Mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, dlatego warto zadbać o laktację już od samego początku. Istotną rolę odgrywa dieta – dowiedz się, czego nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie wyłącznie piersią przez 6 miesięcy, a następnie kontynuowanie przystawiania malucha do piersi także po wprowadzeniu innych produktów spożywczych. Prawidłowa dieta może być twoim sprzymierzeńcem, jeśli zastanawiasz się, jak poprawić laktację.
Dieta na laktację – co należy jeść?
O ile dieta mamy ma nieznaczny wpływ na skład produkowanego pokarmu, o tyle może wpłynąć na jego ilość. Nie istnieją jednak żadne produkty spożywcze, które są szczególnie wskazane w celu pobudzenia laktacji. Ważne jest, by zdrowo się odżywiać – zgodnie z podstawowymi zasadami racjonalnego żywienia. Codzienna dieta powinna być dobrze zbilansowana – tak, aby dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niedożywiony i odwodniony organizm nie będzie miał siły na produkcję mleka – nie tylko w wystarczającej ilości, ale i w ogóle.
Warto przy tym pamiętać, że uzasadnienia nie znajduje wprowadzanie diety eliminacyjnej, jeśli u niemowlęcia nie występują objawy nietolerancji czy alergii pokarmowej. O zastosowaniu takiego sposobu żywienia może zadecydować wyłącznie lekarz.
Jeżeli chcesz, aby produkowane mleko było bardziej wartościowe, zadbaj o dietę bogatą w:
- jod – jedz np. żurawinę, pierś z indyka, jogurty naturalne,
- cynk – spożywaj np. mięso wołowe i jagnięcinę, pestki dyni, szpinak, owoce morza, czosnek,
- nienasycone kwasy tłuszczowe – jedz np. ryby, owoce morza, pestki dyni i słonecznika, awokado.
Są to składniki, które wykazują wyższą wrażliwość na sposób odżywiania mamy. Dlatego należy dostarczać je dodatkowo, aby poprawić jakość kobiecego pokarmu.
Ważna nie tylko dieta…
Zdrowo się odżywiasz, jednak ilość produkowanego mleka nie zaspokaja potrzeb żywieniowych malucha? Na laktację wpływa wiele innych ważnych czynników, które mają większe znaczenie niż prawidłowo zbilansowany jadłospis.
Zalicza się do nich m.in.:
- prawidłową technikę karmienia – ważne jest, aby maluch objął ustami nie tylko brodawkę, ale i większą część otoczki, dzięki czemu zwiększy się efektywność ssania,
- częste karmienie – nawet co 1-2 godziny na żądanie niemowlęcia,
- karmienie w nocy – nawet, jeśli dziecko nie budzi się na jedzenie, warto przystawiać do piersi z powodu wysokiego stężenia prolaktyny wpływającej na laktację.
Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić laktację, weź pod uwagę stymulowanie piersi laktatorem. Urządzenie imituje ssanie niemowlęcia, co pobudza produkcję pokarmu. Z laktatora korzystaj między karmieniami, stosując tzw. metodę 7-5-3.
Materiał partnera zewnętrznego