Większość infekcji, które dotykają najmłodszych, to infekcje o etiologii wirusowej. Pierwszymi objawami może być złe samopoczucie, rozdrażnienie, stan podgorączkowy, ból głowy. Dzieci często narzekają na drapanie w gardle, a nawet ból. Jednak problemy z gardłem mogą towarzyszyć nie tylko „wirusówkom”, lecz także alergiom, chorobom o podłożu bakteryjnym. Ból gardła to jedna z dolegliwości najczęściej zgłaszana przez dzieci, utrudnia przełykanie, sprawia, że najmłodsi odmawiają przyjmowania posiłków. Sam dyskomfort nie stanowi jeszcze konkretnej informacji, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Pod uwagę należy wziąć także inne towarzyszące objawy choroby: temperaturę ciała, wielkość węzłów chłonnych, wystąpienie bądź nie nalotu na migdałkach, katar, kaszel, samopoczucie dziecka. Niemijający ból gardła, pojawienie się dodatkowych sygnałów alarmowych powinno skłonić do wizyty u lekarza. Choć większość infekcji to choroby wirusowe niewymagające podania antybiotyku, ból gardła może zwiastować również rozwój anginy bakteryjnej czy występowanie alergii. Jednak już na pierwszy sygnał od dziecka, że z gardłem coś się dzieje, trzeba reagować, starając się ulżyć choremu. Warto w takich sytuacjach sięgnąć po preparaty, które są dostępne w aptekach bez recepty. Wybór jest dość spory, skąd więc pewność, że sięgamy po ten dobry? Jak wybrać tabletki na gardło dla dzieci i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Tabletki do ssania dla dzieci?
Lekami pierwszej pomocy, po które sięgamy najczęściej w przypadku kłopotów z gardłem, są tabletki do ssania bądź spraye. Łagodzą ból, drapanie, znoszą dyskomfort, odkażają. Podczas gdy dorośli mają swobodę wyboru i mogą zastosować preparat zgodnie ze swoimi preferencjami, kłopot pojawia się w przypadku dzieci. Czy można podać im pastylki do ssania, czy zapalenie podniebienia można leczyć w taki sam sposób u najmłodszych i dorosłych? Rodzice dzieci, u których pojawił się problem z gardłem, poszukują najskuteczniejszej, a tym samym najbezpieczniejszej metody radzenia sobie z problemem. Wybierając produkt odpowiedni dla dziecka, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wiek. Tabletki do ssania zaleca się podawać dzieciom, które ukończyły piąty rok życia, choć zdarza się oczywiście, że już nieco młodsze radzą sobie z pastylkami do ssania. Jeśli więc wyborem rodziców są tabletki na gardło dla dzieci, warto także zwrócić uwagę na skład leku, tak aby był dostosowany do potrzeb młodego organizmu. Najlepiej więc postawić na tabletki na bazie naturalnych składników, zazwyczaj wyciągów z roślin, z dodatkiem witaminy C, cytryny czy miodu. Takie preparaty działają na zasadzie powlekania błony śluzowej gardła ochronną warstwą, co pomaga łagodzić dolegliwości bólowe. Substancje zawarte w tabletkach nawilżają gardło, łagodzą stany zapalne i podrażnienia. Podobne właściwości wykazują także lizaki na ból gardła, które można podać mniejszym dzieciom, niepotrafiącym jeszcze radzić sobie z tabletkami.
Jak pokonać ból gardła u najmłodszych?
Każdy lek, nawet ten bez recepty, musi być bezpieczny, dlatego należy dokładnie czytać skład preparatu, a także ewentualne przeciwwskazania. Zazwyczaj jednym z najważniejszych jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników, dlatego jeśli dziecko jest alergikiem, trzeba być szczególnie ostrożnym w doborze leku. Jak wspomniano, pastylki czy lizaki dla dzieci zawierają substancje naturalne, w wielu można znaleźć ekstrakt z porostu islandzkiego, który pokrywa gardło filtrem ochronnym, łagodząc podrażnienia i chroniąc przed dalszym wnikaniem drobnoustrojów. Innym, często spotykanym składnikiem jest pantotenian wapnia, wzmacniający działanie porostu, a także silnie nawilżający. Dzieci po ukończeniu 4. roku życia mogą także sięgnąć po pastylki, w których składzie znaleźć możemy miód, witaminę C, cynk i propolis. Miód pomaga leczyć dolegliwości układu oddechowego, działa przeciwzapalnie, uodparniająco, zaś cynk pomaga w zachowaniu odporności. Co ważne, zanim sięgniemy po najlepsze rozwiązanie dla naszych pociech, zdecydujmy, o jakim smaku powinny być wybrane pastylki. Nie każdy jest akceptowany przez dzieci, podczas gdy dla jednych najlepszy jest smak pomarańczowy, dla drugich jedynie truskawkowy czy malinowy. To, o czym należy pamiętać, to fakt, że nie każdemu dziecku możemy podać tabletkę do ssania. Na taki wybór możemy zdecydować się jedynie w sytuacji, gdy dziecko jest już nauczone i przyzwyczajone do podawania pastylek. W pozostałych sytuacjach wyborem może być lizak, spray do gardła lub syrop łagodzący podrażnienia. Leki na ból gardła mają je chronić, nawilżać, działać przeciwbólowo, a w wielu przypadkach także przeciwzapalnie i odkażająco.
Zmagasz się z bólem gardła u dziecka? Sprawdź, jak możesz mu pomóc. Poznaj skuteczne sposoby na dolegliwości młodszych i starszych!
Materiał partnera zewnętrznego