Do automatyki do bram skrzydłowych nie musimy chyba nikogo przekonywać. To rozwiązanie przede wszystkim wygodne i zdecydowanie poprawiające komfort użytkowania bramy, niezależnie czy jest to brama prowadząca do naszego domu, czy tez brama przemysłowa. Dobrze dobrany napęd będzie dodatkowo estetycznie się prezentował i stanowił integralną część całej automatyki. Czym jednak kierować się podczas zakupu napędu, aby spełniał on nasze oczekiwania i zapewnił sprawne funkcjonowanie bramy skrzydłowej? Podpowiadamy najistotniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę.
1. Liczba skrzydeł bramy
To kwestia podstawowa. Nasz brama może być bowiem jedno lub dwuskrzydłowa, a napędy do bram skrzydłowych dobieramy m.in. ze względu na ową ilość skrzydeł. Różnica w wyborze rozwiązania dotyczyć będzie zatem mechanizmu. Od tego, jakiego typu bramę posiadamy zależeć będzie, czy wybierzemy mechanizm otwierający tylko jedno skrzydło, czy dwa skrzydła bramy.
2. Długość skrzydła
Tutaj konieczne będą już pomiary, ewentualnie szczegółowa analiza karty produktu, jaką otrzymaliśmy dokonując zakupu bramy. Poszczególne napędy dedykowane są bowiem bramom, których długość skrzydła mieści się w konkretnych granicach. Stąd też potrzeba dysponowania takimi parametrami.
Wybierając napęd powinniśmy sprawdzić, jaką maksymalną długość skrzydła obsługiwać będzie mechanizm. Niekoniecznie jednak dobrym rozwiązaniem będzie zakup napędu „na styk”, czyli maksymalna obsługiwana długość skrzydła będzie dokładnie długością skrzydła naszej bramy. Czasem należy wziąć pod uwagę dodatkowe parametry, jak chociażby silne podmuchy wiatru, które dodatkowo obciążą mechanizm.
3. Ciężar skrzydła
Siłownik dobieramy do długości skrzydła bramy, ale także jego ciężaru. Poszczególne propozycje napędów są dostosowane do konkretnych maksymalnych obciążeń. W tym przypadku jednak także zachowajmy pewien margines, wybierając napęd o nieco większym dopuszczalnym obciążeniu niż waga skrzydeł naszej bramy. Chodzi bowiem o to, aby mechanizm nie pracował na granicy swojej wytrzymałości.
4. Słupek
Pierwsza kwestia to typ słupka. Ten może być bowiem metalowy lub murowany. Druga to odległość zawiasu od krawędzi słupka. W tym drugim przypadku mechanizm będzie inny dla słupka węższego, a inny dla słupka szerokiego.
5. Montaż
Jeśli konstrukcja wjazdu na naszą posesję jest nietypowa lub w jakikolwiek sposób ograniczająca swobodny montaż automatyki do bram, warto rozejrzeć się za zaawansowanymi rozwiązaniami oferowanymi przez najlepszych dostawców automatyki. Napędy do bram skrzydłowych są niemal zawsze możliwe do zastosowania. Czasem jednak sytuacja wymagać będzie bardziej zaawansowanych rozwiązań.
6. Intensywność użytkowania
Jeśli brama jest intensywnie użytkowana, tj. często otwierana i zamykana, z pewnością warto postawić na mechanizm, który zniesie tak duże obciążenie pracą. Jeśli wybierzemy zbyt słabą jednostkę, intensywna jej eksploatacja skróci żywotność napędu i zakłóci jego prawidłową eksploatację. Ten czynnik będzie miał znaczenie zwłaszcza w przypadku wyboru napędu do bram przemysłowych.
Materiał partnera