Komunikacja dachowa ma zapewnić stały dostęp do komina. Jej założenie umożliwia m.in. dokonywanie prac konserwacyjnych i napraw, także w trudnych, zimowych warunkach, gdy pokrycie dachu jest śliskie i oblodzone. Do elementów komunikacji dachowej należą: ławy, podesty kominiarskie i płotki śniegowe. Są one wykonane z ocynkowanej stali lub wysokiej jakości aluminium.
Co to jest komunikacja dachowa?
Czym jest komunikacja dachowa i czy każdy ma obowiązek ją założyć to tylko niektóre informacje przed budową domu, jakie warto szczegółowo sprawdzić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Komunikacja dachowa ma ułatwiać stałe dojście do komina z wyłazu dachowego i poruszanie się po dachu w przypadku ewentualnych awarii, napraw oraz przeglądów kominiarskich. Każdy właściciel domu ze spadkiem dachowym równym 25% lub większym ma obowiązek posiadać jej elementy. Jest ona niezbędna także w budynkach, w których pokrycie dachowe zostało wykonane z delikatnych i łamliwych materiałów (np. z tradycyjnej dachówki).
Praktyczny aspekt zakładania komunikacji dachowej
Mimo że inwestor budujący dom nie ma obowiązku założenia stałego dojścia do komina, warto zastanowić się nad tą kwestią. Może się bowiem zdarzyć, że zimą, mimo awarii komina, nie będzie możliwości usunięcia usterki z powodu śliskiego lub pokrytego lodem dachu. Elementy komunikacji dachowej będą przydatne także podczas usuwania śniegu, przeglądów i napraw pokrycia oraz przy montażu anteny telewizyjnej.
Komunikacja dachowa – rodzaje i funkcje akcesoriów kominiarskich
Do najważniejszych elementów, które zapewniają stały dostęp do komina, należą:
- płotki przeciwśniegowe – zapobiegają zsuwaniu się z połaci dachowych lodu i śniegu;
- ławy – są antypoślizgowe i zapewniają bezpieczny dostęp m.in. do otworów kominowych i wentylacyjnych;
- podesty kominiarskie – umożliwiają stabilne wykonywanie prac naprawczych i konserwacyjnych na dachu.
Akcesoria kominiarskie powinny być dopasowane do konstrukcji i pokrycia dachu. Montaż takich punktów zaczepowych zalecany jest zarówno na stromych, jak i płaskich dachach. Będą one pomocne podczas wykonywania prac naprawczych przy krawędzi dachu. Przy wysokim spadku zaleca się założenie ław i stopni kominiarskich. Są one instalowane do elementów więźby dachowej za pomocą specjalnych wsporników i mocowników, które zapewniają swobodę ruchów termicznych blachy. Stopnie powinny tworzyć drabinkę prowadzącą do strategicznych miejsc – komina, okna i anteny. W ich okolicy warto ulokować ławy. Dla jak najlepszej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne poszczególne elementy komunikacji dachowej najczęściej są produkowane z ocynkowanej stali lub wysokiej jakości aluminium.
Artykuł partnera