Malowanie ścian
Malowanie to nie wszystko. Zanim do niego przystąpimy, trzeba starannie zorganizować przestrzeń | fot.: pixabay

Malowanie ścian – jakich błędów nie popełniać?

Zmiana koloru lub odświeżenie ścian może być dziecinnie proste, gdy należycie się do tego przyłożymy. Jeśli planujesz zrobić to samodzielnie, zapraszamy do zapoznania się z praktyczną instrukcją, dzięki której unikniesz najczęściej popełnianych błędów. Zobacz, jak przygotować się do malowania ścian, aby ta czynność przebiegała łatwo i przyjemnie.

Zanim zaczniesz malować

Malowanie to nie wszystko. Zanim do niego przystąpimy, trzeba starannie zorganizować przestrzeń. Ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni, zeszlifowanie starej warstwy i pozbycie się wszelkich nierówności. Należy się upewnić, czy podłoże jest odpowiednio gładkie, wolne od kurzu i pozbawione odprysków czy pęknięć. Jeśli się pojawiły – eliminujemy je i przechodzimy do odtłuszczania. Ostatnim ogniwem przybliżającym nas do właściwych prac jest gruntowanie – najlepiej, jeśli zostanie wykonane dwukrotnie. To, czy farby wewnętrzne będą ładnie kryły, zależy w dużej mierze od tego właśnie etapu, którego pominięcie może się skończyć malarską klapą.

Duży wpływ na jakość pomalowanej ściany mają też narzędzia, które wybierzemy. Pędzel wątpliwej jakości będzie zostawiał smugi albo – co gorsze – gubił włosie, którego usuwanie z mokrej farby będzie koszmarnie nieprzyjemne. Jeśli decydujemy się na wałek, powinniśmy wybrać dedykowany konkretnemu rodzajowi farby. Farby wodorozcieńczalne najlepiej będzie malować wałkiem z mikrofibry, do olejnych lepiej wybrać gładkie, gąbkowe, natomiast do lateksowych – sznurkowe. Nie warto sugerować się ceną – te pozornie droższe są produktami wielokrotnego użytku i będą mogły posłużyć podczas kolejnego remontu. Pozostaje też pamiętać o taśmach malarskich oraz folii do zabezpieczenia podłogi.

Malowanie czas start!

Kiedy wszystko jest już należycie przygotowane, a ulubiony kolor wybrany – możemy przystąpić do pracy. Dobrze jest zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia – farby wewnętrzne wymagają wietrzenia. Konieczne jest sprawdzenie, czy ściana całkowicie wchłonęła grunt – niezupełnie wyschnięte miejsca mogą prowadzić do powstania pęcherzy, a farba może zwyczajnie odpadać.

Malując, należy równomiernie rozprowadzać farbę ruchami od góry do dołu tak, aby zminimalizować ryzyko powstania smug czy plam. Aby na naszej ścianie nie pojawiły się różne odcienie warto pokryć całą powierzchnię od początku do końca, najlepiej techniką na literę „v”. Trzeba to robić delikatnie i nie dopuszczać, aby powstały ślady lub zacieki. To  jak sprawnie uporamy się z całą ścianą, wpłynie na efekt końcowy. Farby wewnętrzne potrzebują też odpowiedniej temperatury i wilgotności. Temperatura poniżej 18 stopni Celsjusza sprawi, że ścianom ciężko będzie schnąć, przez co mogą pojawić się nieestetyczne pasy.

 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem bricomarche.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pędzel przy ścianie

Jak pomalować pokój – na co warto zwrócić uwagę?

Każde mieszkanie od czasu do czasu wymaga małego remontu. Zazwyczaj sprowadza się on do pomalowania …