Tradycyjnie do ułożenia podłogi w jodełkę stosowano drewno lite w postaci parkietowych klepek lub desek | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Podłoga w jodełkę klasyczną, francuską i węgierską – różnice

Sposób ułożenia podłogi drewnianej w jodełkę jest znany i stosowany już od wielu lat. Obecnie mniej popularny, ale na wnętrzarskich portalach i stronach architektów wnętrz zaczyna ponownie pojawiać się w projektach, jak również i w realizacjach. W minionych wiekach wzór zarezerwowany dla zamożnej części społeczeństwa, stosowany głównie w pałacach i zamkach. Swą estymę jodełka zawdzięczała kunsztowi wykonania oraz eleganckiemu wyglądowi. W Polsce, w PRL-u układana zazwyczaj w formie klasycznej, zwanej również jodłą angielską (lub herringbone).

Wnętrza idealne dla podłogi w jodełkę

Podłoga w jodełkę uważana jest za ekskluzywny sposób układania podłogi drewnianej. W głównej mierze zawdzięcza to czasochłonności układania oraz dużej ilości odpadów, jakie generuje jej układanie na podłodze. Dodatkowo jodła najlepiej wygląda w dużych, wysokich pomieszczeniach, w których jest głównym akcentem stylistycznym i gra ważną rolę w aranżacji całego wnętrza. Niestety w pomieszczeniach niewielkich i niskich jeszcze bardziej zmniejszy optycznie wnętrze. Dlatego w Polsce zazwyczaj możemy ją zobaczyć w mieszkaniach znajdujących się w kamienicach, w których wysokość pomieszczeń była odpowiednia.

Podłogi w jodełkę – rodzaje ułożenia

Jodła klasyczna – zwana inaczej angielską (ang. nazwa herringbone) to najprostszy sposób układania podłogi w jodełkę. Samo układanie generuje najmniejszą ilość odpadów, dlatego jest tańsze niż pozostałe rodzaje wzorów.

Wzór jodełki klasycznej polega na układaniu klepek (desek) o jednakowej długości, tak aby krótszy bok klepki łączył się pod kątem 90o  z dłuższym bokiem drugiej klepki. Może być układana w formie pojedynczej (najczęściej stosowana), podwójnej, a nawet potrójnej.

Jodła francuska, inaczej chevron, to dwie klepki, których krótsze boki są docięte pod kątem 45o, tworząc grot. Wzór jodełki francuskiej to niezwykle elegancki sposób układania podłogi, a uzyskany efekt będzie się różnił, w zależności od grubości stosowanych klepek. Docinanie materiału sprawia, że powstaje znaczny odpad, a dodatkowo wymagana jest precyzja w trakcie obróbki, dlatego jodła francuska uznawana jest za droższą metodę od klasycznej wersji.

Jodła węgierska to wariacja na temat jodły francuskiej. Sposób układania jest bardzo podobny, jedynie klepki docinane są pod kątem 60o . Jodełka węgierska to efektowny, ale i wymagający wzór. Wymaga jeszcze większej precyzji w docinaniu i układaniu, co sprawia, że generuje, podobnie jak we francuskim odpowiedniku, duży odpad.

podłoga jodełka
Wybierając podłogę w jodełkę warto pamiętać, że jest to wzór lubiący spokojne, stonowane wnętrza | fot.: Materiał partnera

Rodzaje materiału na podłogę w jodełkę

Tradycyjnie do ułożenia podłogi w jodełkę stosowano drewno lite w postaci parkietowych klepek lub desek. Od rodzaju tego drewna, a także samej klasy będzie zależała cena materiału. Im lepszy gatunek drewna, a na dodatek wyselekcjonowany (mniejsze usłojenie), tym cena samej podłogi wyższa. Najczęściej stosuje się dąb, jesion lub buk.

Obecnie można spotkać dedykowane deski warstwowe, które już na etapie produkcji są odpowiednio przycinane tak, aby ułatwić późniejsze układanie podłogi w jodełkę. Dodatkowo taka podłoga jest tzw. podłogą gotową, czyli po ułożeniu można natychmiast rozpocząć użytkowanie. Takie rozwiązanie w swojej ofercie ma Finishparkiet (w różnych szerokościach klepki), a także Barlinek w postaci Deski Barlineckiej.

Z nowoczesnych alternatyw, korzystniejszych cenowo, podłogę w jodełkę znajdziemy również wśród paneli laminowanych oraz paneli winylowych. Panele winylowe to idealny materiał na podłogi z ogrzewaniem podłogowym oraz do tzw. „mokrych pomieszczeń”, co sprawia, że są chętnie wybierane przez klientów. A panele laminowane to doskonałe odwzorowanie rysunku drewna i ponadprzeciętna odporność na zarysowania. W przypadku paneli winylowych warto zwrócić uwagę, czy wzór jodełki jest nadrukowany na panel, czy też istnieje możliwość układania paneli w jodłę klasyczną. To właśnie ten typ jodełki jest najczęściej spotykany w przypadku laminatu i winylu.

Producentem, który oferuje wyjątkowe panele winylowe, jest COREtec. Ich winyl to pojedyncze pasy, które możemy ułożyć właśnie we wzór Herringbone. To rozwiązanie oraz zastosowanie 4-stronnej fazy sprawia, że podłogi winylowe COREtec wyglądają niezwykle naturalnie i realistycznie.

Wybierając podłogę w jodełkę warto pamiętać, że jest to wzór lubiący spokojne, stonowane wnętrza. Jodła sama w sobie jest niezwykle efektowna, dlatego nie potrzebuje konkurencji w aranżacji wnętrza i potrafi być niezwykle dekoracyjna w każdym rodzaju ułożenia. Wszystkie produkty (parkiet, deski w jodełkę oraz panele laminowane oraz winylowe w jodełkę), o których mowa w artykule, można zamówić w krakowskich salonach z podłogami ABC Dom.

Artykuł powstał we współpracy z salonem ABC Dom z Krakowa.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta idąca po drewnianej podłodze

Wytrzymała podłoga drewniana w salonie. Co wybrać?

Podłoga jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem każdego domu, a jej odpowiedni wybór sprawi, że będzie …