Skuteczna walka z pieluszkowym zapaleniem skóry

Przewlekłe zapalenie skóry u niemowlaka wywołane noszeniem pieluszek to najczęstsza zmora świeżo upieczonych rodziców. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przewlekłe zapalenie skóry u niemowlaka wywołane noszeniem pieluszek to najczęstsza zmora świeżo upieczonych rodziców. Niemal nie sposób temu zaradzić, babcine metody używania mąki ziemniaczanej na niewiele się zdają, a dziecko jest cały czas zdenerwowane i płaczliwe. Skąd bierze się pieluszkowe zapalenie skóry, jak mu zapobiec i dlaczego tak ważny jest odpowiedni wybór preparatów kosmetycznych? O tym w poniższym artykule.

Skąd się bierze pieluszkowe zapalenie skóry?

Nawet kilkadziesiąt lat temu, kiedy na rynku królowały pieluchy wielorazowe, młode mamy musiały się zmagać z odparzeniami u dzieci. Wydawać się mogło, ze nadchodząca era pieluch jednorazowych, zwanych potocznie pampersami, rozwiąże ten problem. Nic z tego, u niemowlaków nader często można zaobserwować problemy skórne związane z noszeniem pieluszek. Ich zbyt rzadkie zmienianie oraz brak kontaktu skóry z tlenem (jest to szczególnie dotkliwe w przypadku pampersów) przyczyniają się do podrażnień delikatnej skóry niemowlaka. Uszkodzona zostaje delikatna bariera lipidowa, która ma za zadanie chronić przed wnikaniem bakterii w głębsze warstwy naskórka. Jednak zapalenie może wystąpić także u tych dzieci, których rodzice pilnują częstych zmian pieluch oraz dokładnie wysuszają pupkę przed nałożeniem kolejnego pampersa – przyczyną tego stanu rzeczy może okazać się uczulenie na amoniak zawarty w moczu, składnik proszku do prania, a nawet i na któryś ze składników syntetycznych wkładek pochłaniających mocz. Rodzice ząbkujących maluchów mają jeszcze większy problem, ponieważ w tym okresie skład moczu niemowlęcia jest nieco zmieniony, silniej oddziałowej na skórę. Na dodatek często pojawiające się, rzadkie kupki potęgują udrękę dziecka.

Jak leczyć pieluszkowe odparzenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry można bardzo łatwo rozpoznać – pupka niemowlaka jest podrażniona, na ciele pojawiają się kropki, jest zaczerwieniona i przy dotyku wywołuje skrzywienie na twarzy niemowlaka. W takim przypadku należy jak najszybciej rozpocząć leczenie polegające na łagodzeniu objawów oraz zapobieganiu dalszemu rozwojowi dolegliwości. Częsta zmiana pieluszek, co 2-3 godziny, dokładne mycie pupki niemowlaka, wycieranie ciała delikatnym, bawełnianym ręcznikiem i stosowanie kremu nawilżającego. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż wszystkie objawy ustąpią.

Co zrobić ze zmianą pieluch w nocy?

W rzeczywistości większość dzieci załatwia swoje potrzeby po przebudzeniu, dlatego nie istnieje potrzeba, aby wybudzać malucha w środku nocy i zmieniać mu pieluszkę. Bardzo dobrą praktyką jest zmiana pieluszki co 2-3 godziny i obowiązkowo po karmieniu, nawet jeśli jest ona sucha. Dlaczego? Wiąże się to z brakiem odprowadzania wilgoci ze skóry niemowlaka – pozornie jest ona sucha, w rzeczywistości skóra „kisi się” z powodu braku wymiany powietrza i łatwiej ulega podrażnieniom. Nie wolno ulegać myśleniu, iż wkład w pampersie wszystko załatwi – wchłonie wilgoć, ale jednocześnie stanie się idealną pożywką dla namnażających się bakterii. Nie wolno stosować spirytusu na podrażnioną pupkę, ponieważ wywoła to intensywne pieczenie skóry. Jednak jeśli mimo stosowania powyższych rad utrzymują się nadal, to być może mogło dojść do zakażenia pleśniawkami – wówczas należy się udać do pediatry do lek przeciwgrzybiczny. Bardzo ważne jest, aby wybierać kremy, które nie tylko będą nawilżać, ale także odkażać cerę – jednym z takich przykładów jest krem Sudocrem o wysokiej skuteczności w walce z bakteriami zawartymi w kale i moczu.

Skąd wynika wysoka skuteczność Sudocremu?

W przeciwieństwie do wielu innych preparatów kosmetycznych, formuła kremu Sudocrem nie zmieniła się od ponad 80 lat! Opracowane w 1931 roku składniki kremu bazują na aktywnym działaniu pięciu substancji: tlenku cynku (łagodzi podrażnienia, pozostawia warstwę ochronną na skórze), alkoholu benzylowego i benzoesanu benzylu (spokojnie, to tylko groźnie brzmi – tak naprawdę to alkohol o działaniu dezynfekującym i roztoczobójczym), cynamonianu benzylu (działa przeciwgrzybiczo i antyseptycznie) oraz lanoliny (nawilża i natłuszcza skórę). Żaden z tych składników nie wywołuje uczulenia. Dodatkowo jest bardzo gęsty, przypominający biała pastę cynkową, dzięki czemu jest także wydajny, posiada neutralny zapach. Posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Krem Sudocrem można kupić w opakowaniach 400 gram w cenie około 30 złotych, która jest adekwatna do wysokiej jakości skutecznych składników.

Krem nie tylko dla dzieci!

Profesor Thomas Smith, duński wynalazca kremu, stworzył uniwersalny krem w odpowiedzi na bardzo często występujące problemu skórne wśród jego klientów. Do jego apteki schodziły się nie tylko matki niemowląt i małych dzieci, ale także osoby zmagające się z otarciami, odleżynami, egzemą oraz podrażnień wywołanych nietrzymaniem moczu. Wysoka skuteczność kremu sprawiła, iż wkrótce odtworzył fabrykę i zaczął masowo produkować kosmetyk pielęgnacyjny. Z biegiem lat interes się rozrastał, krem podbijał kolejne rynki europejskie i tylko jedna rzecz pozostała niezmieniona – receptura kremu. To preparat nie tylko dla niemowląt. Doskonale sprawdza się jako remedium na otarcia i zadrapania u małych dzieci, łagodzi zmiany trądzikowe u nastolatków, u dorosłych uśmierza świąd związany z egzemą, zaś u starszych wspomaga leczenie odleżyn oraz odmrożeń. Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie producenta kremu Sudocrem: https://sudocrem.com/pl/.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zmarszczki na dekolcie

Zmarszczki na dekolcie – jak im zapobiegać?

Zmarszczki na dekolcie to problem, który dotyka wiele kobiet. Choć często pomijane w codziennej pielęgnacji, …