portulaka
Oczywiście i w lipcu możemy wyposażyć nasz ogród w nowe egzemplarze kwiatów. Na zdjęciu portulaka | fot.: stock.adobe.com

Ogród last minute – co jeszcze można sadzić latem?

Ogród to cudowne miejsce, które przeznaczone jest do uprawy roślin. Marzeniem każdego młodego człowieka jest zakup domu z basenem i bogatą florą. Nie trzeba być milionerem, aby móc zadbać o to miejsce. W ciekawy sposób zaprojektowany z pewnością przyciągnie uwagę wielu gości. Z reguły wszelkie rośliny sadzimy czy też siejemy wczesną jesienią, kiedy temperatura zaczyna się zwiększać. Co w przypadku gdy przegapimy ten okres? Na szczęście niektóre kwiaty mogą pojawić się w naszym ogrodzie nawet w okresie letnim!

Jakie rośliny w czerwcu?

Jeśli wydaje Ci się, że czerwiec jest już zbyt późną porą na nowe rośliny w ogrodzie- jesteś w wielkim błędzie. W tym miesiącu można cieszyć się wieloma pięknymi kwiatami. Możemy wówczas sadzić sadzonki kwiatów jednorocznych, które są wrażliwe na chłód, a także niezwykle popularne rośliny balkonowe, takie jak petunie, pelargonie, werbeny, lobelie, surfinie, scewole i bakopy. Te ostatnie są dość trudne i kapryśne w uprawie, w każdej chwili mogą przestać kwitnąć. Są wrażliwe na przesuszenie, dlatego trzeba je regularnie podlewać, a także nawozić płynnym nawozem do roślin kwitnących. Niestety jest to roślina wrażliwa na mróz.

Dodatkowo w tym miesiącu możemy wysiać do gruntu rośliny szybko rosnące. Do nich z pewnością możemy zaliczyć nagietki, kosmosy, aksamitki, czarnuszki, maciejkę, chabry, powoje, a nawet maczki kalifornijskie. Dodatkowo w czerwcu wysiewa się także większość roślin dwuletnich, przykładowo: stokrotka, naparstnica purpurowa, bratki, malwy, niezapominajki, goździki brodate. Jeśli chodzi o byliny jest to doskonały moment na zasianie kocimiętki, żagwin, dzwonków karpackich i wielu innych.

piękne różowe malwy na tle drewnianego domu
Malwy są powszechnie kojarzone z wiejskimi zagrodami i ogrodami w romantycznym stylu angielskim | fot.: stock.adobe.com

Jakie rośliny w lipcu?

Oczywiście i w lipcu możemy wyposażyć nasz ogród w nowe egzemplarze kwiatów. Jest to ostatnia chwila na wysiewanie roślin dwuletnich, takich jak stokrotki, malwy, niezapominajki, bratki, goździki brodate. Do połowy tego miesiąca można również wysiewać niektóre kwiaty jednoroczne. Z pewnością możemy do nich zaliczyć portulaki, które zakwitają około 10 tygodni po wysiewie, klarkie, nagietki, groszek pachnący, maciejka, rezeda, nemezje, ślazówki, przypołudniki.

W lipcu możemy wysiać także niektóre rośliny dwuletnie, zwane bylinami. Goździki, orliki, łubiny, smagliczki skalne, gipsówki– takimi pięknymi okazami możemy wzbogacić nasz ogród. Co ciekawe, goździki są bardzo łatwe w uprawie, ponieważ są odporne na suszę, wszelkie choroby, a nawet na mróz. Musimy jednak uważać, aby nie miały zbyt wilgotnej ziemi.

Łubin w ogrodzie
Łubin ogrodowy kwitnie w czerwcu i lipcu | fot.: stock.adobe.com

Jakie rośliny w sierpniu?

Sierpień to świetny czas, aby podzielić i rozsadzić rośliny dwuletnie, które skończyły kwitnąć, możemy do nich zaliczyć: zimowity, piwonie, kosaćce łączowe, jastrunie, liliowce. Co więcej jest to również świetny miesiąc, aby zasadzić drzewa i krzewy iglaste. Najlepiej robić to w przypadku wilgotnych, pochmurnych dni, rano lub wieczorem. Sadzimy także rozsadę bratków, niezapominajek, malw, dzwonków ogrodowych, stokrotek, a także narcyzów i „szachownic”.

Jak widać, nawet w wakacje możemy zasiać i zasadzić wiele roślin. Co prawda są to już ostatnie chwile, jednakże będą wyglądały tak samo pięknie, jak te zasiane na początku wiosny.

MJA

Sprawdź także

nawłoć

Nawłoć i wrotycz, czyli jesienne zioła na zdrowie

Wielu ludzi lubi podziwiać przepiękne łąki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że …