Szczelne i dobrze wyregulowane skrzydła okienne pomagają utrzymać komfort termiczny w mieszkaniu, a regularne przeglądy sprawiają, że ramy wyglądają nienagannie i służą użytkownikom przez wiele sezonów. Jakiego typu usterki powinny wzbudzić nasz niepokój i kiedy warto zamówić serwis okien?
Kiedy należy przeprowadzać serwis okien?
Profesjonalna konserwacja i serwis okien powinny być przeprowadzane regularnie – co najmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu zimowego. To właśnie wtedy najbardziej odczuwamy spadek temperatury za oknem i chcemy uchronić mieszkanie przed wychłodzeniem na skutek nieszczelnych czy niedomykających się okien. Poza samodzielnymi zabiegami czyszczącymi i konserwującymi jest również cały szereg sytuacji, gdy działanie na własną rękę jest niewskazane. Przedstawiamy popularne usterki lub sygnały, świadczące o tym, że lepiej zamówić serwisanta.
Problemy z nieszczelnością okien
Intensywna eksploatacja okien sprawia, że uszczelki tracą swoje właściwości, a okno staje się nieszczelne. Przez zużyte uszczelki do mieszkania przedostaje się zimne powietrze, co powoduje wychładzanie się pomieszczeń i zwiększenie nakładów finansowych na ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. Czujesz nieprzyjemny chłód, gdy stoisz obok okna? To znak, że pora skorzystać z fachowej pomocy przy wymianie uszczelek. Samodzielna wymiana tych elementów nie jest trudna, ale przy nieumiejętnym działaniu można obniżyć parametry techniczne okien. Warto zatem zaufać profesjonalistom, którzy dopasują uszczelki o odpowiedniej wielkości oraz grubości, co znacząco przyczyni się do poprawy parametrów użytkowych i zapewni w mieszkaniu komfort termiczny, a także optymalną izolację akustyczną.
Niedomykające się okna
Masz wrażenie, że okno balkonowe osiadło, a jego zamykanie jest wyraźnie utrudnione? Do zamknięcia skrzydła okiennego trzeba używać dużo więcej siły niż kiedyś? Niedomykające się okna to częsty problem, którego jednak nie warto rozwiązywać na własną rękę. Fachowiec przeprowadzi profesjonalną korekcję ustawienia skrzydła, dokonując jej przy pomocy specjalnych kluczy.
A co z uszkodzeniami mechanicznymi?
Uszkodzenia mechaniczne lub użycie zbyt dużej siły podczas zamykania okna mogą spowodować, że skrzydło osiądzie na dolnym zawiasie, przez co można mieć wrażenie, że wisi tylko na jednym. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia mechanizmów. W takich sytuacjach również warto wezwać specjalistę, który wyreguluje zawiasy za pomocą śruby imbusowej lub wymieni uszkodzone elementy. Kolejne sytuacje, gdy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, to stłuczenia szyby lub uszkodzenie ramy okiennej (np. po włamaniu).
Materiał partnera zewnętrznego