Olej kokosowy jest jednym z naszych ulubionych produktów spożywczych. Smażymy na nim, zmywamy nim makijaż, dodajemy do peelingów, albo nakładamy na włosy. Fantastycznie pachnąca substancja posiada jeszcze wiele nietypowych zastosowań, które sprawiają, że od razu udajemy się do sklepu celem uzupełnienia zapasów.
O kosmetycznych zastosowaniach oleju kokosowego można pisać w nieskończoność. Ze względu na zawartość korzystnych tłuszczów i kwasu laurynowego o działaniu antybakteryjnym, wyróżnia go doskonałe działanie pielęgnacyjne twarzy i całego ciała zarówno u dorosłych, jak i u najmłodszych. W przypadku cer suchych i wrażliwych olej natłuści i nawilży skórę, a ponadto wygładzi drobne zmarszczki.
Położony na włosy pozwoli im odzyskać blask i sprężystość oraz zregenerować wysuszone końcówki. Spierzchnięte usta z wdzięcznością przyjmą ten naturalny kosmetyk, dzięki któremu będą miękkie i nawilżone (a poza tym taką pomadkę można bezkarnie zjadać). Co ciekawe, swoich zwolenników ma także olej kokosowy jako dezodorant, który po wchłonięciu w skórę pod pachami zatrzymuje rozwój bakterii odpowiadających za nieprzyjemny zapach.
Jeśli zaś chcecie poznać 11 najciekawszych kosmetycznych zastosowań oleju, zachęcamy do przeczytania:
Olej kokosowy – zawodnik do zadań specjalnych
Oprócz coraz powszechniejszej wiedzy na temat oleju kokosowego w pielęgnacji domowej, rozrasta się także bardziej hermetyczny know-how dotyczący jego innych zastosowań. Skoro kwasy tłuszczowe są bezpieczne dla naszej skóry, z powodzeniem możemy używać go do pielęgnacji i konserwacji przedmiotów codziennego użytku. Zacznijmy od mebli skórzanych: w tym przypadku masło kokosowe nadaje połysk, zmiękcza skórę, a nawet wywabia niewielkie plamy. Regularne stosowanie takiego kosmetyku zabezpieczy także przed wnikaniem wilgoci i zmniejszy podatność na uszkodzenia (na przykład wytarcia). Podobnie będzie się działo w odniesieniu do mebli drewnianych – olej kokosowy pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, zadba o kolor i naturalny błysk drewna i ograniczy wnikanie wilgoci. Aby mieć pewność, że nasze ulubione meble będą właściwie zakonserwowane przed pierwszym użyciem należy wykonać test na niewidocznej powierzchni.
Warto także dać olejowi kredyt zaufania przy czyszczeniu kabin prysznicowych. Jego oleista, delikatna formuła pozwala na pozbycie się bieżącego osadu nie rysując ani nie matowiąc przy tym szkła. Zamiast codziennego stosowania drażniącej chemii możemy użyć preparatu, który nie tylko będzie bezpieczny dla dróg oddechowych i skóry naszych rąk, ale także wspaniale pachnie.
Kokosowy specyfik świetnie zastąpi preparat WD-40 o działaniu wypierającym wodę i smarującym oraz chroniącym przed rdzą. Olej kokosowy ułatwi odkręcanie zapiekłych śrub, oczyści zabrudzone mechanizmy.
Olej kokosowy na zdrowie
Kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha, które wchodzą w skład oleju kokosowego (czyli MCT) wpływają korzystnie na metabolizm, który spowalnia u osób z niedoczynnością tarczycy, a poza tym stymuluje odporność (m.in. dzięki zawartości kwasu laurynowego). Olej zwalcza wirusy, na przykład opryszczki, a także grzybicę. Spożywany w niewielkich ilościach pozwoli także uchronić się przed candidą. U osób uskarżających się na przewlekłe bóle głowy, zawarta w oleju witamina B2 pomaga w skróceniu długości trwania epizodu migrenowego.
Olej kokosowy nie uczula, koi skórę i łagodzi podrażnienia. U niemowląt będzie efektywny przy pielęgnacji przesuszeń i odparzeń.
Podsumujmy najciekawsze zastosowania oleju kokosowego:
RED