Dioda elektroluminescencyjna jest jednym z najnowszych wynalazków i jest obecnie szeroko stosowana. Od telefonu komórkowego po duże tablice reklamowe – wszędzie można zobaczyć szeroki zakres zastosowań tych magicznych żarówek. Dziś ich popularność i zastosowania szybko rosną ze względu na pewne niezwykłe właściwości, które mają. W szczególności diody LED są bardzo małe i zużywają bardzo mało energii. Wspaniałe, piękne, olśniewające kolory związane z diodami LED mogą być dość malownicze, ale czy naprawdę wiesz, jak te efekty są w nich rzeczywiście tworzone, a raczej jak działają żarówki LED?
Jak działa oświetlenie LED
Jak sama nazwa wskazuje, LED to w zasadzie małe urządzenie emitujące światło, które znajduje się pod „aktywnymi” półprzewodnikowymi elementami elektronicznymi. Jest dość porównywalny do zwykłej diody ogólnego zastosowania, z tą jedyną dużą różnicą, że jest w stanie emitować światło w różnych kolorach. Dwa zaciski diody LED, gdy są podłączone do źródła napięcia we właściwej polaryzacji, mogą wytwarzać światła o różnych kolorach, w zależności od zastosowanej w nich substancji półprzewodnikowej. Dioda elektroluminescencyjna to dwuprzewodowe półprzewodnikowe źródło światła. Jest to dioda połączeniowa p – n, która po aktywacji emituje światło. Po przyłożeniu odpowiedniego napięcia do przewodów elektrony są w stanie rekombinować z otworami elektronowymi w urządzeniu, uwalniając energię w postaci fotonów. Efekt ten nazywa się elektroluminescencją, a kolor światła jest określony przez pasmo energetyczne półprzewodnika. Materiał zastosowany w diodach LED to w zasadzie arsenek. W swoim pierwotnym stanie atomy tego materiału są silnie związane. Bez wolnych elektronów przewodzenie prądu staje się tutaj niemożliwe.
Doskonałe produkty LED
Dodając zanieczyszczenie, które jest znane jako domieszkowanie, wprowadza się dodatkowe atomy, skutecznie zaburzając równowagę materiału. Zanieczyszczenia te w postaci dodatkowych atomów mogą albo dostarczać do układu wolne elektrony. Ze względu na właściwość półprzewodnika prąd nigdy nie będzie płynął w przeciwnych kierunkach w odpowiednich przypadkach. Jeśli chodzi o oświetlenie LED to można wyróżnić wiele produktów. Ogromną popularnością cieszy się na przykład taśma LED, profil LED lub zasilacze LED. Różne długości fal zaangażowane w proces określają różne kolory wytwarzane z diod LED. Dlatego światło emitowane przez urządzenie zależy od rodzaju zastosowanego materiału półprzewodnikowego. Światło podczerwone jest wytwarzane przy użyciu arsenu galu jako półprzewodnika. Światło czerwone lub żółte wytwarza się przy użyciu galu arsenu-fosforu jako półprzewodnika. Światło czerwone lub zielone wytwarza się przy użyciu galu-fosforu jako półprzewodnika. Dbanie o środowisko to obowiązek, za który każdy powinien czuć się odpowiedzialny. Większość z nas jest już świadoma procesów przyjaznych dla środowiska, takich jak recykling, aby zminimalizować ilość wytwarzanych przez nas odpadów i zmniejszyć nasz ślad węglowy. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z nowych i nadchodzących technologii, których możemy użyć, aby pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Dobrym przykładem tego jest oświetlenie LED, które zapewnia wiele korzyści dla środowiska.
Materiał partnera zewnętrznego