masaż antykolkowy
Masaż antykolkowy to metoda, która wiedzie prym w domowych sposobach na kolkę u dziecka | fot.: materiał partnera

Masaż antykolkowy niemowlęcia — jak go zrobić?

Kolki u niemowląt zdarzają się dość często, dlatego warto poznać domowe sposoby, które pomogą zmniejszyć dyskomfort u malucha. Jedną z takich metod jest masaż brzuszka, który pomaga rozluźnić napięte mięśnie i ułatwia uwalnianie gazów. Trzeba jednak wiedzieć, jak go wykonywać, aby spełniał swoje zadanie i nie powodował bólu. 

Masaż brzuszka jako sposób na kolkę niemowlęcą

Masaż antykolkowy to metoda, która wiedzie prym w domowych sposobach na kolkę u dziecka. Delikatne uciskanie brzucha malucha ciepłymi dłońmi w odpowiednich miejscach pomaga rozluźnić mięśnie i wydalić znajdujące się w jelitach gazy, a jednocześnie sprzyja perystaltyce jelit działając na trawienie.

W wielu przypadkach masaż na kolkę u dziecka daje bardzo dobre efekty. Trzeba jednak wiedzieć jak go poprawnie wykonywać. Ważne jest bowiem nie tylko uciskanie odpowiednich miejsc, ale też pora masażu oraz jego intensywność.

Jak prawidłowo przeprowadzić masaż antykolkowy?

Przed rozpoczęciem masowania należy zdjąć z rąk całą biżuterię, która mogłaby uciskać delikatną skórę dziecka. Do masażu najlepiej przystąpić w momencie, gdy dziecko jest spokojne i wyspane, przynajmniej 30 minut po karmieniu, aby zapobiec ulewaniu pokarmu. Dłonie smarujemy oliwką i ocieramy je o siebie w celu rozgrzania.


Według techniki Shantala masaż należy rozpocząć od klatki piersiowej, następnie przenieść dłonie na ramiona i ręce malucha. Dalej masaż powinien obejmować brzuch, biodra, nogi i plecy, a nawet buzię. Masaż wykonujemy więc na całym ciele dziecka, pamiętając o tym, aby przez cały czas przynajmniej jedna ręka dotykała jego skóry. Trzeba dbać o to, aby ruchy były pewne, ale delikatne. Cały zabieg powinien trwać ok. 5-15 minut. Jego celem jest zlikwidowanie napięcia w ciele dziecka, przy jednoczesnym stałym podtrzymaniu kontaktu między niemowlęciem a jego opiekunem[1].

Jak często wykonywać masaż antykolkowy?

Nie należy masować dziecka podczas ataku kolki, kiedy jest ono niespokojne i płacze. Masaż ma charakter prewencyjny, zmniejszający ryzyko pojawienia się kolki. Jeżeli chcemy, aby takie działanie wykazało odpowiednią skuteczność, musimy masować dziecko regularnie, najlepiej 3 do 5 razy dziennie. Aby szybciej weszło nam to w nawyk, masaż można wykonywać podczas zmiany pieluszki. Systematyczność stosowania zabiegu po pewnym czasie może dać dobre efekty i zmniejszyć częstotliwość występowania kolki u niemowlaka[2].

Inne sposoby na kolkę u dziecka

Oprócz masażu, kiedy kolka już się pojawi, warto postawić na preparat na kolki. W aptece bez recepty dostępny jest Espumisan w kroplach. Lek ten zawiera substancję o nazwie symetykon, która skutecznie rozbija nagromadzone w jelitach pęcherzyki gazu, ułatwiając ich wchłanianie oraz wydalanie. Dzięki temu dziecko szybko odczuwa ulgę, wzdęcie łagodnieje, brzuch staje się mniej napięty i przestaje boleć. Warto podkreślić, że Espumisan jest lekiem sprawdzonym i dobrze tolerowanym.

Masaż kolkowy wciąż pozostaje skuteczną metodą zapobiegającą powstawaniu kolki u dziecka. Wiedząc, jak go wykonywać, można zapewnić większy komfort maluchowi i ograniczyć pojawianie się dolegliwości.

Rekomendacja:

Baranowska B., Otffinowska A. Rytm i czas porodu. Indukcja i stymulacja porodu w świetle badań naukowych. http://www.rodzicpoludzku.pl/images/stories/publikacje/rytm_i_czas_porodu.pdf [28.01.2015]

Bartelmus E., Masaż Shantali – historia, idea, wskazówki do przeprowadzenia masażu, Elamed Media Group, Katowice 2015.


[1] E. Bartelmus, Masaż Shantali – historia, idea, wskazówki do przeprowadzenia masażu, Elamed Media Group, Katowice 2015, s. 23-29.

[2] B. Baranowska, A. Otffinowska, Rytm i czas porodu. Indukcja i stymulacja porodu w świetle badań naukowych. http://www.rodzicpoludzku.pl/images/stories/publikacje/rytm_i_czas_porodu.pdf [28.01.2015]

Materiał partnera