Buty wykonane ze skóry są bardzo wygodne i praktyczne, ale też dość drogie, więc trzeba nauczyć się o nie odpowiednio dbać. Twoje półbuty wizytowe będą cieszyły dłużej, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych metod.
Półbuty wizytowe ze skóry – czy są bardzo trwałe?
Żadne inne buty nie zapewnią mężczyźnie tak dużego komfortu chodzenia, jak buty z naturalnej skóry. To obuwie przede wszystkim bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu stóp, dzięki czemu jest wygodne w noszeniu, ale też trwałe. Skórzane buty pięknie się starzeją, a odpowiednio pielęgnowane mogą Ci służyć nawet przez kilkanaście lat. Dbałość o skórzane półbuty wizytowe męskie jak z 7BUTY powinna być nawykiem. W żadnym wypadku nie możesz sądzić, że takie obuwie jest odporne na wszelkie niekorzystne czynniki. Skórzanemu obuwiu niestety zagrażają różnego rodzaju zabrudzenia, szczególnie te od tłuszczu i słodkich napojów. Wydawać by się mogło, że drogie i dobrze wykonane buty powinny być odporne na takie zabrudzenia, ale niestety skóra jest mimo wszystko delikatna i wygląda dobrze tylko wtedy, kiedy odpowiednio ją zabezpieczymy. Skórzane buty kosztują od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a wydatek takiej kwoty sprawia, że zwykle chcemy jak najdłużej cieszyć się naszym drogocennym obuwiem. W tym miejscu trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że im droższy jest rodzaj skóry wykorzystanej do produkcji konkretnych butów, tym te buty są delikatniejsze, a więc wymagają większej troski.
Czyszczenie skórzanych butów
Mówi się, że o poziomie higieny mężczyzny decyduje w dużej mierze czystości jego butów i z pewnością jest to prawdą. Buty zawsze powinny wyglądać nienagannie, bo to świadczy o ich posiadaczu. Do czyszczenia podeszwy z piachu i błota najlepiej wykorzystać twardą szczoteczkę, ale tą samą szczoteczką nie należy już czyścić wierzchniej warstwy obuwia. Półbuty wizytowe powinny być czyszczone delikatną bawełnianą ściereczką nasączoną w specjalnym preparacie do czyszczenia skórzanych butów lub w spirytusie. Podczas czyszczenia wykonujemy delikatne ruchy – w żadnym przypadku nie można trzeć ani skrobać powierzchni skóry, bo to spowodowałoby ich uszkodzenie. Wszelkie zabrudzenia z tłuszczu oraz słodkich napojów należy usunąć od razu po ich powstaniu. Pozostawienie plamy nawet na kilka minut może doprowadzić do tego, że skóra w danym miejscu przebarwi się na stałe i nie będzie można już w żaden sposób przywrócić jej pierwotnego koloru. Absolutnie nie należy jednak zmywać plamy pod strumieniem wody ani prać butów w misce.
Obuwia skórzanego nie należy też prać w pralce, gdyż woda jest ogromnym wrogiem skóry. Męskie półbuty wizytowe można czyścić tylko i wyłącznie na sucho, bez zamaczania w wodzie. Równie dużej ostrożności wymaga też suszenie. Jeśli półbuty wizytowe zostały zmoczone, należy je wysuszyć w przewiewnym i ciepłym miejscu, ale w żadnym wypadku nie należy w tym celu wykorzystywać kaloryferów. Wyjątkowo ostrożnym musisz być również w czasie użytkowania specjalnej suszarki do butów. Taka suszarka jest przeznaczona głównie do suszenia obuwia z materiałów sztucznych, a jeśli już musisz jej użyć, należy ustawić najniższą możliwą temperaturę. Buty ze skóry zawsze lepiej suszyć dłużej, ale delikatniej, bo wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do rozklejenia obuwia lub zmarszczenia skóry.
Impregnacja i przechowywanie butów ze skóry
Dbałość o skórzane półbuty wizytowe męskie wymaga wykorzystywania specjalnych impregnatów. Na rynku dostępne są zarówno kremy, jak i woski, żywice czy spraye do pielęgnacji skórzanego obuwia. Jedne z tych preparatów są bezbarwne i uniwersalne, więc można je wykorzystać do pielęgnacji butów w każdym kolorze, inne z kolei mają barwniki. Jeśli chcesz wzmocnić kolorystykę swojego obuwia i nadać mu połysku, wybierz czarną lub brązową pastę, a gdy zależy Ci jedynie na nabłyszczeniu i zabezpieczeniu powierzchni skóry, najlepszy będzie bezbarwny impregnat na bazie żywicy lub wosku. Wypastowane buty odstawiamy do wyschnięcia, a następnie polerujemy miękką i suchą ściereczką. Samo pokrycie obuwia impregnatem nie sprawi, że będzie ono idealnie błyszczące. Taki efekt można uzyskać dopiero podczas glansowania skórzanych butów.
Wyczyszczone i wysuszone buty przechowujemy w suchym miejscu, najlepiej z dala od bezpośrednio padających promieni słonecznych. W buty można włożyć prawidła, ale kiedy ich nie masz, wystarczy nawet wypychanie obuwia gazetami lub papierowymi ręcznikami.
Materiał partnera zewnętrznego