Dla zapewnienia komfortu cieplnego w domu jednorodzinnym można skorzystać z systemu rekuperacji połączonego z tradycyjnym kominkiem umieszczonym na przykład w salonie. Czy takie rozwiązanie jest korzystne?
Łączony system
Według oceny ekspertów od systemów grzewczych w domach prywatnych, łączenie instalacji z kominkiem oraz z rekuperatorem, nie jest wskazane. Najlepiej w ich przypadku zaprojektować instalację rekuperatora oraz zastosować centralę wentylacyjną, która dzięki określonym parametrom zapewniałaby wysoki poziom odzyskiwania ciepła z pomieszczeń mieszkalnych. Ruch powietrza wywołany przez rekuperator spowoduje, że ciepło pochodzące z kominka zostanie rozprowadzone w budynku bez konieczności montażu instalacji dystrybucji gorącego powietrza. Można z niej zrezygnować mając odpowiedni rekuperator. Opinie specjalistów na temat łączenia ze sobą systemów kominka i rekuperatora są jednoznaczne – bez przemyślenia takiego połączenia można doprowadzić do zakłóceń w ich pracy, a nawet uszkodzenia rekuperatora.
Kominek powinien być traktowany jako dodatkowe źródło ciepła w domu, w którym istnieje także system rekuperacji. Zimą ogrzewanie musi być zapewnione przez tradycyjną instalację CO opartą na piecu na paliwa stałe, płynne lub gazowe bądź na pompie ciepła.Kominek jako główne źródło ciepła
Podejmując decyzję o tym, aby kominek był jednym źródłem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych w naszym domu, musimy wiedzieć, że przyjdzie nam w nim palić codziennie. Bezwzględnie należy przy tym wykonać instalację rozprowadzenia powietrza kominkowego lub zastosować kominek z płaszczem wodnym. To drugie rozwiązanie jest na tyle korzystne dla korzystających, że posiada możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach za pośrednictwem termostatów na grzejnikach. Zabezpiecza też przed rozprowadzaniem brudu i nieprzyjemnego zapachu po całym domu.
Nawet jeśli kominek nie zostanie bezpośrednio połączony z instalacją rekuperacji, będzie to lepsze rozwiązanie niż system dystrybucji gorącego powietrza. Efektywniej rozprowadzi ogrzane powietrze po całym domu i zapewni wentylację. W domu będzie ciepło i możliwe stanie się utrzymanie w nim pożądanego poziomu wilgotności. Bez wentylacji opierającej się na rekuperacji, kominek nie będzie wentylowany i może stać się źródłem poważnego zatrucia tlenkiem węgla u wszystkich domowników. Dlatego wentylacja jest koniecznością w każdym domu, w którym korzysta się z kominka – tradycyjnego lub z płaszczem wodnym.
Materiał partnera zewnętrznego