para wybierająca spodnie jeansowe w sklepie
Kiedy ustalimy już, jaki typ sylwetki najlepiej do nas pasuje, to możemy ruszyć na poszukiwania idealnych spodni, które będą dobrze na nas leżały | fot.: stock.adobe.com

Jeansy dla faceta. Jaki fason spodni będzie odpowiedni dla Twojej sylwetki?

Spodnie to nieodłączny element męskiej garderoby. Długie spodnie noszone są praktycznie przez cały rok, z krótką przerwą na letnie wakacje, kiedy to panowie wskakują w wygodne szorty. Wybór odpowiednich męskich spodni, nie jest jednak taką prostą sprawą. Nazewnictwo oraz różne rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza, gdy producenci stosują własne oznaczenia i wprowadzają konsumenta w błąd. W tym artykule postaramy się doradzić w jaki sposób wybrać spodnie, które będą na Tobie idealnie leżały.

Po pierwsze – określ swoją sylwetkę

Pod tym względem panowie mają zdecydowanie łatwiej niż panie, u których wyróżnia się aż 12 typów sylwetki. U panów wyróżniamy ich tylko cztery. Zapoznajmy się z ich krótką charakterystyką:

  • Sylwetka typu A (gruszka) – jest najbardziej powszechna, a jej główną cechą jest szeroka talia i węższe ramiona
  • Sylwetka typu O (jabłko) – większy brzuch oraz masywne nogi i ręce
  • Sylwetka typu I (ołówek) – chuda sylwetka, wyciągnięta ku górze
  • Sylwetka typu V (trójkąt) – męski odpowiednik kobieciej klepsydry, sylwetka jest zarazem smukła i wysportowana

Kiedy ustalimy już, jaki typ sylwetki najlepiej do nas pasuje, to możemy ruszyć na poszukiwania idealnych spodni, które będą dobrze na nas leżały. Zanim jednak to nastąpi jeszcze jedna, ważna uwaga: przy wyborze spodni kieruj się aktualną sylwetką, a nie taką, którą planujesz dopiero osiągnąć…

Po drugie – określ swój styl

Każdy ma swój indywidualny styl ubierania się. Jedni preferują ubrania eleganckie, takie jak garnitury, koszule czy marynarki, a inni z kolei lepiej czują się w swobodnych, sportowych stylizacjach. Określenie swojego stylu jest bardzo ważne, bo pozwoli nam wybrać sklepy, do których warto się udać. Ważne, żeby styl był odpowiednio dopasowany do naszego wieku oraz do wykonywanej przez nas pracy (tutaj kłania się dress code).

Po trzecie – wybierz odpowiedni fason

Tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Wiemy już jaką mamy sylwetkę, wiemy w jakim stylu czujemy się najlepiej, pora więc wybrać odpowiedni fason, czyli krój spodni. Wyróżniamy kilka rodzajów krojów spodni:

  • SKINNY – są to spodnie najbardziej dopasowane, nogawki opinają nogi na ich całej długości (zarówno uda, jak i łydki) – raczej nie polecamy tego kroju żadnemu z panów, zwłaszcza tym o chudych lub masywnych nogach
  • SLIM – również są to spodnie mocno dopasowane, ale przede wszystkim na udach – w takim kroju dobrze powinni wyglądać mężczyźni o szczupłych nogach
  • REGULAR – prosty i najbardziej klasyczny krój – odpowiedni praktycznie dla wszystkich męskich sylwetek
  • TAPERED – spodnie z nogawką zwężaną ku dołowi, ale z luzem w udach – polecane zwłaszcza dla panów, którzy posiadają masywniejsze uda
  • BOOTCUT – czyli popularne dzwony – ich czas raczej już minął, więc nie polecamy go nikomu

Po czwarte – odpowiednia długość i rozmiar

Mając wybrany odpowiedni fason musimy jeszcze wybrać rozmiar naszych spodni. Patrząc na metki, najczęściej można się spotkać z rozmiarówką opartą na dwóch wymiarach, na przykład: 32/34. Pierwszy z nich oznacza obwód pasa, drugi zaś długość nogawki. Z reguły trzeba przymierzyć kilka różnych rozmiarów, zwłaszcza jeżeli kupujemy spodnie w różnych sklepach. Podstawową zasadą, którą powinien kierować się każdy mężczyzna, jest to, żeby spodnie nie były za długie. Jeżeli na dole nogawki tworzy się harmonijka, to koniecznie wybierz krótszy model.

Jak widać kupno spodni, to nie jest taka prosta sprawa, zwłaszcza jeżeli robimy to rzadko, a nasza sylwetka ulega ciągłym przemianom. Dużo łatwiej jest wtedy, gdy nasza waga zbytnio się nie zmienia, a spodnie kupujemy w sprawdzonych sklepach. Wtedy możemy robić zakupy praktycznie w ciemno i pozwolić sobie nawet na zakup spodni przez internet.

PCH

Sprawdź także

bluza męska bez kaptura

Bluzy męskie bez kaptura są niezwykle uniwersalne – dlaczego jeszcze warto je mieć w swojej szafie?

Choć wariant bluzy bez kaptura jest nieco mniej popularny niż bluzy z kapturem, to z …