rybiki w domu
Jeśli w Twoim mieszkaniu wentylacja jest niewielka, a wilgoć łatwo się zbiera, to prawdopodobnie dlatego rybiki postanowiły zadomowić się właśnie u Ciebie | fot.: stock.adobe.com

Srebrzyki – jak się ich pozbyć?

Srebrzyki: nikt nie lubi nieproszonych lokatorów w domu. Świadomość, że w naszych czterech ścianach zadomowiły się insekty, często spędza nam sen z powiek. Zauważyłeś w swojej łazience lub kuchni małe srebrne robaczki? Bez paniki – to srebrzyki, które nie zagrażają zdrowiu człowieka. Podpowiemy, jak szybko wyprosić tych niechcianych gości.

Krótki opis srebrzyka

Rybiki cukrowe, inaczej zwane srebrzykami, to maleńkie owady o srebrnej łusce. Są bardzo szybkie i zwinne, a ich poruszanie się przypomina poruszanie się ryby. Łatwo rozpoznać je przez długie czułki, które mogą osiągnąć nawet długość ich odwłoku. Ci intruzi uwielbiają mrok, dlatego też rzadko można ich zauważyć w ciągu dnia. Zazwyczaj przebywają w łazience, szafkach kuchennych i piwnicach.

Uspokajamy – srebrzyki nie zagrażają zdrowiu człowieka. Wiemy, że ich obecność nie jest mile widziana, ale pamiętaj jednak, że nie przenoszą one żadnych chorób, nie gryzą i nie wyrządzają wielkich szkód.

Rozpoznałem intruza, ale dlaczego się pojawił?

Ustalono, że rybiki cukrowe przybyły do Polski z terenów tropikalnych, dlatego też ich ulubionym środowiskiem jest wilgotne i ciepłe miejsce. Łazienka od razu przychodzi na myśl, prawda? Jeśli w Twoim mieszkaniu wentylacja jest niewielka, a wilgoć łatwo się zbiera, to prawdopodobnie dlatego rybiki postanowiły zadomowić się właśnie u Ciebie.

Jak sama ich nazwa wskazuje, żywią się wszystkim, co zawiera cukry złożone. Wszelkiego rodzaju papier, bawełna, len, czy nawet warzywa i suszone mięso – srebrzyki nie pogardzą żadną z tych rzeczy. W dużym stopniu rybiki żywią się także startym ludzkim naskórkiem.

Uspokajamy – srebrzyki nie zagrażają zdrowiu człowieka | fot.: stock.adobe.com

Jak zwalczyć rybiki w domu?

Przede wszystkim należy często wietrzyć mieszkanie. Jeśli borykasz się z dużą wilgotnością powietrza w swoim domu, radzimy zainwestować w pochłaniacze wilgoci. Możesz też spróbować przygotować zrobione własnoręcznie pułapki. Zwykły płynny miód na kawałku papieru/tektury i pozostawiony na noc na podłodze zachęci rybiki do wyjścia. Przykleją się do pułapki i nie wrócą do swoich kryjówek. Inną popularną metodą jest pozostawienie mieszanki cukru z kwasem borowym w różnych zakątkach łazienki, np. na fugach lub w rogach ścian.

Jeśli zauważysz rybiki w swoim domu, zalecamy zabezpieczenie zapasów kuchennych i przechowywanie ich w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Może zdarzyć się też sytuacja, gdzie populacja rybików jest na tyle duża, że wyrządzone przez nią szkody są widoczne i uciążliwe. Radzimy wtedy skorzystać z pomocy środków chemicznych lub od razu wezwać specjalistów, by zaoszczędzić sobie czasu i stresu.

Jak zapobiegać pojawieniu się srebrzyków?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ważne jest dobre wietrzenie mieszkania, szczególnie po kąpieli lub praniu. Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu wentylacji, by zapewnić ciągły przepływ powietrza. Zwracaj też uwagę, by nie pozostawiać na podłodze okruchów ani rozlanej wody. Pleśń i grzyby stanowią świetne pożywienie dla rybików, dlatego zwróć uwagę, czy nie borykasz się z tym problemem. Robaki te lubią składać jaja w niedostępnych miejscach, sprawdź więc, czy w Twojej łazience nie ma przypadkiem szczelin w ścianach lub podłodze. Jeśli tak, wystarczy zabezpieczyć je silikonem. Warto też wspomnieć, że rybiki nie lubią ostrego zapachu cytryny i lawendy.

Jak widzisz, owady te są praktycznie nieszkodliwe. Pamiętaj, że nie zagrażają ludzkiemu zdrowiu! Dbaj o czystość w swoim domu i pozbądź się wilgoci, a nieproszeni goście sami postanowią zmienić lokum.

APO