Areca Palma
Są dość łatwe w "obsłudze" i po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami na ich temat, można stworzyć sobie swój własny, palmowy raj | fot.: stock.adobe.com

Palmy w warunkach domowych – jak je odpowiednio pielęgnować?

Chcesz hodować rośliny z zupełnie innej strefy klimatycznej w swoim salonie? To nie znaczy, że odbiła Ci palma! Sprawdź jak się do tego zabrać, by cieszyć się pięknymi okazami w swoim domu.

Kilka słów o palmach

Pochodzą z rodziny arekowatych, a za ich nazwą kryje się aż 300 odmian. Ich naturalnym środowiskiem jest klimat tropikalny i subtropikalny, jednak bez problemu wiele z nich można z powodzeniem uprawiać w naszych domach. Są dość łatwe w „obsłudze” i po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami na ich temat, można stworzyć sobie swój własny, palmowy raj.

Jaką palmę kupić i na zwracać uwagę przy jej wyborze?

Najpopularniejsze odmiany palm, uprawianych w polskich domach to:

  • areka ( ciepłolubna, pochłania toksyny z powietrza, czasem mylona z palmą kokosową) ,
  • kencja – Howea (dorasta nawet do 2,5m wysokości),
  • karłatka (w przeciwieństwie do innych palm, posiada kilka pni),
  • liwistona (osiąga dużą wysokość i posiada ogromne liście),
  • chamedora (bardzo popularna i często spotykana w sklepach, charakteryzuje ją powolny wzrost)
  • palma kokosowa i daktylowa (nieco bardziej egzotyczne).
palma areka
Areka powinna być uprawiana w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła | fot.: stock.adobe.com

 

 

Kupując palmę warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • sprawdzić czy roślina nie ma suchych końcówek liści, co może świadczyć o jej przesuszeniu,
  • zajrzeć na spód liści i przyjrzeć się dokładnie, czy nie ma na nich pajęczynek. Jeśli występują, nie należy kupować takiej rośliny. To może oznaczać nieproszonego gościa-  przędziorka, który może zaatakować także inne rośliny w domu,
  • jeśli to możliwe – sprawdzić system korzeniowy rośliny. Zdrowe korzenie to te koloru białego lub lekko brązowego. Zdrowy system korzeniowy = zdrowa, piękna roślina.
Palma kencja
Palma kencja może być cały rok uprawiana jako domowa palma doniczkowa | fot.: stock.adobe.com

Jak uprawiać palmy?

Rośliny te najlepiej czują się w pomieszczeniach jasnych, bez padającego na nie bezpośredniego światła. Jedynie palmy: kokosowa i daktylowa są w stanie znieść mocne nasłonecznienie.

Chamedora Elegans
Chamedora zwana palmą koralową jest gatunkiem o pięknym, gęstym ulistnieniu | fot.: stock.adobe.com

Pielęgnacja palm jest inna, w zależności od pór roku. W okresie od wiosny do jesieni, palmy należy podlewać obficie i nawozić raz w miesiącu. Palmy mogą w tym okresie przebywać w najcieplejszym pomieszczeniu w domu, a nawet chętnie wyprowadzą się w tym czasie na zewnątrz (byle nie w bezpośrednim słońcu).

Sytuacja odwraca się w okresie zimowym, kiedy to trzeba ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum i zaprzestać nawożenia rośliny. Od października palmy wchodzą w stan spoczynku, więc warto je wtedy przenieść do chłodniejszego, nieogrzewanego pomieszczenia (maksymalnie 12 stopni).

 Livistona Chinensis palma
Latem można liwistonę wystawić na słoneczny taras bądź balkon, gdzie będzie się dobrze czuła aż do jesieni | fot.: stock.adobe.com

System korzeniowy palm jest słabo rozgałęziony, rośnie w głąb podłoża (palowo), toteż trzeba sadzić palmy w wąskie i wysokie doniczki. Nadaje się do nich specjalna ziemia, przeznaczona właśnie dla palm (z neutralnym pH) lub uniwersalna, wymieszana z małą ilością piasku i gliny. Na dno doniczki warto ułożyć warstwę drenażową- najlepiej keramzyt, który chroni roślinę przed przelaniem.

 

Cocos nucifera palma kokosowa
Palma kokosowa. Zwykle już po około 3-4 latach w orzechu zaczyna brakować substancji odżywczych i palma zwykle wtedy zamiera | fot.: stock.adobe.com

Palmy to dostojne i wiecznie zielone rośliny, które przy nawet minimum wysiłku odwdzięczą się szybkim wzrostem i pięknym wyglądem. To rośliny uniwersalne- świetnie nadają się jako ozdoba biur i przeróżnych instytucji, jak również każdego mieszkania. Zdecydowanie warto mieć choć jedną palmę w swej kolekcji roślin doniczkowych.

MKŁ

Sprawdź także

kolorowe doniczki na kwiaty

Ogrodnicze doniczki plastikowe – niezastąpione akcesoria przy uprawie i pielęgnacji roślin

Organizując ogrów trzeba dokładnie przemyśleć jego rozkład tak, aby możliwie jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. …