Do niedawna zakup grilla sprowadzał się do podjęcia decyzji, który model grilla węglowego wybrać. Oferta grilli gazowych jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie nie istniała. Dziś na rynku mamy dziesiątki modeli i decydując się na zakup grilla najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie: grill węglowy czy gazowy?
Grill węglowy czy gazowy? Najważniejsze różnice
Co różni oba rodzaje grilli? Przede wszystkim technologia uzyskania temperatury, która umożliwia grillowanie. Ta podstawowa i zasadnicza różnica wpływa na wiele innych parametrów związanych z grillowaniem. O jakich różnicach pomiędzy grillem węglowym a gazowym trzeba wiedzieć?
Czas grillowania
Choć sam czas grillowania mięsa czy dodatków jest w obu przypadkach grilli taki sam (mięso musi po prostu odpowiednio długo poleżeć na ruszcie), to grillowanie gazowe jest znacznie szybsze, bo nie jest potrzebny dodatkowy czas poświęcany na rozpalanie grilla. Nie trzeba też grilla po zakończeniu grillowania wygaszać. Wystarczy go wyłączyć.
Czas i wysiłek, który trzeba poświęcić na czyszczenie grilla
Tu również prym wiodą grille gazowe. Po pierwsze nie trzeba z nich usuwać żadnego popiołu, resztki mięsa i tłuszczu można wypalić nastawiając maksymalny płomień, a całość elementów grilla jest zazwyczaj tak dobrana, by czyszczenie rusztu było jak najmniej uciążliwe. W przypadku grilli węglowych, również można wypalić tłuszcz, ale oznacza to konieczność rozpalenia grilla „na pusto”, a potem jego wygaszania.
Łatwość grillowania na gazie i węglu
Grillowanie na gazie to zdecydowanie łatwiejsza opcja. Gaz nie jest nieprzewidywalny tak, jak węgiel i nie zacznie nagle palić naszych steków. Z drugiej strony, umiejętność grillowania na węglu może być traktowana jako wyzwanie.
Mobilność grilla
Choć zarówno grille gazowe i węglowe występują w małych poręcznych formach, to rozstawianie i obsługa grilla węglowego jest zdecydowanie prostsza i nie wymaga brania ze sobą puszek / kartridży z gazem. Za to trzeba zatroszczyć się o węgiel i rozpałkę.
Grill węglowy czy gazowy – co je łączy?
Przede wszystkim smak potraw. Mitem jest to, że mięso z grilla gazowego nie smakuje tak dobrze, jak mięso z grilla węglowego. Różnice w smaku wiązać mogą się jedynie z aromatem związanym z dymem, który powstaje w czasie grillowania. W przypadku grilli gazowych tłuszcz nie skapuje bezpośrednio do ognia, co jest znacznie zdrowsze. To właśnie palony tłuszcz daje charakterystyczny zapach, który błędnie utożsamiamy ze smakiem mięsa.
Różne modele dopasowane do potrzeb różnych nabywców – oba grille znaleźć można zarówno w prostej, mobilnej formie, która jest idealna na piknik czy wycieczkę jak i w bardziej zaawansowanej formie grilli stacjonarnych, które wyposażone są w poręczne półeczki czy dodatkowe gadżety.
Konieczność zakupu paliwa. Oba grille potrzebują zasilania, zatem mitem jest to, że grill węglowy jest trudniejszy w obsłudze, bo wymaga zakupu węgla i rozpałek. Grill gazowy potrzebuje przecież butli z gazem. Mało tego – o ile węgiel kupimy w dowolnym markecie, to butlę z gazem trzeba już napełnić bądź wymienić (czyli wizyta samochodem na stacji benzynowej jest konieczna).
Który grill wybrać? Węglowy czy gazowy? Przeanalizuj powyższe różnice i podobieństwa i podejmij najlepszą dla siebie decyzje!
Wiele modeli profesjonalnych grilli gazowych znajdziesz na stronie decofire.pl
Materiał partnera zewnętrznego