Dom mody Yves Saint Laurent kojarzony jest od lat z najwyższą jakością, luksusem i śmiałymi projektami łączącymi w sobie dystyngowanie z bezpretensjonalnością i wizjonerstwem. Taki był właśnie jej założyciel, nowoczesny, wizjonerski projektant Yves Saint Laurent.
Kim był Yves Saint Laurent?
Yves Saitn Laurent urodził się w 1936 roku w Algierii w mieście Oran, uwiecznionym przez Alberta Camusa w Dżumie. Już w dzieciństwie ujawniły się jego talenty i niezwykłe zainteresowania. Jako mały chłopiec wycinał papierowe laleczki i później projektował dla nich ubrania. Projekty były na tyle dobre, że zaledwie kilka lat później, sam szył sukienki dla swojej mamy. W1953 roku, w wieku zaledwie siedemnastu lat, trafił do stolicy mody – Paryża. Tam szybko jego talent został dostrzeżony i wkrótce zatrudnił go u siebie sam Christian Dior na stanowisku głównego projektanta. Po śmierci założyciela marki Dior to właśnie Yves Saint Laurent uchronił firmę przed bankructwem.
Marzyła mu się jednak pełna swoboda artystyczna i wykreowanie własnego, niepowtarzalnego looku. Wraz ze swoim partnerem życiowym Pierre’em Berge’em założył dom mody sygnowany własnym nazwiskiem. Berge zajmował się stroną finansową, aby ukochany mógł stuprocentowo poświęcić się pracy kreatywnej. Yves Saint Laurent na zawsze odmienił świat mody, tworząc niezapomniane i przełomowe projekty.
Czym wyróżniały się projekty Yvesa Sainta Laurenta?
Projektant ten niewątpliwie wyprzedzał swoje czasy, łącząc elementy klasyczne, kojarzone z elegancją i wyrafinowaniem z kulturą popularną, śmiałymi projektami, deseniami i kolorami. To z wykreowanym przez niego lookiem kojarzmy styl bitników z lat 60.
Bogactwo kształtów i faktur, śmiałe korzystanie z materiałów wzorzystych lub lśniących i śliskich, łączenie koralików, falbanek, koronek ze śmiałymi barwami definiuje styl wykreowany przez Yvesa Sainta Laurenta i świadczy o jego niebywałej odwadze artystycznej. Nie bał się zestawiać w jednej stylizacji różnych wzorów i deseni oraz, co jeszcze bardziej godne uwagi, udawało mu się to.
W jego kolekcjach nietrudno dostrzec nawiązania do np. do mody wiktoriańskiej czy do ubioru lat 10, 20, i 40 XX wieku, ale także do tradycyjnych strojów z różnych szerokości geograficznych. Widoczne są zarówno wpływy orientalne (indyjskie, chińskie, japońskie), europejskie (hiszpańskie, włoskie, słowiańskie), jak i berberyjskie, zaczerpnięte z rodzinnej Algierii.
Również sztuka mocno nań oddziaływała. Wiele projektów przywodzi na myśl inspirację francuską oraz wiedeńską secesją, art deco czy pop-artem. Ten unikalny, niezwykle wyrafinowany synkretyzm wyróżniał go spośród wielu projektantów i zdominował najlepszą modą lat 60 i 70. Inspirowało go wszystko.
Nie można zapominać, że, chociaż kojarzony jest przede wszystkim z modą bitników i fantazyjnymi sukienkami i sukniami, to właśnie Yves Saint Laurent wypromował smoking jako damski strój, wypuszczając całą linię odzieży tego typu przeznaczoną właśnie dla pań.
Naturalnie nie wszyscy rozumieli wizjonerstwo i nowatorstwo projektanta. Mimo tego, że miał swoich przeciwników, to właśnie on zdefiniował dwie dekady mody dwudziestowiecznej i stworzył jeden z najlepszych i najbardziej luksusowych domów mody. Jego niezwykła wrażliwość na kształty, barwy i desenie sprawiła, że dziś jego projekty pokazywane są w muzeach. Yves Saint Laurent tworzył ubrania i style, które okazały się prawdziwą sztuką.
MŻU