Jeśli zależy nam na tym, by nasza pociecha, bez względu na to, czy w wieku 3,4 czy 5 lat uczęszczała na zajęcia do przedszkola, musimy z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o to, biorąc udział w rekrutacji. Niestety dawno już minęły czasy, gdy dzieci dostawały się do przedszkola bezpośrednio w momencie zapisania przez rodziców. Jak wygląda rekrutacja na miejsce w przedszkolu w 2021 roku? Jak wygląda kryterium wyboru dzieci i jak wyglądają terminu, w których rodzice powinni zainteresować się kwestią przedszkola dla swoich pociech?
Jakie są kryteria przyjęcia do przedszkola?
W ramach przyjęcia do przedszkola publicznego wyróżnić możemy 5 kryteriów, które są kluczowe dla uzyskania wolnego miejsca w przedszkolu dla swojego dziecka. Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem, pierwszeństwo kolejności otrzymania miejsca mają dzieci niepełnosprawne, dzieci, którego rodzice bądź rodzeństwo posiadają stopień niepełnosprawności, dziecko wychowywane przez jednego rodzica lub rodzinę zastępczą oraz dziecko pochodzące z rodziny wielodzietnej. W zależności od konkretnej gminy istnieje możliwość ustanowienia dodatkowych kryteriów. Przykładem może być adres zamieszkania w odniesieniu do odległości od przedszkola. Innym, często spotykanym kryterium dodatkowym jest meldunek rodziców, czy kwestia rozliczania podatku w danym mieście. Te kryteria jednak są brane pod uwagę dopiero w momencie rekrutacji uzupełniającej, kiedy w ramach pierwszego naboru nie wszystkie miejsca zostały zajęte.
Wysłanie dziecka do przedszkola – jakie terminy są istotne dla rodziców?
Nie istnieje jeden, uniwersalny harmonogram dla wszystkich publicznych przedszkoli w kraju. Każdy samorząd ustala je autonomicznie. Warto jednak mieć świadomość, że rekrutacja zaczyna się dość szybko – w przypadku wielu miast już w lutym. Tak szybkie rozpoczęcie rekrutacji daje nam pewność uzyskania wyników w kwietniu. Druga rekrutacja kończy się w środku wakacji, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Jest to też okres, gdy zdesperowani rodzice mogą szukać przedszkola, w którym pozostały jeszcze jakieś wolne miejsca.
Formalności związane ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola
Każdy rodzic na własną rękę musi dopilnować wszystkich formalności, które mogą warunkować przyznanie miejsca dziecku w przedszkolu. Na samym początku niezbędne jest skontaktowanie się z danym przedszkolem publicznym, które ma być miejscem pobytu naszego dziecka. Tam dowiemy się o terminie rekrutacji. W przypadku, gdy przedszkole prowadzi rekrutację online, możemy za pośrednictwem platformy wybrać przedszkole oraz wypełnić cały wniosek. Taki wydrukowany wniosek powinniśmy przynieść do przedszkola. Nie wszystkie przedszkola prowadzą jednak rekrutację online – w tym wypadku niezbędne jest ręczne wypełnienie wniosku oraz zaniesienie go do przedszkola. Po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów pozostaje nam już jedynie czekać na wyniki rekrutacji. W przypadku przyjęcia, niezbędne jest potwierdzenie zgłoszenia oraz podpisanie umowy. Jak więc widać, nie jest to skomplikowana procedura, jednak cały proces, rozłożony w czasie może prowadzić do nadmiernego stresu rodziców.
ŁNA