lilia wodna
Lilie wodne możemy spotkać w wersji klasycznej lub odmianach miniaturowych trzymanych w misach | fot.: materiał partnera

Lilia wodna – charakterystyka i pielęgnacja

Lilie wodne to rośliny, które wywołują uśmiech na twarzy. Zobaczone w oczkach wodnych czy stawach wydają się nam szlachetne i piękne. Są to rośliny niezwykłe, które z pewnością warto poznać bliżej. W niniejszym artykule dowiemy się czegoś o liliach i ich pielęgnacji oraz zastosowaniu. Poznamy rekordzistki oraz przyjrzymy się temu, co oznaczają.

Słów kilka o gatunku oraz pielęgnacji

Lilie wodne możemy spotkać w wersji klasycznej lub odmianach miniaturowych trzymanych w misach. Posiada ponad 80 odmian, o różnych kolorach i kształtach, z których można wymienić kielich, dzwonek czy trąbkę. Występuje w strefie umiarkowanej na półkuli północnej.

Grzybień mały, czyli inaczej lilia wodna, to bylina, która zimuje w gruncie. Kwiaty mają mięsiste płatki, występujące w kolorach białym, żółtym, pomarańczowym, różowym czy czerwonym i sięgają o 25 cm średnicy. Kwiaty otwierają się tylko w dzień, a do zakwitnięcia potrzebują minimum 18 stopni. Kiedy zakwitną, utrzymują się ok 3-4 dni. Liście lilii wodnych są skórzaste, zaokrąglone oraz pokryte woskiem oraz osiągają 30cm średnicy. Występują w kolorach zielonym, a także purpurowym. Liście unoszą się na powierzchni wody, a ich kłącza w podłożu mogą dorastać nawet do 1 m długości.

Pielęgnacja lilii wymaga umieszczenia ich w spokojnej wodzie, bezpośrednio do gruntu, składającego się z ziemi ogrodowej i torfu w proporcji 2:1. Woda do ich rozwoju powinna mieć ok 5,5 -7 PH. Lilie rozsadza się w maju, bo rośliny lubią słońce. Rzadziej spotykane są odmiany preferujące obszar częściowo zacieniony. Lilie nawozi się co roku, stosując nawóz azotowy pozbawiony fosforu lub mączkę rogową (stosowaną jedynie na wiosnę). Na zimę lilie wodne należy wykopać i przechowywać w wodzie w ciepłym pomieszczeniu.

Lilie w kulturze oraz historii

Lilie kojarzymy z pogrzebami, bo są to kwiaty często wykorzystywane do wiązanek na tę właśnie okazję, ale były również symbolem wykorzystywanym podczas wypraw krzyżowych. Kojarzone są z czystością, światłem, przemijaniem oraz godnością królewską. Dlatego często używano lilii w godłach szlacheckich, godle królewskim Francji czy na różnych berłach lub koronach wielu różnych władców świata. Występują często na monetach, freskach czy w malarstwie (wystarczy wspomnieć jeden z najsławniejszych obrazów Moneta). W starożytności lilie zdobiły pomniki bogów tj. Diana czy Wenus.

Zastosowanie

Zielarstwo wykorzystuje kwiaty, liście i kłącza lilii wodnych. Wyciąg z nich działa dobrze na serce oraz na nerwy, bo ma właściwości uspokajające. Napar z liści stosowano również na choroby układu oddechowego. Korzenie i kłącza można wykorzystać jako barwnik, odpowiednio zielony oraz czarny. Przyjmuje się, że cebulki lilii jest dobrym lekarstwem na rany,  a także oparzenia czy ukąszenia owadów. W Chinach cebulki lilii wykorzystuje się w cukiernictwie do wyrobu wielu deserów. Ciekawostką jest fakt, że lilie wodne mogą służyć też w kosmetyce. Jeśli zalejemy płatki lilii octem lub olejem i dodamy łyżkę miodu uzyskamy krem przeciwzmarszczkowy.

Rekordy lilii wodnych

Z uwagi na to, że lilie wodne to rośliny spore, mogą one osiągać również duże rozmiary. Warto tu wspomnieć o gatunku Wiktorii królewskiej, występującej w Amazonii. Jej liście dochodzą do 4 m średnicy i są w stanie utrzymać ciężar człowieka o wadze 75kg.

W Polsce natomiast doszło do anomalii, występującej co 1000lat, w której z jednej cebulki lilii tygrysiej w Świnoujściu, wyrosło 128 pąków kwiatów i wszystkie zakwitły. Dodatkowo lilia ta wyrosła do 1,5m, co również stanowi rekord.

Podsumowując, lilie wodne są roślinami fascynującymi człowieka od wieków, zachwycającymi swoim pięknej, a także posiadającym szerokie zastosowanie, nie tylko jako element dekoracyjny ogrodu. Zdecydowanie warto poznać je bliżej.

Materiał partnera

Sprawdź także

Peonia

Peonia — co warto wiedzieć o jej pielęgnacji?

Peonia to jeden z najpopularniejszych kwiatów, który możemy znaleźć zarówno na balkonach jak i w …