Małe dziecko
Pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie – leczenie biegunki u dziecka nie polega na jej całkowitym zahamowaniu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Biegunka u dzieci

Biegunka u dzieci to dosyć często objaw zatruć pokarmowych, chorób wirusowych, infekcji bakteryjnych lub jako reakcja na leczenie antybiotykami. Leczenie biegunki u dzieci opiera się na podaniu leków, odpowiednim nawodnieniu malucha oraz podaniu elektrolitów. Nie należy lekceważyć tego objawu, warto wiedzieć jak zatrzymać biegunkę u dziecka. Co podawać na biegunkę?

Kiedy mówimy o biegunce u dziecka?

O biegunce mówimy, kiedy w zauważalny sposób zwiększa się liczba oddawanych przez malucha stolców. Co więcej, ważna jest nie tylko częstotliwości, ale także wygląd kału. Wodniste lub luźne stolce u dziecka, jeśli dodatkowo zawierają resztki niestrawionego pokarmu, śluz, ropę lub krew to zdecydowanie jest to niepokojący objaw, wymagający konsultacji lekarskiej. Kiedy dziecko ma biegunkę, sprawdźmy także temperaturę ciała malucha, obejrzyjmy czy nie ma wysypki, obserwujmy, czy nie wymiotuje. Te dodatkowe objawy świadczą o poważnej infekcji wirusowej, alergicznej lub bakteryjnej.

Luźne stolce u dziecka i podwyższona temperatura może pojawić się u dziecka także w okresie ząbkowania. Jednak najczęściej wynika ze wspomnianych już infekcji wirusowych lub bakteryjnych, jako objaw alergii pokarmowej lub jako reakcja na stosowanie antybiotyków.

Jak zatrzymać biegunkę u dziecka? Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli biegunka pojawi się u niemowlęcia poniżej 6-tego miesiąca życia lub razem z biegunką u dziecka występuje gorączka przekraczająca 38⁰C, wówczas należy bezwzględnie skonsultować się z pediatrą. W takich przypadkach może bardzo szybko dojść do odwodnienia malucha, co jest stanem zagrożenia zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia dziecka. Stopień nawodnienia można ocenić poprzez palpacyjne badanie ciemiączka – jeśli jest zapadnięte, wówczas maluch może być odwodniony.

U starszych dzieci można spróbować poradzić sobie samodzielnie. Jednak jeśli mimo wdrożenia działań hamujących biegunkę u dziecka zaobserwujemy brak apetytu, płacz bez łez, skąpe oddawanie moczu, wymioty lub bardzo płynne stolce, wówczas i tak należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Co na biegunkę u dziecka?

Kiedy maluch jest chory, wielu rodziców zastanawia się, co na biegunkę dla dziecka (https://www.allecco.pl/czytelnia/artykul/111,co-na-biegunke-u-dzieci)? Czy lepiej tabletki, czy proszek do rozpuszczania, a może wystarczy odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów? Sposób postępowania będzie też zależny od wielu dziecka, jego samopoczucia, a co najważniejsze – to, co damy na rozwolnienie u dzieci zależy przede wszystkim od przyczyny biegunki.

Czy jest skuteczny sposób na biegunkę?

Pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie – leczenie biegunki u dziecka nie polega na jej całkowitym zahamowaniu. Należy dążyć do skrócenia jej czasu przez stosowanie odpowiednich leków i nawodnienie organizmu malucha. Częste oddawanie luźnych stolców jest jednym ze sposobów na pozbycie się toksyn z jelit, co ma pomóc organizmowi w poradzeniu sobie z patogenem – przyczyną choroby. Lepszym rozwiązaniem będzie dbałość o jak najlepsze nawodnienie, podawanie elektrolitów i probiotyków, co wzmocni organizm w walce z bakteriami lub wirusami.

Słoniki z serduszkami dla dzieci
Nawodnienie, podawanie elektrolitów i probiotyków – wzmocni organizm w walce z bakteriami lub wirusami. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Biegunka u dziecka – co podać?

Kluczowe jest podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów. Należy poić malucha małymi porcjami: dzieciom poniżej 2. roku życia należy podawać dodatkowo 50-100 ml po każdym luźnym stolcu, a starszym dzieciom – dodatkowo 100-200 ml. Warto podawać nie tylko wodę, ale także elektrolity – specjalne zestawy dostępne są w aptekach. Na ich bazie przygotowuje się płyny nawadniające, najlepiej wcześniej schłodzone nieco w lodówce. Elektrolity na biegunkę dla dzieci zwykle mają słony smak, producenci często proponują preparaty o atrakcyjnych owocowych smakach. Oprócz naparów nawadniających można podawać dziecku herbaty ziołowe (np. z rumianku, kopru włoskiego), rozcieńczony odwar z owoców borówki czernicy lub kompot z jabłek.

Oprócz stosowania lekkostrawnej diety, warto podawać dziecku także preparaty probiotyczne zawierające szczepy Saccharomyces boulardii oraz Lactobacillus rhamnosus GG. To żywe kultury bakterii, które pomagają w odbudowie naturalnej flory bakteryjnej o dobroczynnym działaniu, co może skrócić czas trwania biegunki i zabezpieczy przed jej nawrotami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zdrowe nawyki żywieniowe dzieci

Co piąty uczeń w Polsce ma nadwagę

Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że co piąty uczeń w Polsce boryka się z nadwagą lub …