Być może w pewnym momencie swojego życia staniesz przed potrzebą wyboru odpowiedniego pokrycia dachowego. Do niedawna najpopularniejszym wyborem stosowanym w domach o wysokim standardzie, było pokrycie dachówką betonową i ceramiczną, co niosło za sobą spore minusy. Stosunkowo duży koszt zakupu produktów oraz dość wysoka cena wykonania powodowały, że praca stawała się często bardzo droga i przy tym nieopłacalna. Tym samym, producenci zaczęli ścigać się w produkcji coraz ciekawszych modeli dachówek ze stali, które są równie atrakcyjne, co jej droższe odpowiedniki betonowe i ceramiczne.
Blachy dachowe i ich typowe cechy
W przeciwieństwie do rozwiązań o wyższych cenach, blachy dachowe są rozwiązaniem pozwalającym znacznie oszczędzić pieniądze. Wskutek dużego popytu na tego typu pokrycie, producenci wprowadzają do swoich ofert coraz ciekawsze, warte zastosowania modele i tym samym obniżają cenę kolejnych egzemplarzy. Dla klientów jest to ogromną zaletą, gdyż pokrycie dachowe z blachy znacznie obniża koszty inwestycji i potrafi zupełnie odwrócić rentowność bez uszczerbku na efekcie wizualnym. Jest także znacznie łatwiejsze w ułożeniu dla dekarzy niż inne, zdecydowanie cięższe alternatywy, co także zmniejsza koszty robocizny fachowców.
Podczas wyboru właściwego modelu warto wziąć pod uwagę dosłownie wszelkie aspekty całej inwestycji. Warto wówczas zwrócić uwagę na konstrukcję budynku – w tym na kąt nachylenia dachu oraz liczbę i kształty elementów dodatkowych wpływających na poziom skomplikowania projektu czy nośność, od której zależy waga bezpiecznego pokrycia dachowego. Każdy model cechuje się także inną stylistyką, którą powinno się omówić wraz z projektantem. Wszystko zależy nie tylko od wyboru konkretnego koloru, lecz także od wzoru. Pamiętaj, że pokrycie dachowe jest elementem, który zwraca na siebie ogromną uwagę. Zupełnie zmienia estetykę danego budynku i daje efekt nowoczesny lub bardzo klasyczny. Dach to zarówno w przenośni, jak i w praktyce, zwieńczenie całej budowy.
Istotną informacją jest również fakt, że blachy dachowe we wszystkich rodzajach są zdecydowanie lżejsze niż jej kamienne odpowiedniki i z tego względu nie wymagają nad wyraz mocnej konstrukcji. To skutkuje obniżeniem kosztów inwestycyjnych więźby i tym samym znaczną oszczędność pieniędzy, które można dzięki temu przeznaczyć na wyższą klasę wykończenia innych elementów budynku.
Jaką blachę dachową wybrać?
Blacha dachowa płaska jest najbardziej typową, choć najmniej atrakcyjną odmianą pokrycia dachowego dla większości osób. Ma regularny, klasyczny kształt, uzupełniony często rąbkiem w postaci metalowej listwy, która nieco rozbudza całość pokrycia. Dzięki lekkiej i nieskomplikowanej konstrukcji, jest tania w zakupie oraz układaniu. To doskonały wybór do domów w nowoczesnych projektach oraz budynków użytkowych.
Blacha dachowa trapezowa różni się od powyższej, wyglądem zewnętrznym. Blacha płaska jest równa na całej powierzchni, a jako element wizualny przewidziano jedynie rąbek. Z kolei blacha trapezowa jest w całości gięta i na jej powierzchni znajdują się niewielkie rynny, przypominające w przekroju odwróconą figurę trapezu z węższą podstawą na dole. Zapewnia ona dobre właściwości odprowadzania wody, jak i wygląda mniej industrialnie niż powyżej opisana alternatywa. Można ją z powodzeniem zastosować w większości przypadków, lecz jej ciężki i często toporny charakter nie wszystkim przypada do gustu, gdyż wygląda bardzo utylitarnie.
Blachodachówka to najpopularniejsze pokrycie dachowe z blachy, gdyż z wyglądu dozłudzenia przypomina zdecydowanie droższe pokrycie betonowe oraz ceramiczne. Występuje w dziesiątkach odmian kolorystycznych oraz wzorów, i tym samym łatwo ją dobrać do elewacji każdego budynku. Sprawdza się najlepiej w domach jedno- i wielorodzinnych, gdyż daje efekt przytulnej i przyjemnej atmosfery.
Szeroki wybór blach dachowych znajdziesz w sklepie internetowym Castorama, w którym wysoka jakość komponentów oraz atrakcyjne ceny spełniają oczekiwania klientów, a profesjonalna obsługa chętnie doradzi podczas zakupów.
Ważne cechy blachy dachowej, na które musisz zwrócić uwagę
Podczas zakupu blachy dachowej w konkretnym rodzaju, ważnym jest, abyś zwrócił uwagę na jej cechy.
Grubość blachy dachowej jest niezwykle ważną informacją i to od niej w głównej mierze zależy cena za metr kwadratowy oraz koszt robocizny. Co więcej, grubsze pokrycie z blachy mimo, iż w dalszym ciągu jest lżejsze niż kamienne odpowiedniki, to jest także zdecydowanie cięższe niż cieńsza blacha. Wymaga tym samym zastosowania wytrzymalszej więźby dachowej.
Rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych to kwestia, z którą borykają się kupujący już od lat. Niezabezpieczone w żaden sposób egzemplarze nie zapewniają trwałości dłuższej niż 10-15 lat, gdyż są podatne na korozję w wyniku działania wody, w szczególności stojącej. Zazwyczaj stosuje się farbę poliestrową, najmniej odporną na czynniki atmosferyczne, lecz dobrze spisującą się w walce z postępującą korozją. Poliester z domieszką ceramiki nieco zwiększa odporność, lecz nie w sposób znaczący. Alucynk to najdroższa forma ochrony, lecz także najpewniejsza. Warto przemyśleć zastosowanie blachy dachowej zabezpieczonej w ten sposób, jak i również wziąć pod uwagę nawet dwukrotnie wyższą cenę.
Rodzaj podłoża zabezpieczonego blachą dachową to równie istotna kwestia. W tej sytuacji można zastosować stosunkowo lekką konstrukcję z drewnianego rusztu, złożonego z łat oraz kontrłat. To najtańsza forma konstrukcji pod pokrycie i zapewnia odpowiednią wydajność przy zastosowaniu blachy dachowej.
Materiał partnera zewnętrznego