młoda dynamiczna dziewczyna w pościeli
Pościel z kory bawełnianej bez domieszek sztucznych włókien jest uniwersalna, gdyż można pod nią spać zarówno latem, jak i zimą. Oszczędza nasz czas i pieniądze, ponieważ nie wymaga dodatkowych zabiegów | fot.: stock.adobe.com

Pościel z kory – uniwersalna, praktyczna, piękna

Kora to obecnie jedna z najpopularniejszych tkanin używanych do produkcji pościeli. Praktyczna, miła w dotyku i niezwykle trwała – doczekała się więc licznego grona użytkowników. Warto wiedzieć, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia kora była popularna nie tylko przy produkcji poszew na kołdry i poduszki. Wykorzystywana była do szycia koszul nocnych i dziewczęcych sukienek. Ten wygodny materiał oszczędzał czas przy prasowaniu ubrań i bielizny (w tym pościeli). Marszczona struktura nitek nadawała zaś tkaninie oryginalny karbowany kształt. I choć dziś sukienek z kory jest mniej, to pościel wykonana z tego materiału (pomimo rosnącej konkurencji) nie traci na atrakcyjności.

Czym jest kora?

Pościel z bawełny cieszy się ogromnym uznaniem z powodu prozdrowotnych aspektów. Kora to także bawełna, a dokładniej rzecz ujmując tkanina bawełniana o prostym, krzyżowym splocie i karbowanej strukturze. Pod wpływem specjalnych maszyn tłokowych i w efekcie drukowania roztworem ługu sodowego tkanina otrzymuje karbowaną strukturę zwaną też gofrowaną powierzchnią. Dzięki temu możemy zapomnieć o prasowaniu i krochmaleniu jej po praniu. Wystarczy wysuszyć ją na suszarce bądź sznurze i już pościel jest gotowa do założenia na kołdrę i poduszkę. Warto pamiętać, że kora korze nierówna. Ze względu na swój skład szczególnie polecana jest tradycyjna kora bielawska, ponieważ jest wyprodukowana wyłącznie z samej naturalnej bawełny. Oczywiście w sklepach zdarzają się o wiele tańsze podróbki tkaniny pościelowej typu kora z domieszką poliestru, ale często nie dorównują jakością i trwałością oryginałowi. Nie mówiąc już o samej jakości materiału użytego do produkcji. Dlatego chcąc mieć korę wyłącznie z naturalnego składnika, sprawdzajmy skład na etykiecie. Podobnie jest jeśli szukamy pościeli dla najmłodszych. W ich przypadku wykorzystuje się jednak nieco inny materiał – bardziej delikatny i tym samym jeszcze bardziej przyjazny dla najmłodszych. Delikatniejsza pościel z kory miewa zmniejszoną gramaturę do około 130 gramów/m². Tym samym może być użytkowana przez małe dzieci i alergików o szczególnie wrażliwej skórze. Nie zapominajmy, że także podczas wyboru pościeli z kory przeznaczonej dla najbardziej wymagających: alergików, niemowląt i małych dzieci także warto zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty.

Powstawanie pościeli z kory i jej właściwości

Bawełna i jej właściwości były znane już około 12 tys. lat p.n.e. przez Egipcjan. Jako pierwsi produkowali tkaniny z tej rośliny. Włókna bawełny to wnętrze okrągłej łupinki owocowej. Owoc staje się dojrzały wówczas, gdy łupinka pęka i na światło dzienne wydostaje się miękka, biała, włóknista wata. Po zbiorze tej waty przechodzi ona kilka etapów (odziarnianie, czesanie zgrzebłem, przędzenie i tkanie). Następnie z otrzymanych beli tkaniny, poddaje się ją specjalnemu procesowi gofrowania, czyli nadawania jej kształtu pasiasto marszczonej struktury. Po tym etapie materiał jest farbowany. Bawełna łatwo i chętnie przyjmuje dowolnie wybrane kolory, dlatego można na tkaninie wyczarować piękne kolorystyczne motywy o dużej trwałości. Po tych zabiegach tkanina gotowa jest do cięcia i zszywania. Z racji faktu, że kora jest produkowana z naturalnej rośliny, jest jednocześnie przyjazna dla skóry. Nie uczula, jest miękka w dotyku i delikatnie chłodzi. Dobrze wchłania pot. Ma także właściwości przepuszczalne i oddychające, a więc nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Sprawdza się przez cały rok.

Jak dbać o pościel z kory?

Kora jest szczególnie pożądana przez konsumentów także ze względów praktycznych. Pościel z wysokiej jakości grubej kory jaką jest kora bielawska wyróżnia się zarówno wysokim poziomem trwałości, jak i odpornością na czynniki mechaniczne. I choć nie wymaga szczególnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, dobrze jest znać podstawowe zasady konserwacji tkanin wykonanych z kory.

Przede wszystkim korę można prać w pralce – nie wymaga więc prania ręcznego. Można prać ją zarówno w niskich temperaturach, jak i w wyższych (zaleca się maksymalnie 60 stopni). Optymalna temperatura do prania kory to 40 stopni Celsjusza. Możemy spokojnie do jej prania używać nawet delikatnych proszków do prania pościeli dziecięcej.

Karbowana struktura nie gniecie się nawet po praniu i silnym odwirowaniu. Nie trzeba jej więc prasować ani krochmalić. Warto co najwyżej zrezygnować z najwyższej częstotliwości obrotów podczas wirowania, aby nie nadwerężać materiału.

Struktura kory nie zniekształca się, nie rozciąga i nie kurczy także przy suszeniu. Dodatkowo, nie wymaga prasowania i nie gniecie się pomimo użytkowania. I tu znowu na szczególną uwagę zasługuje kora bielawska, która jest gruba, przez co najtrwalsza, a jednocześnie delikatna i miła w dotyku.

Kora bielawska – produkt tradycyjny

Kilka razy powołaliśmy się na tradycyjnie wyrabiany produkt, jakim jest kora bielawska. Warto nieco przybliżyć jego historię, gdyż jest to materiał tworzony od lat z wielką dbałością. . Pierwsza tkalnia w Bielawach powstała w 1805 roku. Z założenia tkanina miała powstawać z najwyższej jakości bawełny, bez żadnych sztucznych domieszek. Produkcja kory bielawskiej rozwinęła się, a założenia nie zmieniają mimo upływu lat i przeróżnych zmian technologicznych stosowanych w produkcji tkanin. Kora bielawska powstaje z bawełny o gramaturze nawet ponad 220g/m². Dzięki wykonaniu z bardzo wysokiej jakości grubej kory, osiąga się produkt niezwykle trwały i o wysokich walorach użytkowych. To jednak nie wszystko oryginalna i certyfikowana pościel jest dodatkowo odpowiednio oznaczona. Taka pościel z kory jest wolna od szkodliwych substancji, które nie są używane na każdym etapie produkcji. Tym samym jakość potwierdzona została przez wykonanie szczegółowych testów zarówno samego materiału, jak i wykorzystanych półproduktów oraz wykończeń i zastosowanych do nadania koloru barwników. Tak wykonana pościel jest więc także bezpieczna nawet dla najmniejszych użytkowników.

Warto także wiedzieć, że choć sam produkt jest tradycyjny, to wymiary poszew i poszewek dopasowane są do współczesnych wymagań – zarówno pod względem wielkości, jak i kolorystyki. Poszewka z kory o wymiarach 140×200 nada się dla dzieci, pościel z grubej kory 160×200 jest najbardziej uniwersalna, natomiast pościel z kory o niestandardowych wymiarach 180×200 zapewnia dodatkową wygodę podczas snu. W przypadku łóżek dwuosobowych sprawdzi się poszwa na kołdrę z kory o wymiarach 200×220.  Wszystkie te czynniki sprawiają, że popularność kory nie maleje, a wręcz wzrasta mimo zmieniających się trendów.

Pościel z kory bawełnianej bez domieszek sztucznych włókien jest uniwersalna, gdyż można pod nią spać zarówno latem, jak i zimą. Oszczędza nasz czas i pieniądze, ponieważ nie wymaga dodatkowych zabiegów (maglowanie, krochmalenie, prasowanie). Nadaje się na pościel zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Posiada trwałe kolory, które się nie odbarwiają. Pamiętajmy, że to kora bielawska z wieloletnią tradycją sięgającą początków XIX wieku jest najbardziej ceniona na rynku. Ma trwałe kolory, które nie bledną nawet po wielokrotnym praniu. Utrzymuje na długo karbowaną strukturę i fason, a przede wszystkim może służyć przez wiele lat.

Wpis powstał we współpracy z https://www.madley.pl/

OLI

Sprawdź także

kurtka zimowa

Kurtki North Face: sprzęt, kultura i sztuka

Nazwa marki oznacza północne zbocze. Chodzi o szczyt Half Dome, który widnieje w firmowym logo, …