Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii (OZE) na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskały ogromną popularność nie tylko w biznesie, ale także w domowych gospodarstwach. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwe stało się pozyskanie energii elektrycznej bezpośrednio ze Słońca. Cena takiego systemu może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wpływ na ostateczną cenę ma wiele czynników, w tym rodzaj zastosowanych ogniw fotowoltaicznych. Z jakimi modułami spotkamy się na rynku?
Ogniwa krzemowe monokrystaliczne
Ten rodzaj modułów charakteryzuje się najwyższą sprawnością energetyczną (nawet do 24%) oraz dobrą żywotnością, ale są one droższe niż modele polikrystaliczne. Zaletą tego rozwiązania jest umiarkowany spadek wydajności przy wzroście temperatury pracy oraz powszechna dostępność na rynku. Ogniwa monokrystaliczne charakteryzują się barwą czarną lub ciemnogranatową.
Ogniwa krzemowe polikrystaliczne
Oferują sprawność na poziomie do 17%, co rekompensowane jest niższą ceną niż w przypadku ogniw monokrystalicznych. Cechują się zbliżonym do modeli monokrystalicznych poziomem spadku wydajności w wysokiej temperaturze. Ogniwa polikrystaliczne są koloru niebieskiego.
Ogniwa krzemowe amorficzne
W przeciwieństwie do paneli mono- i polikrystalicznych te ogniwa wytwarzane są z krzemu amorficznego (nie krystalicznego). W praktyce oznacza to niższą sprawność energetyczną (na poziomie 8-10%) oraz krótszą żywotność (około 10 lat). To tanie rozwiązanie, ale niestety nie tak powszechnie dostępne, jak panele z krzemu krystalicznego.
Ogniwa selenowe (tzw. CIGS)
W praktyce spotykane bardzo rzadko. Należą do modułów cienkowarstwowych, co oznacza, że warstwa aktywna (wykonana ze stopu miedzi, selenu, galu oraz indu) może być naniesiona na elastyczne lub zakrzywione podłoże. Te ogniwa wykazują niski spadek wydajności wraz ze wzrostem temperatury, jednak cechuje je niska sprawność (na poziomie 10-12 %).
Rozwiązanie CIGS jest wprawdzie tanie, ale trudno dostępne i wymaga zastosowania specjalnego, droższego rodzaju instalacji (m.in. innego inwertera).
Innego rodzaju ogniwa cienkowarstwowe (np. CdTe, CIS)
Podobnie jak CIGS są to ogniwa elastyczne, gdzie warstwa aktywna została wykonana z połączenia różnych pierwiastków (dla CdTe to kadm i tellur, dla CIS – diselenek indowo-miedziowy). Niestety, przynajmniej na razie, są to rozwiązania bardzo trudno dostępne i mało wydajne. Najnowsze doniesienia wskazują jednak, że naukowcom udało się w warunkach laboratoryjnych osiągnąć sprawność energetyczną ogniw CIS na poziomie 22,5%.
Jaki rodzaj ogniw będzie odpowiedni?
Wybierając rodzaj instalacji PV, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ilość produkowanej energii. Powinna ona być dopasowana do rocznego zużycia domowników, ponieważ wtedy fotowoltaika dla domu staje się maksymalnie opłacalna.
Chcesz zacząć inwestować w OZE, ale nie wiesz jak zacząć? Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą darmowy audyt energetyczny i znajdą najlepsze rozwiązanie. Pomogą na każdym etapie prac, począwszy od złożenia wniosku o dofinansowanie, przez montaż i uruchomienie instalacji, aż po podpisanie umowy z operatorem.
Materiał partnera