„Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” – mówi znane przysłowie. Zwykle odczytywane jest ono metaforycznie, oznacza mniej więcej tyle, że nasze czyny mają określone – dobre lub złe – skutki. Rzadko odczytujemy natomiast dosłowny wydźwięk tego przysłowia, które jest niezwykle proste – zadbaj o miejsce, na którym układasz się do snu, w celu zapewnienia sobie maksymalnego wypoczynku. Oczywistość, ktoś powie – ale bywa tak, że to właśnie oczywistości są najmniej oczywistymi rzeczami na świecie.
Sen podstawą wszystkiego
Nie jest żadną tajemnicą, że odpowiedni sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania człowieka. Każdy z nas, bez wyjątku, potrzebuje go mniej lub więcej – jednym wystarcza jedynie sześć godzin, inni czują się wypoczęci dopiero po dziesięciu. W każdym razie nie da się bez niego obejść, a wszelkie zaklinania rzeczywistości, że wystarczą nam tylko dwie-trzy godziny snu przed ważnym dniem w pracy, wyjątkowym wydarzeniem czy egzaminem – jest jedynie pobożnym życzeniem. Sen ma bowiem zbawienny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego, pozytywnie wpływając na pamięć i funkcjonowanie mózgu. Aby zdać sobie sprawę, jak ważny jest sen dla człowieka, wystarczy jedynie zauważyć, że pochłania on znaczną część naszego życia. Brak odpowiednio długiego i intensywnego snu objawia się również w szeregu różnych przypadłości, negatywnie odbijających się na naszym samopoczuciu i zdrowiu. Na przykład ma to wpływ na naszą wagę, na konstruktywne myślenie czy poziom ryzyka, z jakim podejmujemy decyzje czy też na nasze możliwości zapamiętywania i koncentracji. Krótko mówiąc – brak snu najzwyczajniej na świecie nam się nie opłaca. Warto więc zadbać o to, aby przebiegał on w możliwie najlepszych warunkach.
Wyzwania dla materaca
W trosce o komfort i efektywność snu szukamy jak najwygodniejszych łóżek czy materaców. Coraz częściej tych drugich, które mają specjalne właściwości czy kształt, odpowiednio oddziałujące na ułożenie naszego ciała. Dobre materace nie są rzeczami tanimi – tym bardziej przy zakupie powinniśmy od razu pomyśleć, jak skutecznie je chronić, aby służyły nam jak najdłużej. Pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to zapewne coś na kształt prześcieradła, które chroniłoby nasz materac przed zabrudzeniami. Zaraz potem pojawia się jednak drugie pytanie: a co zabezpieczeniem przed wodą? Możemy wyobrazić sobie najróżniejsze wypadki: od wylania herbaty w czasie śniadania w łóżku do niefortunnego fizjologicznego zdarzenia z dzieckiem w roli głównej. Wysuszenie materaca nie jest już sprawą błahą – i trzeba się przy niej trochę natrudzić. Słowem – potrzebujemy materiału, który jednocześnie chroniłby materac przed zabrudzeniami, nie przepuszczał wody, ale zarazem doskonale oddychał.
Lyocell oddycha i chroni
Na szczęście przed laty udało się wyprodukować materiał, który łączy w sobie wyżej wymienione właściwości. Lyocell (który bardziej znany jest chyba pod handlową nazwą Tencel) jest produkowany z celulozy drzewnej. Początki prac nad tym materiałem sięgają wczesnych lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i prowadzą do Karoliny Północnej w Stanach Zjednoczonych. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat trwały prace, które doprowadziły do komercjalizacji produktu. Dziś z Lyocellu wyrabia się przede wszystkim różne rodzaje odzieży, w tym na przykład bieliznę, ręczniki, a także wykorzystuje się go między innymi w taśmociągach, specjalistycznych rodzajach papierów czy w opatrunkach.
Lyocell jest w stu procentach materiałem naturalnym. Jego produkcja jest bardzo ekologiczna, bowiem nie biorą w niej udziału substancje toksyczne, a poza tym – w odpowiednich warunkach – łatwo ulega biodegradacji. Jednak trzeba też podkreślić, że od kilku lat Lyocell jest materiałem droższym w produkcji od bawełny czy wiskozy. Koszty te przekładają się naturalnie na koszty produktów końcowych wykonanych z Lyocellu, jednak są one rekompensowane świetnymi właściwościami tych tkanin. Z jednej strony materiał ma przede wszystkim świetne właściwości oddychające, czyli przepuszczające parę wodną, charakterystyczne dla materiałów naturalnych, z drugiej – znakomicie pochłania wodę.
Znakomity do sypialni
Lyocell – właśnie dzięki swoim właściwościom – ma szerokie zastosowanie w sypialni. Jest on bardzo przyjemny w kontakcie z ludzką skórą, jednocześnie nie powoduje żadnych alergii czy innych podrażnień. Z powodzeniem można wykorzystywać go do wszelkich prześcieradeł, pościeli czy ochraniaczy na materace – co notabene wykorzystuje w swojej ofercie chociażby Tempur. Ochraniacz zrobiony z Lyocellu odpowiada więc na wszystkie wyzwania, przed którymi stoi nasz materac. Po pierwsze – jest bardzo odporny na zabrudzenia, a po drugie – świetnie wchłania wilgoć i szybko schnie. Jeśli weźmiemy pod uwagę komfort, który zapewnia naszej skórze podczas snu – należy uznać, że jest w zasadzie niezbędnym dodatkiem do każdego materaca. Jeśli tylko może poprawić jakość naszego snu, który jest odpowiedzialny praktycznie za wszystko, co robimy – warto chyba dać mu szansę i wpuścić go do naszej sypialni.
Materiał partnera zewnętrznego