Kobieta idąca po drewnianej podłodze
Podłoga z litego drewna jest wykonana z jednego rodzaju drewna, przez co jest bardziej narażona na wilgoć i wysychanie oraz na odkształcenia. | fot.: Adobestock

Wytrzymała podłoga drewniana w salonie. Co wybrać?

Podłoga jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem każdego domu, a jej odpowiedni wybór sprawi, że będzie służyła przez wiele lat. Obecnie bardzo popularnym wyborem są podłogi drewniane, które pasują do każdego wnętrza i są ponadczasowe zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o funkcjonalność. Jednak rynek oferuje mnóstwo propozycji, które różnią się między sobą pod wieloma względami, dlatego trudno podjąć odpowiednią decyzję. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym rodzajom drewnianych podłóg.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych?

Największą popularnością cieszą się m.in. podłogi z litego drewna. Podłoga z litego drewna składa się z jednego kawałka drewna (najczęściej dębu lub jesionu). Popularnym rozwiązaniem są także podłogi warstwowe. Podłogi tego typu składają się z warstw – wszystkie z nich są zbudowane z drewna, a cienka warstwa górna jest zbudowana ze szlachetnych, a czasem nawet egzotycznych gatunków drewna. Kolejną propozycją, na którą warto zwrócić uwagę są coraz popularniejsze podłogi z naturalnego forniru. Ten typ to gwarancja korzystania z podłogi, która spośród tu wymienianych jest porównywalnie ciepła w dotyku, a przy tym charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi (o czym dalej). Słysząc zatem o każdym z rodzajów mogłoby się wydawać, że są one bardzo podobne. Jednak każdy z nich ma kilka różnych zalet.

Która podłoga drewniana jest najbardziej trwała?

Podłoga z litego drewna jest wykonana z jednego rodzaju drewna, przez co jest bardziej narażona na wilgoć i wysychanie oraz na odkształcenia.

Spośród wcześniej wymienionych podłóg drewnianych bardzo trwała okazuje się podłoga warstwowa, która ze względu na swój sposób wykonania (warstwy) jest bardziej odporna na wilgoć i wysychanie. Podwyższoną trwałość gwarantuje również wykończenie podłóg warstwowych cienką warstwą egzotycznych drzew, które są twarde (dzięki temu podłogi z domieszką tych drzew są w stanie zagwarantować wieloletnie użytkowanie)

Podłoga z naturalnego forniru okazuje się rozwiązaniem jeszcze trwalszym, co potwierdzają niezależne badania. Dzieje się tak z kilku powodów. Wewnątrz podłogi znajduje się rdzeń z płyty hdf. Na wierzchu znajduje się fornir naturalny pokryty lakierem lub olejowoskiem. Efekt? Podłoga wykorzystuje wszystko co najlepsze zarówno z płyty hdf jaki drewna. Dzięki temu staje się niezwykle twarda i odporna na uszkodzenia.

Porównanie trwałości różnych rodzajów podłóg można znaleźć tu:

Zalety i wady różnych drewnianych podłóg

Podłoga z litego drewna to z pewnością bardzo naturalny wygląd oraz uniwersalny charakter. Podłogi tego typu można stosować w pomieszczeniach o naprawdę zróżnicowanym wystroju, dzięki czemu bez względu na to, czy postawiłeś na rustykalne czy skandynawskie wnętrza – drewno na podłodze sprawdzi się tam idealnie. Inna sprawa, że pozostałe typy podłóg również świetnie wpasują się w różne wnętrza.

Podłogi z litych desek są również proste do barwienia, dzięki czemu z łatwością będzie można go dopasować do różnej kolorystyki pomieszczenia. Niestety, w przypadku montażu podłóg z litego drewna nie obędzie się bez klejenia, co może być uciążliwe. Innym minusem tego typu podłóg jest fakt, że nie jest on zalecany do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym oraz musi być dobrze zabezpieczony, by posłużyć wiele lat.

Podłogi warstwowe to również gwarancja naturalnego wyglądu. Jeśli chodzi o sam montaż, to nie zawsze konieczne jest używanie kleju – wszystko zależy od tego, jak producent przygotował deski. Można je montować na ogrzewanie podłogowe (jednak również są izolatorem), choć w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności nie sprawdzą się najlepiej z powodu rozsychania.

Podłogi z naturalnego forniru w dotyku niczym nie różnią się od litego drewna. Są również trwalsze niż podłogi z litego drewna i również nadają się do układania na ogrzewaniu podłogowym – analizując ich parametry cieplne, są jeszcze lepsze niż warstwowe.

Jeśli chodzi o inne kwestie poruszane wcześniej, tak naprawdę podłogi fornirowane łączą w sobie wiele cech zarówno podłóg warstwowych, jak i z litych desek. Przede wszystkim – podobnie jak drewno możemy je dowolnie barwić, stąd gama kolorów, które możemy zastosować jest naprawdę szeroka. Co więcej, samo układanie podłogi jest dużo łatwiejsze, dzięki zastosowaniu w nich zamka szybkiego montażu. Zamiast klejenia, młotków i uciążliwych godzin spędzanych na dopasowywaniu desek do siebie, mamy system, dzięki któremu montowanie podłogi przypomina układanie klocków, będąc tym samym lekkie i przyjemne.

Dzięki stosowanej technologii, cyklinowanie parkietów przechodzi do lamusa. Połączenie wytrzymałej płyty HDF z odporną warstwą użytkową lakierowaną/ olejowaną, deski nowej generacji eliminują wszelkie niedogodności związane z dotychczas uciążliwą renowacją. Jeśli pojawią się nieznaczne ubytki, wypełnia się je specjalnymi woskami na gorąco. Więcej na ten temat dowiedzieć się można na stronie producenta venifloor.com.

Podsumowując, podłogi to zatem nie lada wyzwanie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy porządnie się zastanowić, określić budżet, wymarzony kolor i porównać oferty. Jest mnóstwo możliwości, a ponadczasowe podłogi drewniane to zawsze mądry wybór, dlatego warto poświęcić swój czas by wybrać idealnie dopasowany do naszych potrzeb rodzaj.

OLI

Sprawdź także

lampy do salonu

Jak wybrać idealną lampę do salonu?

Czy zastanawiałeś się, jak ogromny wpływ ma oświetlenie na charakter i atmosferę Twojego salonu? Idealnie …