O tym, że ocet jest świetnym pomocnikiem w codziennych domowych porządkach, nie trzeba nikogo przekonywać. Ocet jabłkowy jest nie tylko o wiele szlachetniejszym produktem od tego uzyskiwanego ze spirytusu, ale też ma o wiele więcej prozdrowotnych zastosowań.
Ocet jabłkowy powstaje w wyniku procesu naturalnej fermentacji, do jego produkcji używa się jabłek. Posiada właściwości alkalizujące, czyli odkwasza. Poza tym charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi, zawiera antyoksydanty, przyspiesza przemianę materii, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Znajdziemy w nim potas, wapń, fosfor, sód i mikroelementy. Ocet jabłkowy w medycynie naturalnej stosowany jest do obniżania poziomu cukru we krwi, normalizowania wyrzutów insuliny, obniżenia ciśnienia, pobudzania produkcji czerwonych krwinek. Ten rodzaj octu poprawia stan naczyń krwionośnych, co z kolei jest korzystne w terapii antymiażdżycowej. Ze względu na właściwości gojące i antybakteryjne używa się go do odkażania ran albo płukania gardła (będzie miał także działanie przeciwbólowe). Co ciekawe, od wieków przypisywano mu także skuteczność działania w walce z bezsennością.
Standardowo octu jabłkowego używa się w różnego rodzaju dietach do oczyszczania organizmu albo profilaktycznie dla zachowania optymalnego zdrowia. W tym celu zaleca się wypijanie na czczo 1 łyżki octu rozpuszczonego w połowie szklanki wody. Można także dodawać go do różnego rodzaju surówek i sałatek zamiast cytryny albo octu balsamicznego. Co ważne, przy nadwrażliwości układu pokarmowego, wrzodach itp. nie zaleca się picia czystego octu. Zamiast tego stosuje się specjalne preparaty zawierające substancje osłonowe, które można znaleźć w aptekach.
Ze względu na działanie bakteriostatyczne ocet jabłkowy odkazi wszelkie podrażnienia po goleniu, będzie także skutecznie walczył z trądzikiem (jako tonik w postaci czystej, albo – bezpieczniej rozcieńczony w proporcji 1:1 z ciepłą wodą). Podobnie jak w przypadku zwykłego octu, możemy zastosować jego jabłkowy odpowiednik na skórę podrażnioną słońcem. Ocet używany do płukania włosów (proporcja z wodą 1:2), a nawet do kąpieli (kilka kropel), wygładzi skórę i nabłyszczy włosy.
Ostatnim ważną cechą octu jabłkowego jest jego przydatność w sprzątaniu. Ci, którzy nie tolerują zapachu zwykłego octu, mogą używać owocowego octu do mycia blatów kuchennych, odkażania desek do krojenia albo czyszczenia urządzeń gastronomicznych: zmywarki albo mikrofalówki. Jeśli z naszej pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach, wystarczy wlać 2 szklanki octu do szuflady na proszek w czasie cyklu prania (włączamy pustą pralkę i ustawiamy program z wodą o temperaturze około 60 stopni, a następnie przeprowadzić kolejny cykl prania już bez octu, żeby z kolei ubrania w kolejnych praniach nim nie pachniały). Rozstawione w problematycznych miejscach kieliszki z octem jabłkowym odstraszą także insekty, na przykład z kuchni.
Poniżej 12 najciekawszych zastosowań octu jabłkowego.