Klasyczne lub nowoczesne krzesła ogrodowe drewniane to doskonały, ponadczasowy wybór zarówno do ogrodu, jak i na taras czy balkon. Warto jednak pamiętać o zasadach prawidłowej pielęgnacji, dzięki której będą wyglądały pięknie przez wiele sezonów. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak zadbać o drewniane meble ogrodowe!
- Jak na co dzień dbać o drewniane krzesła ogrodowe?
- W jaki sposób impregnować drewniane krzesła stojące na dworze?
- Jak bezpiecznie przechowywać drewniane meble ogrodowe?
- Co zrobić w sytuacji, gdy pojawia się pleść lub grzyb?
- Jak zareagować na nalot mączny na powierzchni mebli?
- Jak uniknąć pęknięć oraz wypaczeń na powierzchni drewna?
- Zasady zabezpieczania mebli drewnianych na okres jesienno-zimowy
- Impregnacja mebli wykonanych z drewna tekowego
Krzesła ogrodowe drewniane wymagają nie tylko regularnego czyszczenia, ale również impregnowania i zabezpieczania przed chłodem oraz wilgocią. Drewno jest materiałem naturalnym i samo w sobie nie jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Obecnie na rynku można spotkać szereg środków chroniących meble przed wysychaniem, szarzeniem czy pleśnią.
Jak na co dzień dbać o drewniane krzesła ogrodowe?
Krzesła ogrodowe drewniane wymagają starannej pielęgnacji zarówno na co dzień, jak i na początku oraz pod koniec sezonu. Drewniane krzesło składane lub sztywne potrzebuje regularnego czyszczenia. Nadmiar wilgoci, kurzu czy żywicy na powierzchni drewna może prowadzić do pękania, rozszczelniania, a nawet pojawiania się pleśni i grzybów.
Dodatkowo warto je regularnie wycierać, tak żeby uniknąć długotrwałego kontaktu z wilgocią. Warto także osłaniać meble tego typu w deszczowe lub burzowe dni. Najlepiej do tego celu używać miękkiej, suchej ściereczki. Odpowiednio zaimpregnowane drewno, nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji.
W jaki sposób impregnować drewniane krzesła stojące na dworze?
Krzesła ogrodowe metalowe nie wymagają regularnej pielęgnacji w przeciwieństwie do modeli drewnianych. Niezależnie od ilości drewna użytego do wykonania danych mebli, chcąc utrzymać je w dobrej, estetycznej kondycji, niezbędne jest regularne i efektywne impregnowanie.
Najlepiej wykonywać taki zabieg dwu lub trzykrotnie w skali roku. Przed położeniem odpowiedniego środka, meble należy dokładnie wyczyścić. Zarówno z zabrudzeń, jak i ze starej warstwy oleju lub lakieru. W tym celu można użyć szlifierki lub zrobić to ręcznie, wybierając papier ścierny o różnej gradacji.
Do impregnacji można użyć bejcy, oleju, lakierobejcy lub lakieru. Warto upewnić się, że wybrany środek jest przeznaczony do mebli zewnętrznych.
Jak bezpiecznie przechowywać drewniane meble ogrodowe?
Krzesła ogrodowe drewniane wymagają nie tylko impregnacji, ale również mechanicznej ochrony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi — słońcem, deszczem czy śniegiem. Na okres jesienno-zimowy warto meble wykonane z całości lub częściowo z drewna umieścić w suchy, ciepłym pomieszczeniu. Świetnie w tym celu sprawdza się ogrzewany garaż lub kotłownia.
Co zrobić w sytuacji, gdy pojawia się pleść lub grzyb?
Składane krzesła ogrodowe wykonane z drewna mogą być podatne na pleśń. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalnego środka grzybobójczego, a następnie umycie i ponowne zaimpregnowanie.
Objawem pleśni oraz grzybów zwykle są ciemne plamy na powierzchni drewna. Jeśli środki chemiczne okazały się nieskuteczne, można mocno zeszlifować cały mebel, usuwając wszystkie zainfekowane warstwy. W następnych etapach zaleca się porządne zaimpregnowanie drewna środkiem dopasowanym do konkretnego gatunku.
Jak zareagować na nalot mączny na powierzchni mebli?
Fotele ogrodowe z drewnianymi elementami miewają czasem biały, mączny nalot. Jest to gatunek grzyba, który na szczęście jest dość prosty do usunięcia. W tym przypadku wystarczy dokładnie wyszczotkować powierzchnie mebla i ponownie zaimpregnować.
Jak uniknąć pęknięć oraz wypaczeń na powierzchni drewna?
Tanie krzesła ogrodowe lub wysłużone modele mogą pękać lub się odkształcać. Chcąc tego uniknąć, warto zadbać o regularne olejowanie. Większość tego rodzaju usterek wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji mebla, która prowadzi do jego wysychania.
Zasady zabezpieczania mebli drewnianych na okres jesienno-zimowy
Krzesła drewniane, podobnie jak wszelkie meble wykonane z naturalnych materiałów wymagają więcej uwagi niż te metalowe, plastikowe lub technorattanowe. W tym przypadku kluczowe jest prawidłowe zabezpieczenie. Po zakończonym sezonie letnim meble należy dokładnie umyć oraz osuszyć. Jeśli są silnie wyeksploatowane, można również delikatnie je zeszlifować i pokryć jedną warstwą oleju. Następnie zaleca się ich okrycie, tak aby nie kurzyły się przez następne miesiące. Idealnym rozwiązaniem jest schowanie ich do przewiewnego, ogrzewanego pomieszczenia.
Impregnacja mebli wykonanych z drewna tekowego
Impregnacja drewnianych krzeseł wykonanych z gatunków egzotycznych jest łatwiejsza. Są odporniejsze na wilgoć i słońce, lecz nadal mogą szarzeć i tracić swój urok. Wtedy zaleca sie olejowanie ich preparatem dopasowanych do mebli z drewna tekowego.
Materiał partnera zewnętrznego