Ogrodzenie panelowe zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów. Do niedawna spotkać można było je wyłącznie w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych, sportowych lub przemysłowych. Technologia produkcji udostępnia nam jednak tak szeroki wachlarz możliwości i coraz bardziej estetyczne rozwiązania, że taka forma ogrodzenia została pokochana przez prywatnych konsumentów. Przedstawiamy więc montaż ogrodzenia panelowego z praktycznego punktu widzenia i omawiamy najistotniejsze etapy. Sprawdź, czy jesteś w stanie samodzielnie zrealizować tego typu projekt.
Niezbędne elementy wyposażenia i narzędzia
Gdy masz już wybrane ogrodzenie panelowe, czas przejść do skompletowania zestawu narzędzi. Do najważniejszych elementów wyposażenia zaliczyć możemy m.in. takie komponenty jak:
- słupki narożne i uzupełniające
- odpowiednia ilość paneli
- uchwyty montażowe dopasowane do wymiarów słupków
- narzędzia do kopania
- zaprawa betonowa i żwir
- prefabrykaty do podmurówki (jeśli wybrałeś taki wariant)
- sznurek
Masz już wszystko z powyższej listy? Z czystym sumieniem możesz przejść do pracy. Zobacz, że montaż ogrodzenia panelowego nie jest wcale trudny i poradzisz sobie z tym zadaniem bez profesjonalnej ekipy budowlanej. Oczywiście od pewnego momentu, ponieważ decydując się na betonowy cokół, warto skorzystać z usług doświadczonych ekspertów.
Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku
Pierwszy krok podczas budowy ogrodzenia panelowego to oczyszczenie obszaru. Pozbądź się zalegających kamieni, krzewów i traw. Zadbaj o wyrównanie wszystkich nierówności, gdyż w ten sposób wyeliminujesz problemy z niedomykaniem się bramek itp. W przypadku znaczącego i stromego spadku terenu, możesz zastosować tzw. montaż schodkowy. Wszystko już gotowe? Zaczynamy więc działać:
- wyznacz miejsca, w których staną słupki narożne i początkowe;
- wyznacz miejsca, w których staną słupki pomocnicze;
- przykręć słupki do betonowego cokołu lub wykop dołki na głębokość +60 cm i zabetonuj w nich ww. słupki;
- przymocuj panele zgodnie z ich połączeniami (w przypadku betonowania słupków, należy wykonać to dopiero wtedy, gdy beton stwardnieje).
To wszystko. Mimo powyższy wskazówek wydaje Ci się, że montaż ogrodzenia panelowego jest skomplikowany lub zwyczajnie nie masz czasu na to, by wszystko zorganizować samodzielnie? Nie przejmuj się i skorzystaj z pomocy specjalistów. Dzięki ich doświadczeniu i umiejętnościom możesz liczyć, że cała konstrukcja ogrodzenia powstanie szybko, bez komplikacji, a sam efekt będzie charakteryzować się wysokim poziomem estetyki.
Materiał partnera