Mieszkanie niepełnosprawnego
Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno sprawiać by codzienne czynności były łatwiejsze do wykonania, albo w niektórych wypadkach w ogóle wykonalne | fot.: Fotolia

Projektowanie wnętrz dla osób niepełnosprawnych

Wśród nas żyje wiele osób, dla których nawet proste czynności mogą być nie lada wyzwaniem. Osoby niepełnosprawne szczególnie zasługują na komfort w swoim własnym otoczeniu, dlatego projektowanie wnętrz z uwzględnieniem ich potrzeb jest niezwykle istotne.

Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie w łazience

Bardzo wiele zależy od rodzaju niepełnosprawności. Inne potrzeby będzie miała osoba na wózku inwalidzkim, inna z niewielkim stopniem niepełnosprawności ruchowej, a zupełnie inna z problemami ze wzrokiem. Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno sprawiać by codzienne czynności były łatwiejsze do wykonania, albo w niektórych wypadkach w ogóle wykonalne. Projektowanie dla osoby niepełnosprawnej może przybrać formę niedrogiej adaptacji istniejącego wyposażenia, np mebli lub całkowitej przebudowy lokalu, by uwzględnić np. poruszanie się na wózku inwalidzkim. Dodatkowe poręcze i uchwyty mogą okazać się relatywnie tanim i łatwym sposobem poprawiającym komfort poruszania się po mieszkaniu. Łazienka jest miejscem, w którym każda osoba chciałaby czuć się przyjemnie i móc zachować prywatność i intymność.

Osoby z niepełnosprawnością ruchową często są zdane na krępującą pomoc innych domowników, ponieważ nie są w stanie samodzielnie skorzystać z toalety czy prysznica. A tymczasem można przeprowadzić remont łazienki i dostosować go do potrzeb osoby niepełnosprawnej zachowując jednocześnie klimat pięknej nowoczesnej łazienki. Prysznice typu walk-in są tutaj doskonałym pomysłem do przemyślenia i zastosowania. Brak progu, a często brak drzwi prysznicowych daje swobodę ruchu, a nawet możliwość wjechania pod prysznic na wózku czy wejście o kulach. Zastosowanie podłogi, która jest chropowata wzmaga poczucie bezpieczeństwa kąpiącego. Włączniki światła, gniazdka elektryczne czy nawet wieszaki na ręczniki można przesunąć w miejsca, które będą w zasięgu ręki osoby nie w pełni sprawnej.

Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie w kuchni

Samodzielność niepełnosprawnego w kuchni może znacząco poprawić komfort życia całej rodziny. Osoba na wózku ma ograniczony dostęp do przestrzeni na blacie, dlatego głębokość blatu powinna wynosić około 55cm. Wysokość blatu jest istotna. Standardowo powinno to być ok 80-85cm z wygodnym podjazdem wózkiem pod blat. Przynajmniej część blatu kuchennego powinna być pozbawiona szafek pod nim, aby osoba na wózku mogła swobodnie uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków.

Piekarnik, mikrofalówka i półki powinny być ulokowane niżej, aby korzystanie z nich było bezpieczne i nie groziło poparzeniem bądź upadkiem. Przemyślane wnętrze dla osoby niepełnosprawnej nie jest istotne jedynie z jej punktu widzenia. Dla pozostałych domowników, a często opiekunów jest to zdjęcie z barków części ciężaru, jakim może być opieka nad chorym członkiem rodziny.

Pomoc w osiągnięciu niezależności osoby niepełnosprawnej w jej własnym otoczeniu jest ogromnie ważna. Komfort ten wpływa pozytywnie na samopoczucie psychiczne, podnosi poczucie własnej wartości i tym samym wzmacnia efekty rehabilitacji.

BME

Sprawdź także

oświetlenie w kuchni

Jak zaplanować oświetlenie, aby uczynić swoją kuchnię bardziej funkcjonalną i przytulną?

Odpowiednie dobrane meble kuchenne, mądrze zaprojektowana aranżacja – to tylko niektóre z elementów stanowiących o …