Chociaż mieszkanie w wolnostojącym domu jednorodzinnym może być dla wielu marzeniem, faktem jest: jeśli mieszkasz w stosunkowo gęstym mieście z drogimi nieruchomościami, prawdopodobnie nie jest to realistyczne. Ale dom wolnostojący nie jest jedyną opcją mieszkaniową, która przypomina dom.
Mieszkanie dwupoziomowe – co to?
Mieszkanie dwupoziomowe ma rozkład podobny do domu za bardziej przystępną cenę niż dom jednorodzinny. Jest to również modernizacja typowego mieszkania lub mieszkania z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak półprywatna przestrzeń na zewnątrz.
Najczęściej są one w domach wielorodzinnych, składających się z dwóch lub więcej jednostek mieszkaniowych w tym samym budynku. Te dwie jednostki zawsze mają wspólną ścianę, ale rozkład pomieszczeń może się różnić. Jednostki mogą być ustawione obok siebie lub ułożone jeden na drugim, z których każda zajmuje całe piętro lub dwa w budynku. Każda jednostka ma osobne wejście i nie ma wewnętrznego połączenia między dwoma jednostkami. Jeśli na działce jest miejsce na zewnątrz, mieszkańcy dwóch jednostek muszą je dzielić, w przeciwnym razie zostanie ona podzielona.
Jakie są plusy i minusy mieszkania w mieszkaniu wielopoziomowym?
Uogólniając, nie ma większej różnicy pomiędzy mieszkaniem w mieszkaniu jednopoziomowym, a wielopoziomowym poza oczywistą, jaką jest powierzchnia naszego apartamentu. Często mieszkania dwupoziomowe znajdują się w blokach, w których są mieszkania jednopoziomowe. Często również są to całe kompleksy budynków, które swoim rozkładem przypominają np. domy bliźniaki.
Do minusów możemy zaliczyć oczywiście wszystkie te, które dotyczą mieszkańców mieszkań, czyli bliskość sąsiadów, brak podwórka lub garażu. Jednak zdecydowanie największym plusem mieszkania dwupoziomowego będzie jego cena w porównaniu do domu jednorodzinnego lub bliźniaka.
Jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe?
Dwupoziomowe mieszkania i wille z bogatą przestrzenią oferują wiele możliwości projektowania i stylizacji. Sprawdź, jak możesz zaprojektować swój apartament, aby robił niepowtarzalne wrażenie! Możesz również zaczerpnąć inspiracji i podglądnąć aranżacje mieszkań dwupoziomowych, aby znaleźć pomysły, które wykorzystasz u siebie w domu.
Eksperymentuj z różnymi układami
Nie ma sztywnych reguł, jeśli chodzi o projekty domów dwupoziomowych i podział powierzchni użytkowych. Podczas gdy generalnie na parterze znajdują się wszystkie pomieszczenia towarzyskie z sypialniami na górze, nie ma powodu, aby nie wypróbować innego projektu.
Traktuj schody jako wyjątkową cechę
Jedną z najważniejszych cech domu dwupoziomowego są schody łączące dwie części domu. Rozważ projekt, który nadaje przestrzeni wyjątkowy charakter. Może to być np. wyjątkowy kolor schodów, który wyróżni je na tle całego projektu.
Wykorzystaj w pełni wysokie ściany
Kiedy domy dwupoziomowe mają wysokie sufity, pozwalają na szereg eksperymentów. Duże ściany mogą służyć do wyświetlania wielkoformatowych dzieł sztuki, dekoracji, a także innych rozwiązań.
Podziel miejsca spotkań towarzyskich na mniejsze, intymne przestrzenie
Jeśli twój dwupoziomowy dom ma dużą przestrzeń na otwartym planie, wydziel specjalne mniejsze przestrzenie, które pozwolą podzielić mieszkanie na większą ilość pokoi.
Mieszkanie dwupoziomowe – podsumowanie
Jak widzisz, posiadanie mieszkania dwupoziomowego pozwala na stworzenie niepowtarzalnego miejsca do życia, które idealnie sprawdzi się zarówno dla jednej osoby, jak i dla rodziny dając namiastkę domu w środku miasta!
Materiał partnera