Każdy z pewnością lubi jak jego dom lśni czystością, dlatego prawie każdego dnia sprzątamy, myjemy naczynia, odkurzamy, robimy pranie i dziesiątki innych czynności, które sprawiają, że nasze otoczenie jest przyjemne i komfortowe.
Kilka razy w roku przychodzi jednak czas na generalne porządki. Każda pani (lub pan) domu przynajmniej dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień, staje przed prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście nawet generalne sprzątanie nie musi być trudne.
Przygotowania
Codzienne sprzątanie to jeden z naszych nawyków, nie wymaga więc szczególnych przygotowań. Jednak generalne, choćby przedświąteczne porządki, to zupełnie co innego. Dlatego konieczny jest dobry plan!
Po pierwsze, trzeba przygotować niezbędne środki czystości i ściereczki, szczotki, miotły oraz inne tego typu sprzęty. Przydatna w sprzątaniu będzie nie tylko chemia gospodarcza, ale też produkty spożywcze jak ocet czy soda, a nawet kosmetyki, jak choćby pasta do zębów. Jeśli czegoś nam brakuje należy wcześniej udać się na zakupy. Można je też zrobić przez internet, aby zaoszczędzić trochę czasu (zwłaszcza jeżeli robimy większe zakupy raz na jakiś czas).
Mając przygotowane wszelkie produkty niezbędne do sprzątania, należy zastanowić się czy są osoby, które mogą nam pomóc w generalnych porządkach. Warto zaangażować nawet małe dzieci, które mogą wykonać drobne prace. Podział obowiązków sprawi, że sprzątanie będzie trwać krócej i będzie mniej męczące.
Harmonogram sprzątania
Generalne porządki warto zacząć od najtrudniejszych rzeczy. Pierwszy krok to zwinięcie i wyniesienie dywanów oraz chodników (jeśli oczywiście je posiadamy). Warto je dokładnie wytrzepać na dworze, w czym może nam pomóc partner. Można je też oddać profesjonalnej firmie piorącej dywany.
Kolejnym krokiem powinno być omiecenie ścian i sufitów. Dzięki temu usuniemy kurz i pajęczyny. Przyda się do tego miękka szczotka. Nie zapomnijmy, aby na tym etapie odkurzyć również lampy i żyrandole. Dopiero po tych czynnościach przychodzi czas na mycie okien. Ze zdjęciem firanek i zasłon najlepiej poradzi sobie wysoki mężczyzna. Gdy firanki i zasłony będą się prać w pralce, można przystąpić do mycia okien. Zacznijmy od wytarcia z kurzu karniszy, potem umyjmy ramy okienne i parapety, a na koniec same szyby.
Kolejny krok to czyszczenie mebli i zajęcie się ich zawartością. Jeśli mamy czas, to warto przejrzeć ubrania, buty, kosmetyki, produkty spożywcze i inne drobiazgi, a potem wyrzucić zbędne rzeczy. W przeglądaniu, czyszczeniu i układaniu zawartości mebli mogą pomóc dzieci. Sprzątając kuchnię lub łazienkę w zadbajmy o czystość sprzętu AGD. Ostatni krok to umycie podłóg i ich ewentualne pastowanie.
Kropka nad „i”
Gdy dom lśni czystością, przychodzi czas na ostatnie czynności. Zawieszamy firanki i zasłony, zmieniamy obrusy, pościele, rozwijamy odświeżone dywany. Warto w tym momencie wprowadzić do domu przyjemny zapach z pomocą odświeżaczy powietrza np. w formie patyczków zapachowych.
To także odpowiedni moment, by wprowadzić nowe dekoracje wnętrza i odmienić choć trochę aranżację przestrzeni. A jeśli w trakcie wykonywania generalnych porządków pozbyliśmy się zbędnych, zużytych, zniszczonych lub przeterminowanych produktów, to teraz można uzupełnić braki i zastąpić stare produkty nowymi. Planując większe zakupy można zaopatrzyć się np. w hurtowni kosmetyków online, robiąc zakupy na przykład na: https://b2b.europedg.pl/kategorie-produktow/kosmetyki. Warto też kupić sobie coś ładnego, w nagrodę za solidne wykonanie planu.
Porządki, zwłaszcza generalne, to nie jest przyjemna czynność. Warto jednak zmobilizować nie tylko siebie, ale też inne osoby mieszkające razem z nami. Z odpowiednim planem, podziałem obowiązków, a także miłą nagrodą po wszystkim, nie powinno to być takie uciążliwe. Powodzenia!
Materiał partnera zewnętrznego