biżuteria ze stali chirurgicznej
Biżuteria ze stali chirurgicznej przede wszystkim słynie z tego, że jest bardzo odporna, a dodatkowo ma antyalergiczne właściwości | fot.: stock.adobe.com

Biżuteria ze stali nierdzewnej – jak o nią dbać, żeby cieszyła latami?

Kobiety uwielbiają biżuterię, ze względu na to, że wygląda imponująco i jest świetnym dodatkiem do wielu kreacji. Kolczyki, bransoletki, naszyjniki i pierścionki stawiają niezbędną „kropkę nad i” dodając naszemu outfitowi pazura, albo wręcz przeciwnie – szczypty subtelności. Co ciekawe, coraz więcej mężczyzn także sięga po tego typu wysmakowane dodatki. Obok klasycznych form i materiałów coraz więcej osób decyduje się na zakup oryginalnej biżuterii z wysokiej jakości stali nierdzewnej. W jaki sposób dbać o biżuterię, aby wydłużyć jej żywotność? Jak wyczyścić złoty pierścionek, a jak element ze stali nierdzewnej? Podpowiadamy!

Jak czyścić biżuterię?

Nawet najbardziej trwała i wytrzymała biżuteria wskutek niewłaściwego użytkowania może utracić swój pierwotny blask. Perfumy, detergenty, woda chlorowana, tłuszcze czy kosmetyki – wszystkie one mogą przyczynić się do pojawienia się nieestetycznych plam, przebarwień czy smug. Jak sobie z nimi radzić?

Pewne jest, że w zależności od rodzaju metalu, używamy innych detergentów i specyfików. Przykładowo do konserwacji i czyszczenia srebra ciekawym rozwiązaniem wydaje się pasta do zębów czy soda oczyszczona. Złoto czyści się podobnie jak stal chirurgiczną – w niewielkiej ilości wody z mydłem czy detergentem, przy czym do czyszczenia tego rodzaju biżuterii w szczególnie trudnych przypadkach przydaje się także alkohol. Biżuterię ze stali nierdzewnej najłatwiej będzie wyczyścić przy użyciu płynu do mycia naczyń.

Nie należy jednak korzystać z „druciaków” albo innych artykułów o ostrej powierzchni, gdyż mogłoby to doprowadzić do powstania rys. Najlepsza zdecydowanie będzie delikatna ściereczka lub gąbka, ewentualnie w przypadku silniejszych zabrudzeń warto zastanowić się nad odrobiną amoniaku – ale takie rozwiązanie warto najpierw przetestować na niewidocznym na pierwszy rzut oka fragmencie powierzchni.

Jak dbać o biżuterię ze stali chirurgicznej?

Dbanie o biżuterię wymaga trzymania się kilku ważnych zasad. Biżuteria ze stali chirurgicznej przede wszystkim słynie z tego, że jest bardzo odporna, a dodatkowo ma antyalergiczne właściwości. I choć jest niezwykle trwała i zazwyczaj wykonana ze stopu najwyższej jakości, nie oznacza to nonszalancji w jej użytkowaniu i przechowywaniu.

Biżuterię ze stali chirurgicznej powinniśmy przechowywać w szkatułce lub zamszowym woreczku. Nie możemy narażać swojej biżuterii na kontakt z chemikaliami lub perfumami. Ponadto unikajmy styczności z wodą chlorowaną, termalną i morską. Jeśli wybieramy się do basenu z wodą chlorowaną, bezwzględnie należy wcześniej ściągnąć biżuterię. W przypadku kiedy o tym zapomnimy, konieczne okaże się odpowiednie wyczyszczenie.

Biżuteria ze stali chirurgicznej nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jedynie w przypadku nieestetycznych smug czy innych plam warto zastosować  produkty, które każdy z nas ma w swoim domu. Biżuterię taką czyści się za pomocą ciepłej wody z mydłem. Do tego celu użyj delikatnej, miękkiej szczoteczki do zębów lub gąbki. Po wyczyszczeniu całość trzeba opłukać i osuszyć. Pamiętajmy, że szczególnie trzeba uważać na biżuterię z przylepionymi lub osadzonymi na niej kamyczkami, które w kontakcie z wodą mogą wypaść.

Biżuteria jako doskonały pomysł na prezent

Biżuteria ze stali nierdzewnej z pewnością będzie idealnym prezentem zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jest bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia, zarysowania i zniszczenia. Na tym tle wykazuje lepsze właściwości niż na przykład srebro.  Dodatkowo nie alergizuje, dlatego może nosić ją każda osoba. Jest zdecydowanie bezpieczna dla skóry i co ważne – idealnie prezentuje się do wielu kreacji. W razie potrzeby jest dość łatwa w czyszczeniu. Dodatkowo cena biżuterii ze stali nie jest wygórowana, co czyni ją wręcz prezentem idealnym dla wszystkich miłośników wysmakowanych ozdób.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy klasyczne metale szlachetne, jak złoto czy srebro, czy coraz popularniejszą stal chirurgiczną, warto znać kilka zasad dotyczących użytkowania dodatków i pielęgnacji w przypadku zabrudzenia czy pojawienia się nieestetycznego nalotu. Wówczas każda biżuteria będzie przez długi czas cieszyć nasze oko.

OLI

Sprawdź także

złota bransoletka

Złota bransoletka damska – sploty, które podbijają świat mody!

Złota bransoletka damska to od zawsze symbol luksusu i elegancji. Ma ją w swojej szkatułce …