Chcesz hodować rośliny z zupełnie innej strefy klimatycznej w swoim salonie? To nie znaczy, że odbiła Ci palma! Sprawdź jak się do tego zabrać, by cieszyć się pięknymi okazami w swoim domu.
Kilka słów o palmach
Pochodzą z rodziny arekowatych, a za ich nazwą kryje się aż 300 odmian. Ich naturalnym środowiskiem jest klimat tropikalny i subtropikalny, jednak bez problemu wiele z nich można z powodzeniem uprawiać w naszych domach. Są dość łatwe w „obsłudze” i po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami na ich temat, można stworzyć sobie swój własny, palmowy raj.
Jaką palmę kupić i na zwracać uwagę przy jej wyborze?
Najpopularniejsze odmiany palm, uprawianych w polskich domach to:
- areka ( ciepłolubna, pochłania toksyny z powietrza, czasem mylona z palmą kokosową) ,
- kencja – Howea (dorasta nawet do 2,5m wysokości),
- karłatka (w przeciwieństwie do innych palm, posiada kilka pni),
- liwistona (osiąga dużą wysokość i posiada ogromne liście),
- chamedora (bardzo popularna i często spotykana w sklepach, charakteryzuje ją powolny wzrost)
- palma kokosowa i daktylowa (nieco bardziej egzotyczne).
Kupując palmę warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- sprawdzić czy roślina nie ma suchych końcówek liści, co może świadczyć o jej przesuszeniu,
- zajrzeć na spód liści i przyjrzeć się dokładnie, czy nie ma na nich pajęczynek. Jeśli występują, nie należy kupować takiej rośliny. To może oznaczać nieproszonego gościa- przędziorka, który może zaatakować także inne rośliny w domu,
- jeśli to możliwe – sprawdzić system korzeniowy rośliny. Zdrowe korzenie to te koloru białego lub lekko brązowego. Zdrowy system korzeniowy = zdrowa, piękna roślina.
Jak uprawiać palmy?
Rośliny te najlepiej czują się w pomieszczeniach jasnych, bez padającego na nie bezpośredniego światła. Jedynie palmy: kokosowa i daktylowa są w stanie znieść mocne nasłonecznienie.
Pielęgnacja palm jest inna, w zależności od pór roku. W okresie od wiosny do jesieni, palmy należy podlewać obficie i nawozić raz w miesiącu. Palmy mogą w tym okresie przebywać w najcieplejszym pomieszczeniu w domu, a nawet chętnie wyprowadzą się w tym czasie na zewnątrz (byle nie w bezpośrednim słońcu).
Sytuacja odwraca się w okresie zimowym, kiedy to trzeba ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum i zaprzestać nawożenia rośliny. Od października palmy wchodzą w stan spoczynku, więc warto je wtedy przenieść do chłodniejszego, nieogrzewanego pomieszczenia (maksymalnie 12 stopni).
System korzeniowy palm jest słabo rozgałęziony, rośnie w głąb podłoża (palowo), toteż trzeba sadzić palmy w wąskie i wysokie doniczki. Nadaje się do nich specjalna ziemia, przeznaczona właśnie dla palm (z neutralnym pH) lub uniwersalna, wymieszana z małą ilością piasku i gliny. Na dno doniczki warto ułożyć warstwę drenażową- najlepiej keramzyt, który chroni roślinę przed przelaniem.
Palmy to dostojne i wiecznie zielone rośliny, które przy nawet minimum wysiłku odwdzięczą się szybkim wzrostem i pięknym wyglądem. To rośliny uniwersalne- świetnie nadają się jako ozdoba biur i przeróżnych instytucji, jak również każdego mieszkania. Zdecydowanie warto mieć choć jedną palmę w swej kolekcji roślin doniczkowych.
MKŁ