Zima to chyba najmniej wyczekiwana pora roku, szczególnie przez właścicieli domów, choć i w przypadku użytkowników mieszkań w blokach rachunki w zimowych miesiącach znacznie się zmieniają. Sezon grzewczy w ostatnich latach wyraźnie się wydłużył, a co za tym idzie wzrosły koszty ogrzewania mieszkań.
Jaki rodzaj opału najczęściej wybierają Polacy?
Najczęściej stosowane w ogrzewaniu paliwa to:
- węgiel,
- drewno,
- pellet,
- koks,
- gaz,
- fotowoltaika.
Do najbardziej popularnych i skutecznych paliw w ogrzewaniu domów jednorodzinnych – szczególnie na wsi i w mniejszych miastach wciąż należy węgiel, choć poważną konkurencją dla tradycyjnie pojmowanego węgla kamiennego stał się w ostatnich latach ekogroszek. To bardziej szlachetna forma węgla kamiennego. Ekogroszek produkowany jest z najwyższej jakości węgla, starannie wysegregowanego i dokładnie przygotowanego do użycia w specjalnie skonstruowanych kotłach.
Dlaczego Polacy decydują się na ekogroszek?
Podstawowa przewaga ekogroszku nad tradycyjnym węglem polega na zdecydowanie mniejszej zawartości toksycznych składników. Ekogroszek to regularne, pozbawione tzw. miału kawałki najwyższej jakości węgla, które idealnie nadają się do kotłów z podajnikiem, co znacznie zmniejsza uciążliwość obsługi kotła. Ważnym argumentem przemawiającym za zamianą zwykłego węgla na ekogroszek jest jego dostępność oraz cena. Obecnie cena ekogroszku zakupionego w hurcie oscyluje pomiędzy 800, a 1000 Pln za tonę. Sklepy handlujące tym opałem oferują go w bardzo wygodnych, estetycznych opakowaniach, co z pewnością ułatwia transport i utrzymanie porządku w kotłowni. Towar ten dostępny jest w zasadzie w każdym składzie budowlanym i w wielkopowierzchniowych sklepach branżowych.
Drewno – najstarszy opał człowieka.
Od początku historii człowieka na ziemi, drewno wykorzystywane było jako źródło ciepła, sposób na przygotowanie pożywienia, czy jako metoda odstraszania dzikich zwierząt. Drewno stanowiło jedyny materiał stosowany do ogrzewania kominkami. Dziś alternatywą dla tradycyjnie porąbanych klocków jest pellet drzewny, czyli sprasowane pod dużym ciśnieniem odpady z drewna, szczególie wióry powstałe przy obróbce, trociny i drobne kawałki. Podstawową zaletą pelletu jest wysoki stopień wysuszenia, co znacząco poprawia jakość spalania i zmniejsza ilość dymu, jak i powstawania popiołu.
Pellet -czy można zrobić to w domowych warunkach?
Nierzadko użytkownicy kotłów centralnego ogrzewania mylą profesjonalnie wykonany pellet ze zwykłą sieczką drzewną pozyskiwana z wysuszonych drobnych gałęzi przy pomocy prymitywnych sieczkarni. Niestety bywa, że poziom wilgotności takiej sieczki jest na tyle wysoki, że dochodzi do samozapłonu w miejscu składowania. Oryginalny pellet to starannie wysuszony i skontrolowany opał, doskonale sprawdzający się zarówno w kotłach, jak i w kominkach.
Gdzie kupimy pellet?
Dostępność tego co raz bardziej popularnego opału jest powszechna. Podobnie jak ekogroszek pellet dostaniemy w każdym niemal składzie budowlanym i w branżowych sklepach wielkopowierzchniowych. Producenci oferują pellet zarówno w wygodnych 15-kilogramowych workach, jak i w 1000-kilogramowych big-bagach. Możliwy jest również transport większych ilości cysterną. Cena hurtowa pelletu to około 1200 Pln za tonę, a więc biorąc pod uwagę wszystkie zalety, warto wziąć pod uwagę zamianę np. uciażliwego tradycyjnego węgla na ekologiczny w pełni pellet.
Materiał partnera