Okna to ten element budynku, który, choć sam w sobie dość niepozorny, ma fundamentalne znaczenie zarówno dla jego walorów użytkowych, jak i estetyki. Nieprawidłowo dobrane potrafią zrujnować najlepszy projekt, odpowiednie za to, poprawić parametry nawet starszej zabudowy. W związku z tym okna powinny być traktowane jako inwestycja na długie lata, a ich wybór warto zawsze poprzedzić dokładnym rozeznaniem możliwości, jakie zapewnia rynek.
Okna PCV, drewniane czy aluminiowe?
Ze względu na zastosowany w produkcji materiał dostępne na rynku okna możemy pogrupować w trzy kategorie: drewniane, okna PCV oraz aluminiowe.
Okna drewniane to propozycja najbardziej tradycyjna i jako taka, nadal posiadająca sporą grupę zwolenników. Doskonale komponują się z klasycznymi lub zabytkowymi elewacjami, jednak nie są pozbawione wad. Przede wszystkim wymagają częstej, regularnej i czasochłonnej konserwacji i pielęgnacji, a przy tym są stosunkowo drogie.
Druga opcja, czyli okna PCV potocznie zwane plastikowymi to idealnie wyważone połączenie wysokiej jakości i korzystnej ceny. Są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych, a ich pielęgnacja sprowadza się do mycia za pomocą ogólnodostępnych środków. Przy tym warto podkreślić, że okna PCV są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż drewniane. Ich produkcja nie generuje zanieczyszczeń, a wytwarzane są z materiałów niemal w 100 % podlegających recyklingowi.
Ostatnia propozycja, czyli okna aluminiowe to ciągle nowość na rynku budowlanym. Do niedawna obecne jedynie w halach przemysłowych i pomieszczeniach gospodarskich, dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii produkcji, zyskują sobie coraz większą popularność zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców. Szczególnie dobrze sprawdzają się w budownictwie nowoczesnym, z dużymi przeszkleniami, w tym również w domach pasywnych. Dzięki wyjątkowej wytrzymałości aluminium jest w nich możliwe uzyskanie bardzo dużych powierzchni szyb przy cienkich, minimalistycznych profilach. Dodatkowym ich atutem są doskonałe parametry użytkowe, trwałość, odporność na uszkodzenia oraz elegancki design.
Okna – najważniejsze parametry
Wybierając okna należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z jakiego zostały wykonane, ale również na najważniejsze parametry użytkowe. Szczególnie istotny jest tu współczynnik przenikania ciepła. Wartość ta oznacza ilość energii, jaką tracimy przez okna i, w pomieszczeniach mieszkalnych, nie powinna być nigdy wyższa niż 0,9. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie codzienny komfort, ale również znacznie zaoszczędzimy na klimatyzacji i ogrzewaniu. Kolejna ważna rzecz to ilość pakietów szybowych i ich grubość.
Produkowane obecnie okna posiadają najczęściej od jednego do trzech pakietów szybowych, przy czym im ich więcej, tym lepsze właściwości izolacyjne stolarki okiennej. Warto tu też podkreślić, że większa liczba pakietów szybowych nie tylko minimalizuje straty ciepła, ale również chroni przed hałasem, co szczególnie docenią osoby mieszkające w miastach i przy ruchliwych ulicach.
Ostatnią istotną rzeczą jeśli chodzi o okna i ich zakup są zabezpieczenia przed włamaniem. Dodatkowe detale, takie jak system antywyważeniowy sprawią, że nasze mieszkanie będzie bezpieczniejsze, dlatego warto zainstalować takie okna na parterze i pierwszym piętrze, czyli miejscach szczególnie narażonych na włamania.
Spójny design, różne parametry
Okna to inwestycja, jednak nie warto też popadać w skrajność i niepotrzebnie przepłacać. Dlatego, jak sugeruje przedstawiciel producenta okien Hensfort, warto zamówić komplet stolarki okiennej zgodnej jeśli chodzi o design, ale o różnych parametrach użytkowych. W ten sposób, zachowując spójność aranżacji, można w pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach czy garażach zamontować okna tańsze, z mniejszą liczbą pakietów szybowych czy z wyższym współczynnikiem przenikania ciepła, a w pokojach mieszkalnych modele o bardziej korzystnych wartościach.
Materiał partnera zewnętrznego