bezpieczny pokój dla dziecka
Materiały w pokoju dziecka nie powinny zawierać formaldehydów ani ich pochodnych | fot.: stock.adobe.com

Jak urządzić praktyczny i bezpieczny pokój dziecka?

Każdy maluch, który staje się bardziej samodzielny i otrzymuje własny pokój jest bardzo przejęty. Jego urządzenie w sposób bezpieczny, przytulny i zapewniający dziecku komfort jest bardzo ważny. Jak urządzić bezpieczny i praktyczny pokój dziecka?

Po pierwsze: wykończenie przy użyciu bezpiecznych materiałów

Materiały w pokoju dziecka nie powinny zawierać formaldehydów ani ich pochodnych. Istotne znaczenie ma zatem wybór materiałów, które są bezpieczne. Jest to istotne także pod kątem ewentualnych alergii dziecka. Jeżeli maluch na nie cierpi, to należy zadbać nie tylko o dobór odpowiedniego materaca do łóżka czy pościeli z antyalergicznych materiałów, ale również zdecydować się na eko materiały wykończeniowe. Świetnie mogą się sprawdzić panele korkowe. Są łatwe do utrzymania w czystości. Można na nich bez problemu powiesić tablicę do malowania dla dzieci albo bezpośrednio dziecięce dzieła wykonane na papierze i umieszczone w antyramie z pleksi. Na podłodze z kolei świetnie będą się prezentować płytki winylowe, które są ciche i co ważne antypoślizgowe. Mogą też imitować wiele materiałów, jak choćby drewno. Warto utrzymać pokój dziecka w jasnych barwach. W przypadku okładzin ściennych nie trzeba montować ich pod sam sufit. Można część ściany pomalować bezpieczną farbą w pastelowym kolorze.

Po drugie: strefa snu, czyli wygodne łóżeczko z barierkami

Najlepiej postawić na łóżeczko dla dziecka, które można przekształcić w łóżko dla kilkulatka. Wystarczy wybrać stosunkowo niski model, z którego można wymontować barierkę z jednej strony. Oczywiście dla kilkulatka można wybrać też inne łóżko. Model piętrowy z zabezpieczeniem w postaci daszku, na który można nałożyć materiał świetnie się sprawdza. Dziecko zyskuje swoją krainę zabawy i świetne miejsce do snu. W końcu na łóżku w górnej części może świetnie się wyspać niczym w namiocie, a u dołu ma przesłonięte miejsce do zabawy. Pod łóżkiem w tym miejscu także można umieścić miękki dywan lub materac. Sprawdzi się też łóżko wyglądające niczym domek albo model przypominający bajkowy pojazd. Trzeba się liczyć z tym, że jeśli łóżko ma 140 czy 160 cm, to za pewien czas będzie trzeba je wymienić. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na gładkie i okrągłe krawędzie, a także zabezpieczenia w postaci barierek. Przy niskim łóżku można postawić małą szafkę nocną. Na niej pięknie będzie się prezentować lampka nocna dla dzieci. Jak wiadomo maluchy bardzo często boją się ciemności. Taki element może im pomóc oswoić strach, tym bardziej, że lampka do pokoju dziecka może mieć kształt sympatycznej sowy albo liska. Wystarczy wybrać model 3 D, który jest wykonany w niemal całości z drewna i wycięty metodą laserową.

Po trzecie: przytulne i bezpieczne dodatki

Na pewno drewniana lampka do pokoju dziecka należy do dodatków przytulnych, gdyż emituje jasne i ciepłe światło. Co istotne jej powierzchnia nie będzie mocno się nagrzewać, zatem będzie bezpieczna do dziecięcego pokoju. Na ścianach warto umieścić wspomniane już antyramy. Ale oczywiście nie powinny być wykonane ze szkła, a z jego bezpiecznej odmiany, a więc szkła akrylowego zwanego też pleksi. W nim mogą znaleźć się nie tylko dzieła dziecka, ale chociażby plakaty z ulubionymi postaciami z bajek. Warto również w pokoju umieścić pluszaki. W przypadku malutkich dzieci, czyli niemowląt nie powinny one znajdować się w łóżeczku, gdyż ich umieszczenie w tym miejscu jest niebezpieczne dla malucha. Starszak może już oczywiście bezpiecznie spać z przytulanką. Dla maluchów należy wybierać takie, które nie posiadają szklanych oczu i innych wystających plastikowych elementów, które dziecko mogłoby przypadkowo połknąć. Pluszaki można umieścić na wiszących półkach, koniecznie z zaokrąglonymi krawędziami czy też takimi wykończonymi materiałem ABS.

Po czwarte: bezpieczna komoda i szafa

Trzeba też zwrócić uwagę na dobór komody czy też szafy. W przypadku tej pierwszej świetnie sprawdzi się model otwierany w systemie push to open. W komodzie zmieści się bielizna, ale i niektóre ubranka dziecka. Cichy domyk w szafie, a także odpowiednie hamulce zapobiegające przytrzaśnięciu paluszków także są istotne. Można też postawić na szafę z drzwiczkami otwieranymi harmonijkowo.

Materiał partnera

Sprawdź także

meble do pokoju niemowlaka

Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka? Jakie meble wybrać?

O urządzenie pokoju dla niemowlaka należy zadbać, zanim pojawi się w domu. Bezpieczna i przyjazna …