Czy przytulny minimalizm brzmi jak oksymoron? Jeśli uważasz, że tak, nie jesteś sam. Mimo to, ten intrygujący styl wystroju to sytuacja, w której przeciwieństwa zdecydowanie się przyciągają. Przytulny minimalizm staje się jedną z najbardziej popularnych estetyk w nowoczesnych mieszkaniach i nietrudno zrozumieć, dlaczego ludzie się w nim zakochują.
Jeśli szukasz stylu, który bezproblemowo łączy komfort z funkcjonalnością, to przytulny minimalizm jest właśnie dla ciebie.
Dlaczego przytulny minimalizm działa?
Mówiąc wprost, przytulny minimalizm jest idealną odpowiedzią na skrajności. Kilka dekad temu projektowanie wnętrz odbywało się zgodnie z mottem „więcej znaczy więcej”. Widzieliśmy pomieszczenia wypełnione dużymi, ciężkimi meblami, warstwy na warstwach tkanin i więcej akcesoriów, niż mogliśmy zliczyć. Pokoje często wydawały się ciasne, nawet jeśli były spore.
Następnie trendy zmierzały w przeciwnym kierunku, ponieważ stylem na topie stał się ultra-minimalizm. Ludzie zaczęli faworyzować ogromne, prawie puste pokoje, oparte całkowicie na funkcjonalności. Style mebli stały się smukłe i lekkie, nie było prawie żadnego akcesorium w zasięgu wzroku. Sprawiało to, że wnętrza często wydawały się surowe i zbyt szpitalne.
Przytulny minimalizm działa, ponieważ jest szczęśliwym konsensusem. Ten wygląd wykorzystuje najlepsze elementy funkcjonalnej stylistyki i łączy je z dostateczną estetyką, aby wnętrza były komfortowe i przyjemne.
Stwórz bazę funkcjonalną
Budując przytulny, minimalistyczny wygląd, absolutnie kluczowe jest sprawienie, by funkcjonalność stała na pierwszym miejscu. Twórz pokój wokół swoich mebli. Jeśli projektujesz sypialnię, niech łóżko stanie się centralnym punktem. Jeśli jest to salon, skoncentruj swój projekt na jednej głównej części wypoczynkowej. Kluczem jest, aby pozostałe elementy projektu odgrywały rolę drugoplanową w meblach, zamiast odciągać uwagę.
Jeśli chodzi o meble, z których powinieneś skorzystać: wybieraj te o minimalistycznej stylistyce. Skoncentruj się na wybieraniu tych, które są bardziej eleganckie, bez zbytniego wizualnego ciężaru. Na tym etapie najważniejsza jest prostota. Pozostanie ci jeszcze mnóstwo czasu na ociepleniu wnętrza estetycznymi dodatkami.
Tekstura
Kiedy już znajdziesz bazę pokoju, skieruj swą uwagę na „przytulną” części równania. W tym celu należy skupić się na warstwowaniu elementów projektu. W szczególności zadbaj o warstwy, które tworzą między sobą kontrast. Dzięki temu pokój wyda się o wiele bardziej interesujący oraz przemyślanie. Dobierz kontrastujące ze sobą: dywanik, drewniany stolik nocny, pluszową pościel i miękki i puszysty koc. Wszystko splata się, tworząc intrygujące wizualne zainteresowanie.
Celem jest stworzenie poczucia kontrastu między każdym z elementów. Jedna uwaga: wybierając elementy do kupy, upewnij się, że mają ze sobą coś wspólnego. Może to być naturalna paleta barw lub podobny wzór, lub kolor.
Akcesoria
Akcesoria nadają przytulnemu minimalizmowi jego osobowość. Poza fakturą, akcesoria to najlepszy sposób na uatrakcyjnienie przytulnego minimalistycznego pokoju. Akcesoria są uważane za wszystko, co zwiększa walory estetyczne pomieszczenia. W niektórych przypadkach mogą również być funkcjonalnym elementem wyposażenia
Oto kilka przykładów akcesoriów, które warto dodać do minimalistycznego i przytulnego wnętrza:
- Dywaniki obszarowe
- Narzuty, poduszki i koce
- Obrazy i lustra
- Dekoracyjne miski i tace
- Stoliki kawowe
- Świece
- Ramki na zdjęcia
- Rośliny, kwiaty i wazony
- Elementy dekoracyjne
Dodawanie akcesoriów polega na zestawieniu ze sobą różnorodności przy zachowaniu równowagi. Dobierz ilość elementów w ten sposób, by pomieszczenie było zaprojektowane z pomysłem, a nie pospiesznie połączone. W tym samym czasie twoja przestrzeń nie powinna wydawać się zagracona.
Przytulny minimalizm to połączenie nowoczesnych, ascetycznych mebli z dodatkami, które nadają pomieszczeniu romantyczny charakter. Wykorzystaj swój gust lub gust zaufanej ci osoby, aby znaleźć szczęśliwe medium pomiędzy różnymi elementami i nie obawiaj się modyfikować pierwotnego projektu.
KGR