Niezaprzeczalnym faktem są prozdrowotne zalety uprawiania sportu, zwłaszcza wśród dzieci. Sztandarowymi argumentami przemawiającymi za zachęcaniem dzieci do wysiłku fizycznego oraz prowadzeniem zorganizowanych form jego podejmowania są walory zdrowotno-rozwojowe, wychowawcze oraz stymulacyjne. Racjonalny wysiłek fizyczny jest powszechnie uznanym czynnikiem niezbędnym do rozwoju i zachowania zdrowia przez dziecko. Sportowi często towarzyszą stłuczenia i drobne urazy, jak sobie zatem z nimi radzić?
Czemu warto?
W Polsce kwalifikacje lekarskie mające na celu wykrycie wad postawy lub rozwojowych, dyskwalifikujące dane dziecko do sportu, przeprowadza się około 10. roku życia. Wówczas podczas szkolnych zajęć WF pojawiają się ćwiczenia mające na celu zwiększyć nie tylko zwinność i dynamikę, ale również siłę i wytrzymałość dziecka. Ćwiczenia takie są zalecane dla ponad 80% dzieci, reszta jest stymulowana przez trenera do wykonywania ćwiczeń mających korygować ich, najczęściej przejściowe, wady. Oprócz ćwiczeń w szkole WHO zaleca codzienny, co najmniej półgodzinny wysiłek, również w przypadku dzieci. Wysiłek fizyczny pozwala dziecku na:
- Kompensację szkodliwych czynników współczesnego życia np. siedzący tryb życia.
- Zmniejszenie ryzyka pojawienia się miażdżycy i nadciśnienia w późniejszym wieku.
- Zmniejszenie ryzyka otyłości.
- Wzmocnienie układu odpornościowego dziecka.
- Przyswojenie odpowiednich wzorców zachowania oraz kultury fizycznej, dzięki czemu działania prozdrowotne będą kontynuowane na dalszych etapach życia.
Przy tak wielu pozytywnych aspektach uprawiania sportu należy zachęcać dziecko do wysiłku fizycznego mimo nieuniknionych otarć i drobnych obrażeń, występujących szczególnie w przypadku gier zespołowych. Oczywiste jest, że bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarskich, np. w przypadku chorób narządów ruchu, wyklucza czasem dziecko z wielu aktywności fizycznych aż do ustąpienia problemu.
Wystąpił uraz – co teraz?
Urazy sportowe są częstym elementem wielu gier i aktywności fizycznych wśród dzieci. Zadaniem rodzica jest przede wszystkim zapewnienie dziecku warunków do bezpiecznego uprawiania sportu. Prewencja jest najistotniejszym elementem chroniącym młodego człowieka przed groźnymi kontuzjami. Przykładem jest noszenie kasku do jazdy na rowerze czy ochraniaczy kolan przy jeździe na rolkach. Uraz, który nastąpił przy stosowaniu adekwatnej odzieży ochronnej oraz po odpowiednim rozgrzaniu mięśni, będzie znacznie mniej dotkliwy niż w przypadku braku powyższych działań prewencyjnych.
Stosowanie leczenia farmakologicznego nie jest zwykle potrzebne przy lekkich urazach sportowych. Kojące oraz chłodzące działanie można uzyskać między innymi poprzez potraktowanie miejsca urazu spowodowanego uprawianiem sportu zimnym kompresem lub żelem takim jak Fastum Junior. Należy również pamiętać, że duże znaczenie w łagodzeniu subiektywnego uczucia bólu ma reakcja środowiska dziecka. Okazanie współczucia, uśmiech oraz naturalne podejście do sprawy lekkiego urazu pozwala na pozbycie się uczucia strachu związanego z dyskomfortem w przypadku lekkiego urazu.
Materiał partnera zewnętrznego