Drewno lite to jedyny materiał stolarski, który pozwala na stworzenie trwałych mebli cechujących się ponadczasowym pięknem. Dotyczy to zwłaszcza mebli wykonanych z drewna szlachetnego, np. dębowego lub bukowego. Także popularne i tanie drewno sosnowe przewyższa urodną i trwałością wszelkie materiały drewnopodobne. Cena mebli drewnianych zależy w dużym stopniu od rodzaju i jakości zastosowanego surowca.
Meble z drewna szlachetnego
Wysoki poziom rzemiosła stolarskiego kojarzy się przede wszystkim z cennym drewnem twardym, takim jak dąb, buk, drewno z drzew owocowych, a także materiały do produkcji wyrobów luksusowych – mahoń i heban. Cenne gatunki to jednak również drewno miękkie, w tym cedr, cis, lipa i modrzew. Za najpiękniejsze uchodzi szlachetne drewno mahoniowe – jest ono jednak bardzo kosztowne. Doskonale do wyrobu mebli nadaje się także drewno dębowe – jest ono jednak ciężkie i przejawia tendencję do żółknięcia. Za jedno z najpiękniejszych uchodzi także drewno wiśniowe, trzeba jednak pamiętać, że z upływem lat ciemnieje. Istnieją także szlachetne rodzaje drewna, które wyróżniają się pięknym zapachem: należą do nich cedr i drewno różane (palisander).
Drewno sosnowe – prostota i elegancja za niewielką cenę
W XX wieku, pod wpływem modernizmu w sztukach pięknych, meble zyskały proste formy. W sztukach dekoracyjnych rozpowszechnił się funkcjonalizm i styl abstrakcyjny, a następnie minimalizm, styl industrialny, styl skandynawski i styl loftowy. Wszystkie te kierunki w wystroju wnętrz cechują się naciskiem na prostotę, funkcjonalność i wygodę. Preferowanym materiałem stało się więc lekkie i tanie drewno sosnowe: to właśnie z sosny produkuje się dziś ogromną większość mebli drewnianych. Nie powinniśmy więc lekceważyć sosny jako materiału meblarskiego. Z pewnością jest ono lepszym wyborem, niż wszelkie materiały drewnopodobne i drewnopochodne. Surowe drewno sosnowe nadaje się także do tworzenia mebli w stylu rustykalnym: doskonale komponuje się w nim z widocznymi elementami konstrukcyjno-budowlanymi z drewna. Wadą drewna sosnowego jest jednak niska trwałość oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Wykończenie mebli drewnianych
Meble drewniane to oczywiście także wyroby tapicerowane, wiele z nich posiada również okucia. Sam rodzaj zastosowanego drewna nie jest więc jedynym wyznacznikiem jakości, nie jest też jedynym czynnikiem wpływającym na estetykę sprzętu. Drewno jest przy tym materiałem uniwersalnym, z którego wytwarza się wszystkie rodzaje mebli: komody, fotele, biurka, kredensy, kanapy, krzesła, ławy, łóżka, stoły i szafy. W przypadku mebli tapicerowanych, jest często niewidoczne – nie pełni funkcji ozdobnych, a jedynie konstrukcyjne. Rozmaite są także rodzaje wykończenia: meble tradycyjne są zazwyczaj lakierowane lub bejcowane – podkreśla to naturalne usłojenie; nowoczesny wystrój wnętrz preferuje natomiast drewno malowane, ewentualnie surowe. Podstawowe elementy stolarskie wytwarzane z drewna to listwy, deski i belki, w użyciu jest jednak także drewno gięte oraz delikatne forniry, a nawet dekoracja snycerska (rzeźbiarska). Elementy te łączy się w różny sposób: współcześnie najczęściej spotyka się meble klejone, dawniej większe znaczenie miały natomiast okucia. Specyficznym rodzajem mebli drewnianych są meble plecione, np. wiklinowe.
Nie istnieje materiał stosowany w produkcji mebli, który dorównywałby drewnu walorami estetycznymi i trwałością. Drewno jest także materiałem wszechstronnym, z którego tworzyć można dowolne rodzaje mebli, formowane w niemal dowolny sposób. Dobrze wykonane meble drewniane mogą przetrwać wieki.
MCH