Chociaż najważniejszą funkcją kurtki zimowej jest ochrona przed mrozem, to dla każdego z nas istotny jest również jej aspekt wizualny. Mimo to, wybierając tę część garderoby, powinniśmy skupić się przede wszystkim na funkcjonalności i jakości wykonania. Dobrze, aby posłużyła nam przez wiele lat i jednocześnie nie zawiodła w okresie niskich temperatur. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem zimowej kurtki.
Uogólniając, kurtka musi być przede wszystkim: ciepła, nieprzemakalna, wygodna i ładna. Powinniśmy dobrze się w niej czuć, warto, aby pasowała do naszego stylu i – co najważniejsze – zapewniała wystarczającą ochronę przed zimnem. W Polsce z pogodą jest różnie. Opady śniegu i ujemne temperatury są tutaj częstsze, niż słoneczne zimowe dni, dlatego nie warto decydować się na model, który nie zapewnia nic poza dobrym wyglądem. Pierwszym elementem, który jest bardzo istotny przy wyborze tej części garderoby, to materiał wierzchni. W sklepach znajdziemy kurtki pokryte syntetykami lub materiałami naturalnymi.
Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie lepsza, jeżeli zależy nam na ochronie przed zimnem. Syntetyki, czyli kurtki wykonane z poliestru, poliamidu, lycry i spandexu, będą najlepszym rozwiązaniem dla osób aktywnych, często przebywających na świeżym powietrzu. Drugą kwestią jest wypełnienie – tutaj zdecydowanie bezkonkurencyjny jest puch. Chociaż zakup płaszcza wykonanego np. z wełny może wydawać się kuszący, zwłaszcza dla kobiet, którym zależy na aspekcie wizualnym, to obecnie sprzedawane kurtki damskie wypełnione puchem występują w równie eleganckich modelach i wzorach. Pięknie wykonane, z kapturem ozdobionym ściąganym futerkiem, poza wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, wyróżniają się również estetyką wykonania.
Inne istotne elementy kurtek zimowych
Poza tymi dwiema najważniejszymi cechami, które musi spełniać idealna kurtka zimowa, ważne jest również jej wykończenie. Jeżeli zależy nam na jak największej ochronie przed mrozem, zwróćmy uwagę m.in. na mankiety – ściągane lub regulowane zapewnią większe ciepło. Dobrze jest rozważyć posiadanie kaptura. Nawet jeżeli nie nosimy go zbyt często, warto mieć taką opcję w zanadrzu. Czapka nie zawsze jest w stanie wystarczająco ochronić głowę i oczy przed padającym deszczem czy śniegiem. Jeżeli nie chcemy nosić kaptura na co dzień, wybierzmy model umożliwiający jego odpięcie. Osoby, które poruszają się w nocy, powinny zadbać także o obecność elementów odblaskowych lub samodzielnie je doczepić.
Zwróćmy również uwagę na to, jak kurtka prezentuje się na figurze – czy przypadkiem nie poszerza lub nadmiernie nie „odchudza” sylwetki. Do figury w kształcie jabłka dobrze jest dobrać krótki fason odsłaniający nogi, do gruszki – z większą częścią górną (np. rozbudowanym kołnierzem), która odwróci uwagę od dolnej partii ciała, a do kształtu tuby – dłuższą kurtkę z paskiem podkreślającym talię. Osoby posiadające figurę kielicha najlepiej prezentują się w kurtkach-bombkach albo z rozszerzonym dołem, za to klepsydry zazwyczaj wyglądają dobrze w każdym dostępnym modelu.
Materiał partnera zewnętrznego