matka z córką w biurze
Aby rodzice małego dziecka mogli w pełni oddać się swojej pracy zawodowej, muszą mieć pewność, że ich pociecha będzie pod doskonałą opieką podczas ich nieobecności w domu | fot.: stock.adobe.com

Praca po urlopie macierzyńskim

Narodziny dziecka to zawsze pełen emocji moment, w którym młodzi rodzice muszą oswoić się z nową, bardzo odpowiedzialną dla nich rolą. Bez wątpienia powoduje, że życie ludzi diametralnie się zmienia. Kiedy jednak oprócz roli mamy, kobieta pragnie spełniać się także zawodowo, oznacza to kolejne wyzwania. Jak sprawnie wrócić do pracy po długiej przerwie?

Gdy mama musi wrócić do pracy…

Okres, który kobiety spędzają w domu na opiece nad swoim maluszkiem, bardzo często jest zupełnie odmiennie przez różne kobiety odbierany. Jedne mamy doskonale odnajdują się w nowej roli, ciesząc się z każdej chwili spędzonej z ich pociechą, Inne z niecierpliwością wyczekują dnia powrotu do pracy, odczuwając znużenie i monotonię wynikającą z wykonywania tych samych czynności związanych z opieką i pielęgnacją maleńkiego człowieka. Niezależnie od sytuacji, w jakiej znajdują się te kobiety, gdy chwila ich powrotu do czynności zawodowych się zbliża, muszą one odpowiednio się do tego przygotować.

Karmienie piersią

Najważniejszą kwestią związaną z powrotem do pracy zawodowej jest stopniowe odstawienie maluszka od piersi i przestawienie go na system butelkowy, co pomoże mamie stać się bardziej niezależną i odrębną jednostką. Wiadome jest, że zaprzestanie albo ograniczenie karmienia naturalnego może stać się szalenie trudnym wyzwaniem, zwłaszcza dla malca, przyzwyczajonego do bliskiego kontaktu z mamą i przyjmowania pokarmu na życzenie. Dlatego, by odstawienie od piersi przebiegało harmonijnie, należy rozpocząć ten proces nieco wcześniej, nie odkładając go na ostatnią chwilę tuż  przed powrotem do pracy. Nie musimy całkowicie rezygnować z karmienia, możemy zostawić je jako element wieczornego rytuału zasypiania lub powitania po powrocie z pracy.

Opieka nad dzieckiem

Aby rodzice małego dziecka mogli w pełni oddać się swojej pracy zawodowej, muszą mieć pewność, że ich pociecha będzie pod doskonałą opieką podczas ich nieobecności w domu. Znalezienie odpowiedzialnej niani, która z oddaniem i empatią będzie wypełniała swoje obowiązki nie jest proste, warto więc skorzystać z pomocy odpowiednich instytucji lub opinii znajomych, korzystających z usług kompetentnych i rzetelnych osób.

Jeśli nie stać nas na nianię, warto poprosić o pomoc (także odpłatną) najbliższą rodzinę. Siostra, mama czy babcia lub ojciec albo jakaś bliska ciocia mogą stanowić dla nas doskonałą podporę. Warto jednak pamiętać o tym, że warunki takiej współpracy trzeba koniecznie ustalić wcześniej. Ilość godzin, zasady odwoływania pracy, stawka godzinowa (to dobry zwyczaj, nawet jeśli stawka jest symboliczna) lub sposoby na odwdzięczenie się za pomoc.

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z pomocy najbliższych lub wykwalifikowanej niani, zawsze możemy rozważyć żłobek lub przedszkole (niektóre przedszkola mają oddziały dla maluszków) – zależnie od wieku naszego dziecka. W przypadku przedszkoli i żłobków prywatnych możemy starać się o dołączenie do grupy w ciągu roku (oczywiście o ile jest miejsce w danej grupie), w przypadku placówek państwowych warto pamiętać o zasadach przyjęcia i składaniu dokumentów we właściwym terminie. Jeśli jednak pojawi się okazja pracy, warto po prostu udać się do kilku placówek, które bierzemy pod uwagę i popytać.

mama i córka przed ekranem komputera
Na początku możemy oczekiwać taryfy ulgowej, natomiast im szybciej pokażemy własną wartość jako pracownika, tym szybciej odzyskamy pewność siebie | fot.: stock.adobe.com

Atrakcyjna i pewna siebie mama…

Większość młodych mam, jest tak pochłonięta opieką nad maleństwem nie wystarcza już im ani sił ani czasu na zadbanie o własny wygląd. Przed powrotem do pracy warto skupić się na własnej prezencji oraz umiejętnościach, co pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w nowych rolach.

Szafa młodej mamy po powrocie do pracy

Spięte włosy, brak makijażu i wygodny ubiór to ich codzienność, toteż przed powrotem do aktywności zawodowej, warto odświeżyć swoją szafę, uzupełniając ją o nowe, idealnie pasujące ubrania, w których mamy poczują się kobieco i atrakcyjnie, a nie tylko swobodnie i komfortowo. Zakup kilku sztuk modnej i oryginalnej odzieży zawsze pozytywnie wpływa na samopoczucie, dodając pewności siebie i poczucia wartości. Jeśli nasza figura się zmieniła po ciąży bądź przybrałyśmy (lub straciłyśmy) kilka kilogramów, dopasujmy nowe ubrania do figury zamiast na siłę próbować wcisnąć się w ubrania sprzed ciąży. Pamiętajmy, że ubrania powinny wpisywać się w dress code firmy.

Pielęgnacja – warto pójść do specjalisty

Oprócz tego warto odświeżyć także fryzurę, a także zafundować sobie manicure – dzięki temu podkreślamy swoją urodę i nie skupiamy się na niedoskonałościach w naszej prezencji. Dodatkowo warto udać się do kosmetologa i odświeżyć cerę.

Stara praca, nowi ludzie

Pewność siebie to zdecydowanie jeden z trudniejszych elementów projektu powrotu do pracy. Przez kilka miesięcy czy lat możemy zwyczajnie czuć, że wypadłyśmy z obiegu. Zazwyczaj w tym czasie nasi dawni znajomi zdążyli zmienić pracę, a na ich miejscu pojawili się nowi ludzie – powrót do pracy bywa niejednokrotnie porównywalny z pójściem do nowej pracy. Cóż, nie ma idealnej rady na wejście ponownie do środowiska, które funkcjonuje na określonych zasadach. Wiele zależy od naszych zdolności interpersonalnych, jednak pamiętajmy że młode matki zdobywają często całkiem nowe umiejętności. Są dużo lepiej zorganizowane niż przed pojawieniem się dzieci, mają w sobie otwartość na ludzi, intuicję, ale też potrafią postawić granice.

Zaufajmy więc sobie i spróbujmy po prostu robić swoje. Strach przed nową sytuacją będzie powoli mijał. Na początku warto przynieść ciasto – to zawsze ociepla atmosferę i jest miłym akcentem. Nie musimy jednak wkupywać się w łaski współpracowników przez cały czas.

Odśwież kwalifikacje

We współczesnym świecie rozwój technologii sprawia, że właściwie w każdej branży trzeba się ciągle uczyć i odświeżać umiejętności. Przed powrotem do pracy warto zacząć czytać prasę branżową, nawiązać kontakt z kimś z pracy (o ile kontakty te ustały w czasie urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego), przypomnieć sobie słówka, kluczowe pojęcia, przejrzeć nowe produkty, z którymi będziemy pracować, albo odświeżyć sobie umiejętności pracy w danych programach – wszystko zależy od specyfiki naszych obowiązków. W samej pracy nie wahajmy się prosić o pomoc czy pytać, jeśli czegoś nie wiemy. Możemy nawet ustalić z szefem czy szefową czas, w którym przyswoimy sobie niezbędną wiedzę. Na początku możemy oczekiwać taryfy ulgowej, natomiast im szybciej pokażemy własną wartość jako pracownika, tym szybciej odzyskamy pewność siebie.

Powrót do pracy kobiety, która spędziła w domu z maluszkiem wiele długich miesięcy bądź lat zazwyczaj nie jest prosty. Oznacza całkowitą zmianę trybu życia, może wiązać się z poczuciem winy wobec dziecka lub utratę pewności siebie. Jednak przy odpowiedniej pomocy rodziny, opiekunek i bliskich oraz niezbędnej chęci do pracy i realizowania się także na niwie zawodowej, śmiało można pogodzić rolę matki i pracownika i co więcej – odnajdywać radość i satysfakcję z pełnionych funkcji.

RFI/DOP

Sprawdź także

monitoring gps zespołu

Jakie zalety ma monitoring GPS zespołu?

Każdy pracodawca sięga w dzisiejszych czasach po nowoczesne rozwiązania, które usprawniają codzienną pracę pracowników. Na …