szkoła rodzenia
Edukacja przedporodowa, czyli wiedza przekazywana właśnie przez szkoły rodzenia, to świetne rozwiązanie dla młodych, przyszłych rodziców, którzy nie mieli okazji poznać w praktyce tajników opieki nad niemowlęciem | fot.: materiał partnera

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Podpowiadamy!

Szkoła rodzenia może kojarzyć się większości z nas z zabawnymi scenami z filmów, których bohaterowie spodziewają się dzieci. Tymczasem edukacja przedporodowa ma ogromne znaczenie w procesie przygotowywania młodych rodziców do porodu, narodzin dziecka i opieki nad nim podczas kolejnych etapów rozwoju. Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia i jak wybrać najlepszą?

Edukacja przedporodowa, czyli wiedza przekazywana właśnie przez szkoły rodzenia, to świetne rozwiązanie dla młodych, przyszłych rodziców, którzy nie mieli okazji poznać w praktyce tajników opieki nad niemowlęciem – nie mieli młodszego rodzeństwa ani nie chcą polegać jedynie na wiedzy starszych pokoleń. Szkoły rodzenia posiadają i przekazują aktualną wiedzę na temat warunków porodu, opieki nad maluchem w każdym kolejnym stadium rozwoju po urodzeniu, karmienia piersią, przewijania i dają szansę sprawdzenia swoich umiejętności dzięki praktycznym pokazom z zastosowaniem fantomów niemowląt. Jak wybrać dobrą szkołę rodzenia, która pomoże młodym rodzicom w nauce opieki nad maluchem?

Od kiedy do szkoły rodzenia?

Kiedy do szkoły rodzenia? Na zajęcia edukacji przedporodowej możemy zapisać się już w pierwszych tygodniach ciąży potwierdzonej badaniem ginekologicznym, jednak same zajęcia najlepiej zacząć około dwudziestego tygodnia ciąży. Nauka w szkołach rodzenia trwa zwykle od dwóch do trzech miesięcy, więc przed porodem przyszli rodzice na pewno zdążą przerobić cały program edukacyjny i zajęcia praktyczne. Do szkoły rodzenia może zapisać się zarówno para rodziców, jak i przyszła mama lub tata. Ważna jest chęć uczestnictwa w zajęciach i przyswojenia wiedzy.

Jak działa szkoła rodzenia?

Nadchodzące narodziny dziecka to motywacja do nauki poparta najczęściej obawami o to, czy młody rodzic poradzi sobie z nowymi obowiązkami. Zadaniem, jakie spełnia szkoła rodzenia, jest przygotowanie do rodzicielstwa zarówno pod względem praktycznym, jak i psychologicznym, uwrażliwiające przyszłych rodziców na zmiany, jakie zachodzą w organizmie, psychice i samopoczuciu ciężarnej, jak ciąża wpłynie na jej ciało, emocje i codzienne życie obojga rodziców. Pewność postępującej edukacji i możliwość otwartej rozmowy o wszystkich nurtujących młodych rodziców zagadnieniach związanych z ciążą, porodem, połogiem i opieką nad noworodkiem pozwala osiągnąć spokój oraz pokonać strach i niepewność związane z ogromną odpowiedzialnością, jaką jest wychowanie dziecka. Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u młodej mamy.

Zajęcia w szkole rodzenia przeprowadzane są przez wykwalifikowanych psychologów, seksuologów, pracowników medycznych – fizjoterapeutów, położników i ginekologów, a także edukatorów przygotowanych do swojej roli. Uczestnicy szkoły rodzenia uczą się technik relaksacyjnych, metod oddychania zalecanych dla kobiet w ciąży nie tylko w trakcie porodu, ale także tych łagodzących skurcze i inne dolegliwości ciążowe.

Idea szkół rodzenia

Szkoły rodzenia, a raczej pierwsze zorganizowane zajęcia edukacji przedporodowej zaczęły powstawać w XIX wieku w Europie Zachodniej – Anglii i Francji, prowadzone przez położników takich jak Grantly Dick-Read, uważany za ojca-pomysłodawcę tej dziedziny. W swojej pracy położnik zaobserwował zależność lęku młodych matek przed porodem i opieką nad dzieckiem od wysokiego poziomu niewiedzy na temat tych zagadnień, a tym samym silniejszych dolegliwości bólowych u pacjentek silniej zestresowanych w momencie porodu.1

W Polsce szkoły rodzenia zaczęły powstawać w latach pięćdziesiątych XX wieku. Prekursorem szkół rodzenia w naszym kraju był profesor Włodzimierz Fijałkowski mający podobne wnioski, jak wspomniany angielski położnik – usystematyzowana wiedza na temat stanu, w jakim znajduje się kobieta ciężarna, u samej rodzącej ma bezpośrednie przełożenie na jej spokój i świadomość reakcji własnego ciała na ciążę i poród, a także wszystkie towarzyszące im obowiązki i dolegliwości.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje szkoły rodzenia jako rzetelne źródło wiedzy na temat macierzyństwa. Więcej informacji i porad na temat rozwoju maleństwa warto pozyskiwać na bieżąco, na przykład z rzetelnych portali i serwisów internetowych, takich jak Klub Enfamama firmowany przez producenta EnfamilPremium MFGM 2. Dzięki specjalnie opracowanej bazie wiedzy młode mamy mogą dowiedzieć się wielu interesujących i przydatnych rzeczy na temat rozwoju, karmienia i wychowania maluszka, zyskując przy okazji próbki produktów Enfamil Premium MFGM 2.. Zapraszamy do uczestnictwa w Enfamama Klub!

Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku. Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, jest dobrym rozwiązaniem dla mam, które z różnych względów nie mogą karmić piersią.

  1. Ewa Puszczałowska-Lizis, Katarzyna Mokrzycka, Sławomir Jandziś.  Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo. https://pdfs.semanticscholar.org/1d36/c150c2fe7e3e2022282fbb4bf1018b30af96.pdf?_ga=2.125343951.43306842.1613931624-1462338953.1613931624 (Data dostępu: 20.02.2021)

Materiał partnera