Białaczka to nowotwór krwi, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Co to jest białaczka i jakie są objawy białaczki u niemowląt?
Białaczka – co to jest?
Białaczka powstaje gdy w szpiku kostnym produkowane są zbyt duże ilości leukocytów, czyli białych krwinek. Nieprawidłowe krwinki przestają pełnić swoje funkcje i chronić organizm przed chorobą, z czasem zaczynają też zakłócać produkcję innych, zdrowych komórek krwi.
Na białaczkę może zachorować każdy niezależnie od wieku i płci. Cierpią na nią zarówno osoby w wieku powyżej 60 lat, jak i dzieci i niemowlęta. Choć białaczka niemowlęca jest diagnozowana rzadko, jest to szczególnie złośliwy nowotwór.
Jakie są objawy białaczki u niemowląt?
Symptomy białaczki u niemowląt są podobne jak u małych dzieci. Z uwagi na to, że układ odpornościowy nie może chronić organizmu, dziecko może zmagać się z nawracającymi infekcjami. W związku z tym może mieć gorączkę, odczuwać zmęczenie, często płakać i zachowywać się niespokojnie. Zdarza się, że ma też trudności z oddychaniem. Więcej informacji o objawach, diagnozowaniu i leczeniu białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.
Kolejnym objawem białaczki u niemowląt może być powiększenie i obrzęk węzłów chłonnych. Zdarza się bowiem, że komórki rakowe gromadzą się właśnie w węzłach chłonnych.
U niemowląt dotkniętych białaczką mogą się też z łatwością tworzyć siniaki. To dlatego, że organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości płytek krwi odpowiadających za jej krzepnięcie.
Ponadto, dziecko może być blade, osłabione i zmęczone, co może świadczyć o anemii. Zdarza się, że traci apetyt i w związku z tym wagę. Dzieci dotknięte białaczką mogą też często kaszleć i mieć świszczący oddech. Na ich skórze można też nieraz zauważyć twarde, ruchome grudki lub guzki w kolorze brązowo czerwonym lub szaroniebieskim.
Białaczka u dzieci
Białaczka może występować w dwóch postaciach – ostrej i przewlekłej. U dzieci częściej spotykane są białaczki o ostrym charakterze. Dotykają one ok. 98 proc. najmłodszych dotkniętych tym nowotworem krwi.
Wśród ostrych białaczek wyróżnia się ostrą białaczkę szpikową, na którą zapada 38 proc. dzieci dotkniętych nowotworem krwi i ostrą białaczkę limfatyczną, która dotyka 60 proc. chorych dzieci.
Leczenie białaczki u dzieci
W leczeniu białaczki u dzieci najczęściej stosuje się chemioterapię. Ma ona na celu uzyskanie remisji choroby i jej utrzymanie. Jeśli chemioterapia okazuje się nieskuteczna, mały pacjent może być zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku. Do tego niezbędny jest jednak odpowiedni dawca.
Materiał partnera zewnętrznego