Mszyce to rozpowszechnione na całym świecie, małe owady ssące. Zawsze występują w masowych ilościach, rozmnażają się niesamowicie szybko i atakują niemalże każdą roślinę. Te szkodniki wysysają z rośliny, zwłaszcza z jej młodych pędów, soki, co doprowadza do deformacji liści i zahamowania wzrostu. Mszyce wydzielają również spadź, która sprzyja rozwojowi plamistości liści i przyciąga inne owady oraz przenoszą groźne wirusy. Dlatego, kiedy tylko się pojawią, ważny jest refleks. Aby działać szybko, trzeba wykorzystać to, co akurat ma się pod ręką!
Woda z mydłem
Mydło w roztworze uniemożliwia szkodnikom oddychanie. 20 gramów mydła należy rozpuścić w 1 litrze wody (doskonale sprawdza się szare lub malarskie mydło). Miksturą zmywamy lub opryskujemy rośliny. Po kilku godzinach spłukujemy kwiaty. W razie potrzeby powtarzamy zabieg przez kilka dni, nie dłużej jednak niż tydzień, aby mydło nie zniszczyło roślin.
Wyciąg z czosnku
Wyciąg z czosnku pomaga nie tylko zwalczać mszyce, czy inne szkodniki, ale też liczne choroby bakteryjne i grzybowe. By go przygotować należy rozetrzeć 200 g ząbków czosnku, zalać 10 litrami wody i odstawić na 4 dni. Jeśli potrzebujemy go szybciej, preparat można odstawić na dobę, a następnego dnia gotować przez 30 minut. Zmywamy nim lub opryskujemy rośliny. Kolejnego dnia spłukujemy kwiaty.
Skórka od banana
Zapach skórek bananowych odstraszy mszyce, a zawarte w nich potas i fosfor wzmocnią rośliny i użyźnią ziemię. Skórki należy pokroić na małe kawałki i zakopać w doniczce z zaatakowaną rośliną, tak by kawałek wystawał nad ziemię.
Wyciąg z liści tytoniu
Używa się go do opryskiwania roślin. 200 gramów liści tytoniu trzeba zalać 250 ml wrzącej wody i zostawić na 24 godziny. Opryskiwać rośliny po rozcieńczeniu 1:2.
Wyciąg z mniszka pospolitego
Wyciąg z mniszka pospolitego, zwanego popularnie mleczem czy dmuchawcem, jest jednym z najprostszych do przygotowania naturalnych preparatów na szkodniki. 100 gramów świeżych liści, korzeni i łodyg (bez kwiatów) należy zalać 250 ml wody i zostawić na 3 godziny. Następnie spryskać rośliny. Mniszek pospolity nieprzypadkowo jest nazywany także lekarskim. Zawiera bowiem wiele czynnych substancji, m.in. inulinę, flawonoidy, triterpeny, sterole, garbnik, taraksacynę. Można go zatem używać również do podlewania roślin.
Wyciąg z aksamitki
Przygotowuje się go niezwykle prosto – 0,5 kg suszonych roślin należy moczyć przez 48 godzin w 5 litrach wody. Tak przygotowaną miksturą należy spryskiwać rośliny wczesnym popołudniem, gdy jeszcze dociera do nich słońce, które wzmocni działanie preparatu.
Wyciąg z cebuli
Zapach cebuli, pochodzący z zawartych w niej olejków eterycznych oraz związki siarkowe, niwelują problem z mszycami na roślinach. By przygotować skuteczny wywar należy 100 gramów łusek cebuli gotować przez 30 min w 5 litrach wody, następnie wystudzić i spryskać nim rośliny.
Skrzyp polny (gnojówka)
Gnojówka fermentująca ze skrzypu polnego jest preparatem, który odstrasza szkodniki, ale też nawozi rośliny. Warto przygotować jej większa ilość i stosować do cotygodniowego podlewania, jako środek zapobiegawczy atakowi szkodników i użyźniający ziemię. Do spryskiwania już zaatakowanych roślin najlepsza będzie gnojówka z młodych pędów (1 kg na 10 litrów wody). Należy pociąć je na kawałki, wrzucić do plastikowego pojemnika i zostawić na 5 dni. Codziennie trzeba przemieszać roztwór, żeby dostarczyć tlen przyspieszający fermentację roślin. Po 5 dniach gnojówkę rozcieńcza się z wodą w proporcji 1:10 i spryskuje rośliny zaatakowane przez mszyce.
Pokrzywa
W identyczny sposób przygotowuje się gnojówkę z pokrzywy, która jest jednym z najskuteczniejszych preparatów do walki z mszycami, ale także sposobem na nawożenie roślin i szybsze kompostowanie resztek. Z substancją tą postępujemy identycznie jak z miksturą ze skrzypu.
Mięta
Mszyce (a także inne szkodliwe owady) źle znoszą obecność mięty – można ją wysadzać lub rozkładać jej ścięte pędy między roślinami ozdobnymi.
MGR