Biżuteria artystyczna jest dziś zdecydowanie najbardziej popularna wśród ozdób jubilerskich. Zachwyca oryginalnością, nietypowymi połączeniami i precyzją wykonania. Mylnie jednak przypisuje się jej wytwórstwo wyłącznie artystom zafascynowanym kulturą etniczną, realizującym swoje pomysły dzięki rzemieniom i ceramicznym koralikom. Finezyjne, ręcznie wykonywane dzieła sztuki jubilerskiej są wszak tworzone także przez wysokiej klasy złotników oraz podziwiane na wielu prestiżowych konkursach i wystawach.
Mianem biżuterii artystycznej można określić wytwory jubilerskie skrajnie różne pod względem techniki, inspiracji, wykorzystanych materiałów i jakości wykonania. Zaliczają się do niej naszyjniki, bransoletki i pierścionki, które przy niewielkich kosztach – według własnego pomysłu i w zgodzie z indywidualnym stylem – mógłby samodzielnie wykonać każdy, kto przejawia zdolności manualne i ma w sobie duże pokłady kreatywności. Na przeciwległym biegunie znajdują się najwyższej klasy ozdoby zaprojektowane przez prawdziwych mistrzów jubilerstwa, używających ekskluzywnych, niezwykle rzadkich materiałów (niektóre z nich w ogóle nie są kojarzone ze zdobnictwem). Mimo tych różnic można jednak wskazać dwa warunki, które musi spełniać każdy rodzaj biżuterii artystycznej: ręczne wykonanie i oryginalność. To stanowi o istocie niekomercyjnych ozdób, które oddają zaangażowanie i inwencję twórcy.
Artyzm – koncepcja i kunszt
Biżuteria artystyczna ma tym większą wartość, im mniej przypomina klasyczne wyroby jubilerskie. Nie znaczy to jednak, że jej wytwórstwo wymaga porzucenia tradycyjnych technik złotniczych, najcenniejszych kruszców i metali szlachetnych. Jubilerom z La Marqueuse udaje się połączyć wielowiekowe zdobycze rzemiosła artystycznego z niekonwencjonalnymi akcentami, które sprawiają, że biżuteria staje się nietuzinkowa. Rybia skóra czy autentyczna moneta – dla obdarzonych niezwykłą fantazją projektantów wszystko może stać się źródłem inspiracji. Dopełniająca całości oprawa z żółtego, białego lub różowego złota nadaje ozdobom lekkości i szlachetności, a kolorowe kamienie jubilerskie – dynamiki. Na koncepcję dzieła sztuki złotniczej składa się jednak nie tylko tworzywo, lecz także kształt oraz ukryta w nim symbolika. Biżuteria artystyczna – wykonana z największą precyzją – to pole działania dla artystów, którzy mają świetne wyczucie miękkich linii odpowiadających kształtom uszu, dłoni i nadgarstków. Liście paproci wysadzane czarnymi diamentami, kwiaty rozwiniętej róży z mieniącym się między płatkami żółtym brylantem, zachodzące na siebie łodygi bambusa w różnych kolorach złota i inne misternie wykonane detale nadają biżuterii indywidualnego rysu, a tym samym odzwierciedlają osobowość kobiety, która nosi tak niekonwencjonalną ozdobę. Nowy wymiar biżuterii artystycznej pozwala więc nie tylko na obcowanie z prawdziwą sztuką na co dzień, lecz także na pełne wyrażenie siebie.
Materiał partnera zewnętrznego