Jesień to w ogrodzie to szczególny czas, w którym wiele się dzieje. Jeśli mamy w nim przede wszystkim kwiaty i drzewa ozdobne, widzimy, jak rośliny przygotowują się do zimy. Kiedy w naszym ogrodzie znajdują się również warzywa czy drzewa owocowe, jesień jest także czasem zbierania plonów całorocznej pracy. Tak czy inaczej, roboty jesienią w ogrodzie nie brakuje. Jednym z większych wyzwań jest uprzątnięcie trawnika i innych powierzchni przed zimą. To jednak nie wszystko, jesień to bowiem również czas przycinania drzew i krzewów, sadzenia nowych roślin czy też prac pielęgnacyjnych związanych z trawą. Do tego potrzeba odpowiednich narzędzi. Które z nich jesienią będą szczególnie przydatne?
Sprzątanie ogrodu jesienią – najlepiej z dmuchawą
Sporym wyzwaniem dla właściciela każdego ogrodu jesienią stają się spadające liście. Nawet jeśli w naszym ogrodzie nie ma drzew – co mimo wszystko należy do rzadkości – wiatr i tak może przywiać liście z sąsiedniej posesji czy ulicy. Do tego dochodzą drobne gałęzie, przekwitłe pędy kwiatów itd.
Liście trzeba sprzątać w trosce o wygląd ogrodu, ale również kondycję trawnika czy innych roślin. Jeśli bowiem zostaną przysypane śniegiem, może zacząć się na nich rozwijać pleśń, która zajmie także inne rośliny.
Najprostszym narzędziem do sprzątania liści są klasyczne grabie. Warto mieć jednak pod ręką ich kilka rodzajów. Do drobnych liści przydadzą się szczególnie tzw. miotłograbie z wieloma prętami ustawionymi bardzo blisko siebie. A do przenoszenia liści w jedno miejsc, na przykład do kompostownika, najbardziej poręczne będą ogrodowe widły.
Taka praca może być jednak dość żmudna. Zdecydowanie ułatwią ją dmuchawy do liści, najlepiej z odkurzaczem. Dzięki nim można z jednej strony szybko przedmuchać liście na jedną stertę. z drugiej wciągnąć je do dołączonego worka i wysypać w odpowiednim miejscu – już poza ogrodem. Najwięcej liście zmieści się w odkurzaczach wyposażonych w rozdrabniacz.
Sprzęt do przycinania drzew i krzewów
Wiele drzew i krzewów wymaga przycinania właśnie jesienią. Po zebraniu owoców przycina się choćby drzewa owocowe. Podobnie jest z krzewami – jedne i drugie wymagają zresztą cięć prześwietlających. Niektóre rośliny – na przykład leszczynę – przycina się nawet jeszcze w listopadzie. Jesienią usuwa się także nadmiernie rozrosłe pędy żywopłotu.
Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia. Jeśli chcemy przyciąć tylko pojedynczą gałąź, wystarczy ręczny sekator. To poręczny sprzęt, który sprawdzi się zarówno do przycinania drzew, jak i kwiatów czy innych roślin. Z pielęgnacją żywopłotu szybciej poradzimy sobie jednak nożycami, które mają dłuższe ostrza od sekatorów.
Również i tutaj możemy jednak oszczędzić sobie zachodu i sił, kiedy wybierzemy urządzenia automatyczne. Nożyce akumulatorowe lub spalinowe mogą służyć do przycinania krzewów czy drzew, ale na rynku znajdziemy także automatyczne nożyce do trawy.
Czasami podejmujemy decyzje o odcięciu grubszej gałęzi i nawet nożyce nie wystarczą. Do tego potrzebna będzie piła. Najskuteczniejsze są pilarki akumulatorowe lub spalinowe. Te pierwsze gwarantują szybką, ale i cichą pracę bez spalin. Bez względu na wybór narzędzi czy sprzętów, ważne jest to, by były odpowiednio naostrzone. Dzięki temu drzewa i krzewy zbyt mocno nie ucierpią, a rany po cięciach szybko się zabliźnią.
Materiał partnera