Ocet spirytusowy posprząta Twój dom
Ocet spirytusowy sprawdzi się zarówno sam, jak i w połączeniu z sodą oczyszczoną | fot.: Fotolia

Nieoceniony i niedoceniany: ocet posprząta twój dom

W wielu domach ocet spirytusowy jest produktem spożywczym wyciąganym z czeluści szafek kuchennych tylko wówczas, gdy przychodzi czas na jesienne przetwory albo na nieśmiertelną galaretę z nóżek. Niepozorny i tani, o charakterystycznym, mocnym zapachu, może okazać się niezastąpiony w codziennym dbaniu o dom. Oprócz tego zaprezentujemy także kilka sposobów na zdrowie i urodę, które z powodzeniem stosowały nasze babcie.

Ocet spirytusowy powstaje w wyniku fermentacji octowej spirytusu. W sklepie możemy kupić jego dwa rodzaje 6% i 10%. Najbardziej powszechnym zastosowaniem octu jest zakwaszanie i przedłużanie trwałości marynat, w świeżych surówkach został wyparty przez sok z cytryny albo łagodniejsze octy: winny lub jabłkowy. Niepozorny ocet spirytusowy doskonale sprawdzi się tam, gdzie zależy nam na czystości pomieszczeń bez drażniącej chemii.

Ocet spirytusowy w domu

Najważniejszą zaletą zwykłego octu są właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące. Ocet wymieszany z ciepłą wodą (najlepiej w proporcji 1:1) odkazi powierzchnie użytkowe: blaty, podłogi, meble (jeśli mamy obawy, możemy najpierw przetestować działanie mikstury na niewidocznym fragmencie). To szczególnie cenne w pomieszczeniach, w których biegają zwierzęta, albo jeśli zależy nam na odkażeniu np. podłóg, po których raczkuje dziecko. Co ważne, octowy zapach utrzymuje się niezbyt długo, ale zwłaszcza w przypadku niemowląt warto zmyć powierzchnie wieczorem, żeby do rana aromat zdążył się ulotnić. Warto nim zmywać także deski do krojenia, miejsc, w których przechowujemy żywność (lodówka), albo z których chcemy się pozbyć moli (nie lubią octowego zapachu). Połączony z sodą oczyszczoną wyczyści armaturę czy kafelki.

Octu możemy używać także do płukania ściereczek czy gąbek, których używamy do prac domowych oraz do przemywania deski sedesowej – z pewnością będzie to mniej drażniące dla skóry i dróg oddechowych niż codzienne używanie silnych detergentów.

Przeźroczysty płyn świetnie nabłyszcza szkło, lustra, srebra i okna – wystarczy rozcieńczyć ocet wodą i przetrzeć wybraną przestrzeń. Następnie polerujemy aż do otrzymania idealnego blasku. Jeśli do mycia talerzy używamy wody z sodą oczyszczoną, możemy do miski, w której płuczemy naczynia wlać kilka kropel octu.

W przypadku czajnika, w którym zebrał się kamień, wystarczy zagrzać w nim szklankę octu (niemal do zagotowania) i pozostawić do ostygnięcia, a potem dokładnie umyć. Będzie równie skutecznie, jak w przypadku odkamieniacza, ale dużo bezpieczniej.

Sposoby naszych babć na zdrowie i urodę

Ocet był niegdyś stosowany jako sposób na dolegliwości żołądkowe. Łyżeczkę octu rozpuszczano w połowie szklanki wody i wypijano, co miało skutecznie niwelować dolegliwości. Dziś coraz częściej w tym celu stosuje się ocet jabłkowy jako delikatniejszy dla żołądka, ale babcie nadal wiedzą swoje. Pół szklanki octu zmieszane z dwiema szklankami ciepłej wody i spłukujemy włosy po myciu. Po chwili spłukujemy jeszcze raz – tym razem czystą wodą. Ten rodzaj mikstury skutecznie normalizuje skórę z tendencją do powstawania łupieżu, a także korzystnie działa na włosy, które po takim zabiegu będą lśniące.

Ocet spirytusowy ze względu na działanie bakteriostatyczne odkazi wszelkie podrażnienia i zadrapania, ukoi także skórę nadmiernie opaloną słońcem. Jeśli nasze dziecko ukąsi owad – wystarczy to miejsce posmarować właśnie octem aby złagodzić ból i opuchliznę.

Niegdyś ocet stosowano także dla rozjaśniania piegów – ale lepiej stosować go do tych na powierzchni ciała, a nie na twarzy.

Ostatnim ciekawym zastosowaniem octu jest działanie oczyszczające zatok – do gotującej się wody dolewamy kilka łyżeczek octu i wdychamy powstałą parę. Jest to sposób dość skuteczny, jednak może budzić pewien opór u wszystkich, którzy nie tolerują intensywnego zapachu specyfiku.

Podsumowując: ocet spirytusowy jest świetnym pomocnikiem w domowych porządkach i codziennym odświeżaniu powierzchni. Zwłaszcza latem, kiedy żywność łatwo się psuje, a bakterie szybko rozwijają. Polecamy więc tradycyjny ocet zamiast pachnących wieloskładnikowych specyfików, które – choć na pozór są przyjemne w odbiorze – używane często mogą podrażniać drogi oddechowe, a nawet niekorzystnie wpływać na układ odpornościowy. Na szczęście spirytusowa woń szybko ulatuje, a jeśli chcemy naturalnie zaromatyzować powietrze, wykorzystajmy skórki owocowe, kadzidełka czy kominki zapachowe.

Poniżej ściągawka z najciekawszych zastosowań octu:

Ocet spirytusowy w domu
Ocet spirytusowy to nieoceniony pomocnik w sprzątaniu wszelkich powierzchni | fot: kreatywna.pl

RED

Sprawdź także

maseczki inventi mask

Inventi Mask – najważniejsze zalety

Maseczki Inventi Mask to rozwiązanie, które pojawiło się niedawno i od razu wzbudziło duże zainteresowanie. …