Tylko jedna trzecia kobiet rodzi w terminie wyznaczonym przez ginekologa. Wahania dotyczą nawet 10 dni. Jednak i tak przyszłe mamy mogą szybko obliczyć przybliżony termin dzięki kalkulatorowi porodu.
Okazuje się, że najbardziej wiarygodnym terminem porodu jest ten wyliczony pomiędzy 11 a 14. tygodniem ciąży podczas badania USG. Badanie USG ma aż 90% skuteczności, jeśli chodzi o prawidłowe wyliczenie terminu porodu. Lekarz korzysta wówczas z programu, który wylicza wiek ciąży oraz termin porodu na podstawie tzw. CRL, czyli odległości od czubka główki do pupy dziecka. Każda mama może sprawdzić indywidualnie, czy jego obliczenia zgadzają się z tymi wyliczonymi przez internetowy kalkulator porodu.
Skuteczność kalkulatora porodu
Kalkulator porodu, dostępny na przykład na stronie www.zdrowystartwprzyszlosc.pl, pozwala oszacować termin rozwiązania, co ma niemałe znaczenie dla zdrowia mamy i maluszka. Dzieci przenoszone, czyli po upływie 42 tygodni ciąży, są niestety narażone na duże niebezpieczeństwo z powodu wygaśnięcia czynności łożyska i jego niewydolności. Szacuje się jednak, że aż dwie trzecie kobiet rodzi w innym terminie, niż ten wyznaczony przez lekarza ginekologa. Można urodzić na 8-10 dni przed, a nawet 8-10 dni po terminie. W tym przypadku należy być spokojną, ponieważ leży to w granicach błędu, a same dzieci różnią się od siebie, rozwijają się inaczej i jedne są gotowe na przyjście na świat później, inne wcześniej.
Skuteczność kalkulatora zależy od tego, czy pacjentki znają dokładną datę zapłodnienia, a jeśli nie – wówczas kalkulator porodu bazuje na pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Wszystkie wyliczenia są czysto matematyczne z zachowaniem marginesu błędu i biorące pod uwagę fakt, że ciąża u ludzi wynosi 267 dni, a czas trwania ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniego krwawienia trwa 281 dni.
Jak działa kalkulator porodu
Do obliczania terminu porodu można wykorzystać wiele reguł. Niektórzy lekarze biorą pod uwagę ruchy płodu, temperaturę ciała, ewentualność porodu po terminie czy inne metody. Najpopularniejszą jest reguła niemieckiego ginekologa Franza Naegelego, która sprawdza się wtedy, kiedy znany jest termin ostatniej miesiączki, czyli OM. Przy założeniu, że ciąża trwa 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, można łatwo wyliczyć przybliżony termin porodu (TP). W przypadku, kiedy kobieta miesiączkuje regularnie co 28 dni, wówczas dodaje się 7 dni do daty ostatniej miesiączki, odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok (wzór na TP = OM + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok).
Warto w tym miejscu dodać, że dostępne kalkulatory porodu mają uwzględnione 2-tygodniowe marginesy błędu, które wynikają z tego, że początek ciąży liczy się od zapłodnienia, a nie od daty ostatniej miesiączki, jak to zrobił Franz Naegele. Z tego powodu biologiczna ciąża trwa 267 dni, a nie 280 dni, jak to jest założone w regule. Ta informacja jest istotna dla wszystkich mam, które znają dokładną datę poczęcia.
Inne kalkulatory porodu
Oprócz popularnej reguły Naegelego innymi sposobami na obliczenie terminu porodu są kalkulatory porodu biorące pod uwagę dzień zapłodnienia, dzień skoku podstawowej temperatury ciała, datę wystąpienia pierwszych ruchów płodu, wysokości dna macicy. Jednak te wymagają obserwacji własnego ciała, a także dokładnego badania i mierzenia.
W przypadku temperatury ciała należy ją mierzyć rano przed wstaniem z łóżka, wkładając termometr do jamy ustnej, pochwy lub odbytu. Najważniejsze jest to, że młoda mama musi być tu całkowicie zdrowa, ponieważ wiele chorób wywołuje podwyższoną temperaturę ciała. W tej metodzie w przypadku ciąży należy codziennie i konsekwentnie obserwować swój organizm. W przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia, temperatura ciała przez co najmniej 16 dni utrzymuje się na poziomie lub wyżej niż 37 stopni Celsjusza i jest to skok średnio o 0,05 stopni Celsjusza w porównaniu do podstawowej temperatury ciała, wówczas dzień wystąpienia skoku bierze się pod uwagę w kalkulatorze porodu.
Metoda na ruch płodu była stosowana dawniej, jeszcze przed wynalezieniem USG. Pierwsze ruchy dziecka można odczuwać pod koniec 20. tygodnia ciąży, u wieloródek jest to zwykle koniec 18. tygodnia. Wystarczy do tego momentu doliczyć 20 tygodni (dla pierworódek) lub 22 (dla wieloródek). Ta metoda niestety jest często niedokładna, ponieważ kobiety spodziewające się kolejnego dziecka pierwsze ruchy płodu mogą odczuwać nawet w 16. tygodniu ciąży, a pierworódki często nawet nie potrafią określić pierwszej daty. Dzisiaj ta metoda służy głównie do potwierdzania daty wyliczonej przez kalkulator porodu.
Do obliczania terminu porodu można korzystać z wielu narzędzi, w tym tabelek i wzorów, oraz z sugestii lekarza. Warto przy tym podkreślić, że tylko wizyta u lekarza i badanie USG daje aż 90% skuteczności, a internetowe kalkulatory porodu należy traktować wyłącznie poglądowo.
Materiał partnera zewnętrznego