Irga-3
Irga pozioma to efektowna, ale niezbyt wymagająca roślina ogrodowa | Fot.: MGR

Łatwa w uprawie, ozdobna i efektowna – Irga pozioma

Niewielki kawałek zieleni, odrobina wody i słońca – tyle potrzebuje krzew Irgi poziomej by rosnąć, zdobić ogród, zachwycać wyglądem. Nawet najbardziej początkujący ogrodnik poradzi sobie z sadzeniem, a potem uprawą tej pięknej rośliny pochodzącej z zachodnich Chin.

Charakterystyka gatunku

Charakterystyczne dla tego typu krzewów są delikatne, drobne i błyszczące, ciemnozielone liście, które z w zależności od odmiany przebarwiają się na różne kolory (od pomarańczowego, przez czerwony, aż do głębokiej purpury). Różne podtypy Irgi zrzucają na zimę liście bądź pozostają zielone przez cały rok.

Irga 2
Irga pozioma | Fot.: MGR

Bez względu jednak na to, czy krzew jest odmianą całoroczną, czy sezonową, zawsze jest piękną ozdobą ogrodu, ze względu na drobne kwiatki pojawiające się wiosną i korale czerwonych owoców, pozostających na pędach aż do końca zimy (Irga zrzuca owoce dopiero tuż przed ponownym kwitnieniem).

Irga owoce
Owoce Irgi poziomej | Fot.: MGR

Podgatunków tego krzewu jest tak wiele, że każdy może dobrać odpowiedni do swoich preferencji i możliwości ogrodu – na skalnikach czy trawnikach doskonale sprawdzą się odmiany płożące, wyższe gatunki mogą być przycinane i formowane w żywopłoty czy bonsai.

Wymagania i pielęgnacja

Na ogromną popularność Irgi w naszym kraju ma wpływ nie tylko jej uroda, ale też prostota uprawy.  Krzew bowiem dobrze rośnie na żyznej glebie, poradzi sobie także na piasku, a nawet glinie.

Irga-1
Krzewy Irgi można dowolnie formować | Fot.: MGR

Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode sadzonki należy podlewać po zasadzeniu i w okresie długiej suszy. W pierwszym roku trzeba je zabezpieczyć na zimę, by młode pędy nie przemarzły, ale nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji, krzew nie jest stracony. Wystarczy ją wyciąć na wiosnę, by gałązki odbiły. W przypadku, gdy Irga rozrośnie się zbyt mocno, można ją przyciąć – to jej nie zaszkodzi, a wręcz odmłodzi roślinę.

Sadzenie i rozmnażanie

Sadzenie Irgi na żyznej glebie zamyka się w wykopaniu dołka, włożeniu do niego rośliny, przysypaniu jej i podlaniu. Jeśli grunt jest słabszy, a ziemia nie jest przepuszczalna, należy wykopać większy otwór i  wsypać do niego uniwersalne podłoże ogrodowe.

Irga sadzenie
Irgę można zasadzić praktycznie na każdym podłożu| Fot.: Fotolia

Irgi należy rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe lub pół zdrewniałe z piętką. Pierwsza metoda powinna być stosowana dla gatunków zrzucających liście, natomiast druga dla gatunków zimozielonych.

MGR

Sprawdź także

trytytki ogród

Jakie trytytki sprawdzą się najlepiej w aranżacji przestrzeni zielonych?

Projektowanie i utrzymanie zielonych przestrzeni, takich jak ogrody, parki czy tarasy, wymaga odpowiednich narzędzi i …